Trwa ładowanie...

Fokstrot - historia, postawa taneczna, stroje, podstawowe kroki

Avatar placeholder
10.09.2020 13:25
Fokstrot jest uważany za jeden z najtrudniejszych tańców.
Fokstrot jest uważany za jeden z najtrudniejszych tańców. (gettyimages)

Fokstrot, czyli inaczej „krok lisa”, to jeden z najtrudniejszych tańców świata, stworzony w Ameryce. Tańczy się go w tempie spacerowym, lekko przypominającym walca, a jednak wymaga on od tancerzy dużego doświadczenia. Ten amerykański taniec towarzyski wykorzystuje kroki szybkie oraz wolne, boczne, w linii prostej i w obrotach – wszystkie ruchy wykonuje się płynnie, posuwiście, lekko unosząc się i opadając. Fokstrot to taniec standardowy. Jak wyglądają kroki fokstrota?

spis treści

1. Historia fokstrota

Za twórcę fokstrota uważany jest Amerykanin Harry Fox, aktor. W 1913 roku Fox wprowadził na scenę teatru dziwne, specyficzne kroki, dotąd niespotykane w balecie. Zaczęto je określać mianem „Fox's Trot”.

Na początku fokstrot był tańcem dowolnym, bez ściśle określonych reguł. Taniec fokstrot początkowo miał dawać odprężenie, nie nastręczać trudności, a partnerzy poruszali się w dowolny sposób.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

W 1914 roku amerykański związek tancerzy ustanowił zasady fokstrota, wprowadzając podział na kroki wolne i szybkie – tańczone po linii prostej lub w obrotach w prawo. Angielscy nauczyciele wzbogacili fokstrota o kroki boczne i określili rytm tych kroków w charakterze: wolno, wolno, szybko, szybko.

2. Charakter fokstrota

Fokstrota – jak wszystkie tańce standardowe – tańczy się w trzymaniu zamkniętym. Najważniejszą figurą fokstrota jest połączenie postawy otwartej z akcją swingową, co oznacza, że na koniec taktu nie łączy się nóg. Inaczej jest np. w walcu.

Przyspieszenie w ciele, czyli tzw. swing, ma miejsce w wolnym kroku, nie szybkim. Dzięki temu, para tańcząca amerykański taniec towarzyski sprawia wrażenie jakby opadała podczas przyspieszenia, a unosiła się podczas zatrzymania swingu.

W fokstrocie partner idzie do przodu, a partnerka do tyłu. Kroki do przodu stawia się od pięty w wolnych krokach fokstrota, a od palców w szybkich – podobnie jak w pozostałych tańcach swingowych.

3. Postawa taneczna w fokstrocie

Postawa tancerzy w fokstrocie powinna być naturalnie wyprostowana. Fokstrota tańczy się w tzw. kontakcie, co oznacza, że partnerzy stykają się ze sobą biodrami, twarze mają zwrócone lekko w lewo, a głowy uniesione.

Partnerka dodatkowo nieznacznie odchyla tułów w lewą stronę. Prawa dłoń tancerza jest w okolicach lewej łopatki tancerki. Lewa dłoń partnerki leży na ramieniu partnera. Pozostałe ręce partnerów są ze sobą połączone i powinny być uniesione na wysokość głowy tancerki.

Najbardziej podstawowe kostiumy do tańca to dla kobiety: sukienka do połowy uda lub do kostek, zwiewna, buty o średniej wysokości obcasa, a dla mężczyzny: czarne spodnie, raczej obcisła koszula, najlepiej biała.

Fokstrot uznawany jest za najtrudniejszy taniec standardowy. Nazywa się go tańcem prawdy, ponieważ w tym tańcu najłatwiej zauważyć niedociągnięcia i brak techniki tancerza.

Taniec opiera się na podstawowych figurach chodu w tempie: wolne, szybkie, szybkie, wolne, szybkie, szybkie. Podstawowy krok tańczony jest w stałym rytmie, przy czym można zaczynać w różnych częściach taktu. Fokstrot jest pełen wdzięku i gracji, a jednocześnie wesoły i radosny.

Nadaje się na pierwszy taniec weselny. Powinien być płynny, bez zbędnych zatrzymań, a tancerze powinni utrzymać przez cały taniec tę samą prędkość i specyficzny sposób unoszenia i opadania.

4. Stroje w fokstrocie

Oprócz odpowiedniej postawy, w tańcu fokstrot liczy się prezencja. Aby zabłysnąć na parkiecie, należy wyglądać nienagannie i mieć na sobie właściwe kostiumy do tańca. Fokstrot to taniec towarzyski i balowy.

Do tego tańca preferuje się więc długie, balowe suknie, często ozdabiane. Kobiety zakładają wysokie, leciutkie buty. Mężczyźni tańczą w czarnych spodniach i koszulach z długimi rękawami.

Takie stroje do tańca będą stanowić doskonałe uzupełnienie figur fokstrota. Lśniące suknie będą migotać milionem połyskliwych cekinów, podkreślając każde unoszenie i opadanie, a eleganckie i stonowane stroje mężczyzn będą stanowić swego rodzaju ramę dla wdzięcznego obrazu, jakim jest tancerka.

5. Kroki podstawowe w fokstrocie

Tancerz i tancerka muszą na początku opanować krok podstawowy fokstrota, który nie należy do najłatwiejszych. Systematyczny trening pomoże uzyskać tę umiejętność, po czym będzie można przejść do bardziej zaawansowanych kroków.

5.1. Kroki do fokstrota dla partnera

Jak wykonywać krok podstawowy fokstrota?

  • Lewa noga do przodu (krok wolny),
  • prawa noga do przodu (krok wolny),
  • lewa noga w lewo (krok szybki),
  • prawą nogę dostawić do lewej (krok szybki),
  • lewa noga do tyłu (krok wolny),
  • prawa noga do tyłu (krok wolny),
  • lewa noga w lewo (krok szybki),
  • prawą nogę dostawić do lewej (krok szybki).

5.2. Kroki do fokstrota dla partnerki

Jakie kroki stawia tancerka?

  • Prawa noga do tyłu (krok wolny),
  • lewa noga do tyłu (krok wolny),
  • prawa noga w prawo (krok szybki),
  • lewą nogę dostawić do prawej (krok szybki),
  • prawa noga do przodu (krok wolny),
  • lewa noga do przodu (krok wolny),
  • prawa noga w prawo (krok szybki),
  • lewą nogę dostawić do prawej (krok szybki).

Fokstrot to elegancki taniec standardowy. Nie należy jednak do najłatwiejszych tańców towarzyskich. Trzeba włożyć wiele wysiłku w uzyskanie lekkości ruchów. Na szczęście, jest to możliwe do osiągnięcia, wystarczy trochę pracy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze