Trwa ładowanie...

Beskid Żywiecki – położenie, atrakcje turystyczne

Beskid Żywiecki to jeden z najciekawszych regionów położonych w Polsce południowej. Czym dokładnie jest Beskid Żywiecki? Są to najwyższe góry w polskiej części Karpat, na granicy województwa małopolskiego i śląskiego. Beskid Żywiecki rozciąga się między górnym odcinkiem rzeki Soły na zachodzie, Orawki i rzeki Skawy na wschodzie.

spis treści

1. Beskid Żywiecki – położenie

Najwyższym szczyt Beskidu Żywieckiego to Babia Góra, która obok Babiogórskiego Parku Narodowego i rezerwatu biosfery UNESCO jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych naszego kraju. Babia Góra jest porównywana przez osoby uprawiające treningi wspinaczkowe do szczytów alpejskich, w okresie zimowym jest trudnym do zdobycia szczytem, ponieważ występują tu często nagłe załamania pogody.

Zobacz film: "Gdzie kiedy i za ile na narty?"

Innym popularny szczyt Beskidu Żywieckiego to Pilsko, którego stoki w północno-zachodniej części w czasie zimy są oblegane przez osoby uprawiające narciarstwo i inne sporty zimowe. Pilsko to atrakcyjne trasy zjazdowe, duża liczba wyciągów.

Żywiecczyzna to wiele atrakcyjnych i niesamowitych widoków. Beskid Żywiecki to wysokie szczyty, które sąsiadują z malowniczo położonymi dolinami, które przecinają potoki. W zagłębieniach terenów leżą turystyczne miejscowości, które charakteryzuje oryginalna, góralska zabudowa. Najczęściej odwiedzane miejscowości w Beskidzie Żywieckim to przykładowo Zawoja, Zwardoń, Jeleśnia.

Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata
Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata [10 zdjęć]

W tym sporcie wodnym prowadzisz deskę na fali i trzymasz latawiec, który umożliwia wykonywanie skoków

zobacz galerię

2. Beskid Żywiecki – atrakcje turystyczne

Beskid Żywiecki to wymagający teren nie tylko ze względu na często zmieniającą się pogodę, ale też na trudne szlaki turystyczne w Beskidzie Żywieckim, które wymagają od turystów dobrej kondycji. Amatorzy górskich wędrówek nie powinni się decydować na wspinaczkę dla przykładu na Babią Górę, ponieważ wędrówka przypominać będzie tatrzańskie szlaki. Niewłaściwe przygotowanie fizyczne do wędrówki górskiej może niestety skończyć się np. nadciągnięciem mięśni.

Beskid Żywiecki to także idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej np. nordic walking. Osoby jeżdżące na rowerze również mogą odwiedzić Beskid Żywiecki, ponieważ jest tutaj wiele atrakcyjnych tras rowerowych. Szlaki turystyczne w Beskidzie Żywieckim są właściwie oznakowane, a na bardziej wymagających trasach turyści mogą liczyć na dobrze zorganizowaną bazę noclegową. Beskid Żywiecki jest kojarzony ze znanym w całym kraju piwem, a także wodą mineralną.

Odwiedzając Beskid Żywiecki nie wolno zapominać o wędrówce po Babiogórskim Parku Narodowym. Park to nie tylko walory przyrodnicze, ale także nieprzeciętne wartości kulturowe Beskidu Żywieckiego, np. charakterystyczne dla regionu zabudowy.

Warto odwiedzić skansen w Zawoi, zobaczyć oryginalny, drewniany kościół również w tej miejscowości. Natomiast w siedzibie biura Parku w Zawoi – Barańcowej znajduje się muzeum przyrodnicze, a miłośnicy flory górskiej mogą zobaczyć zbiory roślin babiogórskich, które znajdują się w ogrodzie założonym przed siedzibą biura.

Beskid Żywiecki ze względu na swoje walory przyrodnicze, przyjazną infrastrukturę dla turystów stał się popularnym miejscem wśród fotografów przyrody.

Beskid Żywiecki – położenie, atrakcje turystyczne
Beskid Żywiecki – położenie, atrakcje turystyczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.