Trwa ładowanie...

Trening aerobowy

Trening aerobowy pozwala kształtować nasze ciało. Najbardziej optymalnym zestawem ćwiczeń dla osoby odchudzającej się jest trening aerobowy, który wykonuje się z reguły w krótkich, intensywnych, następujących po sobie seriach. Trening aerobowy na siłowni stanowią pompki, brzuszki i ćwiczenia z ciężarkami. Dobry trening aerobowy może być przyjemnym zajęciem w domu, co pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy.

Zobacz film: "Trening z taśmami TRX"

spis treści

1. Trening aerobowy na siłowni

Podczas wykonywania ćwiczeń aerobowych mięśnie produkują energię przy wykorzystaniu procesów tlenowych, czyli aerobowych. Stąd też pochodzi nazwa "trening aerobowy". U osoby ćwiczącej dochodzi do przyspieszenia oddechu i pracy serca. Trening aerobowy w pierwszym etapie zostaje spalony glikogen zalegający w mięśniach, a następnie redukcji ulega tłuszcz.

Trening aerobowy obejmuje następujące ćwiczenia: chodzenie, bieganie, jazdę na rowerze i pływanie. Inne formy aktywności fizycznej zaliczane, które zawiera trening aerobowy, to: skakanie na skakance, jazda na rolkach lub łyżwach albo bieg na nartach biegowych oraz wszystkie typowe ćwiczenia na rozwój konkretnych mięśni, czyli brzuszki, pompki, podnoszenie ciężarów i ćwiczenia na atlasie.

2. Trening dla początkujących

Trening aerobowy dla początkujących zawiera następujący zestaw ćwiczeń aerobowych:

  • wyciskanie sztangi sprzed klatki piersiowej z pozycji leżącej,
  • przyciąganie sztangi do klatki piersiowej trzymanej nachwytem w opadzie tułowia w pozycji stojącej,
  • zginanie przedramion w stawie łokciowym z obciążeniem hantlami,
  • wznoszenie nóg w pozycji leżącej na plecach.

3. Jak wykonać trening aerobowy?

Trening aerobowy należy wykonywać w trzech seriach po 12 powtórzeń. W każdej siłowni można znaleźć odpowiednie sprzęty do treningu aerobowego. Jeżeli w ogóle nie lubisz ćwiczyć, zawsze możesz wyjść na space z dzieckiem czy psem. Każda forma aktywności jest korzystna dla zdrowia.

4. Sprzęt do treningu

Trening kardio polega na skupieniu uwagi na intensywności ćwiczeń przy bardzo krótkim czasie. Ważne jest w tym przypadku kontrolowanie poziomu pulsu. Większość urządzeń do treningu kardio jest wyposażona w pulsometry. Warto kupić swój własny pulsometr, który przyda się do ćwiczeń w plenerze. Rowery, bieżnie, steppery to urządzenia, na których w bardzo efektywny sposób można dbać o sylwetkę.

Zobacz też:

4.1. Rower do treningu aerobowego

Jazda na rowerze to doskonały sposób na kształtowanie mięśni pośladków, ud i całego ciała. Jazda na rowerze dodatkowo wpływa na pracę serca. Większość rowerów jest wyposażona w specjalne urządzenia, które przedstawiają, jak pracuje serce. Osoby, które mają problemy z kręgosłupem, powinny ćwiczyć na rowerach, które przypominają fotel.

4.2. Jak ćwiczyć na rowerze eliptycznym

Ruchy na rowerze eliptycznym przypominają bieg. Urządzenie kształtuje różne partie mięśni, wpływa na kształt ud i uelastycznia kręgosłup.

Pytania i odpowiedzi lekarzy na ten temat

Wszystkie odpowiedzi na ten temat

4.3. Jak wyglądają ćwiczenia na stepperze

Praca na stepperze przypomina ruchy, jakie wykonujemy przy wchodzeniu po schodach. Podczas ćwiczeń należy zwracać uwagę na to, aby sylwetka była wyprostowana.

4.4. Trening na bieżni

Trening na bieżni pozwala ćwiczyć w bardziej zróżnicowanych warunkach, ponieważ urządzenie pozwala na ćwiczenia z dowolną intensywnością. Biegi będą urozmaicone również dzięki możliwości korygowania pochylenia podłoża, jak na zwykłym terenie. Ważna jest wyprostowana postawa ciała i harmonijny ruch.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.