Trwa ładowanie...

Beskid Śląski – charakterystyka regionu, szlaki turystyczne

Avatar placeholder
27.04.2021 16:21
Beskid Śląski – charakterystyka regionu, szlaki turystyczne
Beskid Śląski – charakterystyka regionu, szlaki turystyczne

Okres letni to oczywiście czas planowania wyjazdów wakacyjnych. Najczęściej zwłaszcza w przypadku rodzin planowanie wyjazdu to długie przygotowania. Trzeba zorganizować nocleg, przemyśleć trasę, jeżeli wybieramy się samochodem, oprócz tego pakowanie, zakupy. Oczywiście najważniejszym elementem wyjazdu jest znalezienie miejsca, do którego chcemy się wybrać. Jest grupa osób, którym zależy na wyjazdach za granicę, wyjazdach egzotycznych. Jest też grupa, która decyduje się na pobyt w kraju. Polskie morze, polskie góry, Beskid Śląski, Mazury to miejsca najczęściej odwiedzane przez turystów.

spis treści

1. Beskid Śląski – charakterystyka regionu

Beskid Śląski to teren położony w zachodnich Karpatach Polskich, a dokładnie rozciąga się na zachodzie od Przełęczy Jabłonowskiej po dolinę Soły, która leży na wschodzie. Dokładnie Beskid Śląski sąsiaduje z Beskidem Małym i Beskidem Żywieckim na wschodzie. Wyróżnia się dwa pasma: Wiślańskie (inaczej Baraniogórskie) i pasmo Czantorii.

Najwyższe wzniesienia Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (około 1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.). Barania Góra to góra, na której znajdują się źródła największej w Polsce rzeki, czyli Wisły. Beskid Śląski to tereny, które są oblegane przez turystów nie tylko w okresie wakacyjnym, ponieważ idealna pogoda do pieszych wędrówek, jazdy na rowerze czy do rekreacyjnego joggingu utrzymuje się w okresie wczesnej jesieni.

Zobacz film: "Wisła - serce Beskidu Śląskiego"
Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?
Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie? [5 zdjęć]

W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często

zobacz galerię

Najbardziej znane miejscowości turystyczne Beskidu Śląskiego to Istebna, Ustroń, Bystra, Szczyrk czy Wisła. Jednak trzeba wiedzieć, że klimat, którym cechuje się Beskid Śląski, należy do zmiennych. Wiatry, które najczęściej wieją z północnego zachodu przynoszą ze sobą liczne opady.

2. Beskid Śląski – szlaki turystyczne

Dlaczego Beskid Śląski? Ponieważ to jedne z piękniejszych terenów pod względem krajobrazów, to rozciągające się na długie kilometry panoramy widokowe. Przy bezchmurnym dniu z Babiej Góry można podziwiać szczyty Tatr. Beskid Śląski to także rezerwaty krajobrazowe i przyrodnicze, pomniki przyrody. Do najważniejszych należą: rezerwat Babia Góra, rezerwat cisowy w Cisownicy, skały grzybowe w Białej Wisełce, skały w Kobylej.

Beskid Śląski ma swoją stolicę w Bielsku–Białej, ponieważ jest to miasto, z którego można swobodnie dotrzeć zarówno do Beskidu Żywieckiego, jak i do Małego. Miasto ma idealne połączenia kolejowe i autobusowe, dzięki którym można szybko dotrzeć do samego centrum Beskidu Śląskiego. Inne atrakcje Beskidu Śląskiego to na pewno niezwykła flora i fauna, góralskie wsie i tu znana i słynąca z niezwykłych haftów wieś Koniaków.

Beskid Śląski ma też idealnie rozwiniętą bazę turystyczną. Schroniska turystyczne, które stanowią podstawową bazę noclegową dla turystów, schroniska młodzieżowe, kampingi. Beskid Śląski sprawdzi się też zimową porą dla przykładu wyciągi narciarskie w rejonie Wisły i Szczyrku, wyciągi krzesełkowe czy kolejka gondolowa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze