6 z 9Pielęgnacja
Włosy mogą również wypadać na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Upinanie ich w ciasne koki, warkocze czy kucyki, stosowanie cienkich gumek lub frotek z metalowymi elementami – to wszystko wpływa negatywnie na kondycję włosów.
Ponadto bardzo istotne jest postępowanie z włosami tuż po umyciu. To właśnie wtedy są one najbardziej podatne na uszkodzenia. Niewskazane jest gwałtowne, wręcz brutalne rozczesywanie. Nie powinnyśmy też kłaść się do łóżka z mokrymi włosami, lepiej wcześniej użyć suszarki.
Nie przesadzajmy też ze stylizacją. Stosujmy łagodne kosmetyki, oparte na naturalnych komponentach. Zrezygnujmy z codziennego używania lokówki czy prostownicy. Nasze włosy z pewnością docenią to i odwdzięczą się pięknym wyglądem.
Kamil Misiurek, fryzjer ze Studia Fryzur D&K w Lublinie wyjaśnia: Według mnie, czesanie, farbowanie czy związywanie ma po części związek z przerzedzaniem włosów. Dzieje sie tak tylko wtedy, kiedy jest to robione w nieodpowiedni i nieumiejętny sposób. Jednakże proces ten bardziej zależy od naszego zdrowia, trybu życia, stosowanej diety. Odpowiednią pielęgnacją i zabiegami możemy poprawić wygląd włosów.
A co z farbowaniem włosów? - Farbowanie musi i powinno być wykonywane za pomocą farb profejsonalnych, i najlepiej w salonie fryzjerskim, dzięki czemu unikniemy uzyskania złego odcienia włosów oraz nie narazimy ich na uszkodzenia. Natomiast jeżeli już farbujemy włosy sami - zwracajmy uwagę na to czym to robimy i w jaki sposób, bezwględnie zapoznajny się z instrukcją zawartą na opakowaniu.
Ekspert dodaje: Do związywania włosow zalecam luźne, nieuciskające włosów gumki, ponieważ zbyt ciasne związywanie prowadzi do odkształcenia struktury włosa, np. spanie w związanych ciasno włosach im nie służy. Prostowanie włosów należy wykonywać maksymalnie w temperaturze 200 stopni Celsjusza, przy pomocy kosmetyków przeznaczonych do ochrony termicznej. A przy tym stosować odżywki, szampony, maski, tak aby zabezpieczyć procesy chemiczne zachodzące w strukturze włosa.