5 z 9Choroby
Wypadanie włosów to często objaw lub skutek choroby. Przerzedzenie fryzury może świadczyć o niedokrwistości – niedobór żelaza powoduje zmniejszenie produkcji hemoglobiny, czyli składnika, który umożliwia dostarczenie tlenu do każdej komórki organizmu. W efekcie organizm jest osłabiony.
Dr Turowski wyjaśnia: Kluczowe są tutaj żelazo i tlen. Aby tlen z żelazem został dostarczony do tkanek, a organizm, w tym mieszki włosowe, mogły sprawnie funkcjonować, niezbędny jest tlen. Tlen trafia do tkanek krwioobiegiem, a dokładnie dzięki hemoglobinie. Głównym zadaniem hemoglobiny, czerwonego barwnika krwi, jest transport tlenu, najpierw przyłączanie go w płucach, następnie uwalnianie do całego organizmu. Jeśli ilość czerwonych krwinek jest zbyt mała np. przy anemii, mniejsze ilości tlenu i żelaza dostarczane są do mieszków włosowych, co skutkuje zaburzeniem ich wzrostu i ostatecznie obumieraniem.
Po czym dodaje: Dlatego też jednym z objawów niedokrwistości jest znaczne osłabienie włosów, z ich przerzedzaniem włącznie. Jednym z powodów anemii może być niedobór żelaza, spowodowany choćby nieodpowiednią dietą. Mieszki włosowe potrzebują odpowiedniej dawki minerałów dostarczanych z pożywieniem, inaczej staną się suche i łamliwe.
Zwiększone wypadanie włosów można również zauważyć po przebyciu przeziębienia czy grypy. Ogólne osłabienie organizmu i wysoka gorączka wpływają niekorzystnie na ich kondycję.
Inne schorzenia, przy których można zauważyć zwiększone wypadanie włosów to m.in. bulimia, zatrucia, choroby tarczycy, cukrzyca.
Zobacz także: W tych produktach znajdziesz żelazo