Trwa ładowanie...

Czy antyperspiranty są szkodliwe?

Antyperspiranty to powszechnie znane produkty kosmetyczne, których głównym zadaniem jest ograniczenie nadmiernej potliwości. Istnieją spekulacje, że mogą one mieć negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka. Czy rzeczywiście regularne stosowanie antyperspirantu może zagrażać zdrowiu?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Co zawierają w składzie antyperspiranty?

Antyperspirant w aerozolu
Antyperspirant w aerozolu

Substancją obwinianą o rakotwórcze właściwości jest zawarty w antyperspirancie związek chemiczny na bazie...

zobacz galerię

Głównymi składnikami aktywnymi antyperspirantów są sole glinowo-cyrkonowe oraz chlorek glinu. Substancje te posiadają zdolność wnikania do kanalików gruczołów potowych, gdzie następnie ulegają one krystalizacji i tworzą „czop” ograniczający

wzmożone wydzielanie potu .

Warto jednak wiedzieć o tym, że nie ma takiej możliwości, aby antyperspirant całkowicie i na stałe zablokował kanaliki gruczołów potowych. Ten preparat kosmetyczny prowadzi jedynie do ograniczenia wydzielania potu w obrębie danego obszaru ciała i jest to tylko i wyłącznie działanie tymczasowe.

Poza tym, w składzie antyperspirantów można również znaleźć substancje, które zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu. Należą do nich: triclosan, glikole, ekstrakty roślinne, a także metale srebra, cynku oraz miedzi. Substancje te ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze ograniczają rozwój mikroorganizmów naturalnie bytujących na naszej skórze, które metabolizując pot, wydzielają produkty uboczne o nieprzyjemnym zapachu.

2. Czy antyperspiranty stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Istnieje wiele niepotwierdzonych informacji na temat rzekomego działania rakotwórczego antyperspirantów oraz zwiększenia współczynnika zapadalności na alzheimera pod wpływem ich stosowania.

W rzeczywistości nie istnieją dowody naukowe, które potwierdzałyby związek pomiędzy stosowaniem antyperspirantu a rakiem piersi czy chorobą Alzheimera. Etiologia tych chorób jest bardzo złożona i nie ma takiej możliwości, aby substancje kosmetyczne zawarte w antyperspirantach brały udział w tych mechanizmach.

Osoby stosujące antyperspiranty nie powinny mieć wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania tych produktów. W momencie potwierdzenia niekorzystnego działania tych preparatów kosmetycznych, zostałyby one z pewnością już dawno wycofane z rynku kosmetycznego. Na chwilę obecną nie zostały stwierdzone jakiekolwiek powiązania pomiędzy stosowaniem antyperspirantów a wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi czy alzheimera.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.