Trwa ładowanie...

Choroby paznokci – nieprawidłowy kształt, schorzenia

Choroby paznokci objawiają się nieprawidłowym wyglądem płytki. Ponadto to bardzo często sygnał o tym, że w organizmie może rozwijać się jakaś choroba. Zdrowe paznokcie powinny być lekko różowe, a ich płytka musi być gładka. Ważne jest, aby obserwować kształt paznokci, strukturę płytki i oczywiście jej kolor.

Zobacz film: "Manicure - żele hybrydowe"

spis treści

1. Nieprawidłowy kształt paznokci

Choroby paznokci, w których płytki są grube, a brzegi zawinięte i przypominają ruloniki, są wynikiem schorzenia dziedzicznego. Jest to schorzenie w efekcie, którego skóra dłoni i stóp jest nadmiernie zrogowaciała. Niektóre choroby paznokci powodują, że płytka paznokcia może być nie tylko pogrubiona, ale przede wszystkim długa i wygięta niczym szpon. Najczęściej zmienia się też kolor płytki na szary lub ciemny żółty. Taki stan paznokcia nie jest efektem choroby, a źle dobranego obuwia, albo urazu mechanicznego np. silnego ucisku na płytkę paznokcia.

Choroby paznokci najczęściej objawiają się przebarwieniem płytki
Choroby paznokci najczęściej objawiają się przebarwieniem płytki

Paznokcie mogą mieć kształt łyżeczki tzn. płytka jest wklęsła w środku, a na zewnątrz jest wywinięta. Jest to wynik niedoboru witamin albo żelaza. Bardzo często osoby cierpiące na anemię posiadają paznokcie łyżeczkowane.

Według lekarzy powodem tego kształtu mogą być też zaburzenia hormonalne. Bardzo często takie paznokcie pojawiają się u dzieci, ale dolegliwość mija z wiekiem.

Choroby paznokci gdzie płytka jest uwypuklona i okrągła to choroby paznokci zwane zegarkowatymi. Mogą towarzyszyć palcom pałeczkowatym dobosza, które cechuje rozszerzenie końcówek palców, ale mogą być też sygnałem chorób dla przykładu choroby płuc, choroby układu pokarmowego, a nawet wad wrodzonych serca.

Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu? [7 zdjęć]

Wygląd paznokci zdradza, w jakiej kondycji jest cały organizm. Może wskazywać na niedobory substancji...

zobacz galerię

2. Schorzenia paznokci

Choroby paznokci cechuje przede wszystkim to, że na płytkach mogą pojawić się różnego rodzaju przebarwienia, które są sygnałem choroby albo nieprawidłowości w pielęgnacji czy diecie. Białe przebarwienia w postaci plamek albo obejmujące całą płytkę mogą być wynikiem bielactwa paznokcia.

Takie choroby paznokci mogą być też związane z niewydolnością serca, łuszczycą, albo niedoborem wapnia.

Jednak małe, białe plamki na płytce pojawiają się po mechanicznym uszkodzeniu paznokcia. Natomiast żółte plamy na paznokciach mogą się pojawić po pomalowaniu płytki czerwonym lakierem, ponieważ barwnik, który zawiera taki lakier niestety wnika do płytki. Żółta barwa jest też efektem przyjmowanych leków np. w trakcie kuracji żółtaczki. Innym powodem może być grzybica, łuszczyca.

To też warto wiedzieć

Choroby paznokci, gdzie pojawia się zielona płytka są w większości przypadków powodem zakażenia bakteryjnego, którego można się nabawić, np. podczas skaleczenia w czasie manicure, w wyniku dłuższego moczenia rąk w wodzie z detergentami. Choroby paznokci, w których płytka paznokciowa przyjmuje barwę szarą lub niebieską jest wynikiem zatrucia, ale też w czasie kuracji niektórymi lekami. Paznokcie czarne to wynik silnego urazu dla przykładu uderzenia w paznokieć.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.