Trwa ładowanie...

Fotostarzenie - objawy, zapobieganie, zwalczanie objawów fotostarzenia skóry

 Paula Komendarczuk
23.05.2022 17:46
Fotostarzenie to proces starzenia się skóry na skutek działania promieniowania UV.
Fotostarzenie to proces starzenia się skóry na skutek działania promieniowania UV. (adobestock)

Fotostarzenie to niekorzystne zmiany w skórze, powstałe na skutek przewlekłej ekspozycji na promieniowanie UV. Wczesne starzenie się skóry może nastąpić w wyniku częstego przebywania na słońcu lub jako efekt sztucznego promieniowania, na przykład w solarium. Fotostarzenie to pogorszenie kondycji skóry, które nie jest obserwowane u osób w tym samym wieku, które unikały promieniowania UV. Jak zapobiec fotostarzeniu skóry?

spis treści

1. Czym jest fotostarzenie?

Fotostarzenie to niekorzystne zmiany w skórze i naskórku na skutek promieniowania UV. Jest to proces przedwczesnego starzenia się skóry spowodowany wielokrotną ekspozycją na słońce bez należytej ochrony.

Fotostarzenie prowadzi do wystąpienia zmarszczek, przebarwień i wiotkości skóry na odsłanianych częściach ciała, przede wszystkim na twarzy i dekolcie, ale również ramionach czy karku.

Zobacz film: "Urodowe sztuczki, które są zagrożeniem dla zdrowia"

Niektórzy naukowcy i dermatolodzy są zdania, że termin ten powinien również obejmować pogorszenie się stanu skóry na skutek czynników z zewnątrz, takich jak papierosy, zanieczyszczenia, niewłaściwa dieta czy zbyt mała ilość snu.

2. Objawy fotostarzenia

Promieniowanie UV to główne źródło wolnych rodników, które odpowiadają za przyspieszenie starzenia się skóry i występowanie stresu oksydacyjnego.

W efekcie włókna kolagenowe i elastanowe stają się coraz słabsze, skóra sucha, matowa i ziemista. Dodatkowo naskórek coraz słabiej chroni przed wpływem czynników zewnętrznych.

Fotostarzenie prowadzi do widocznych zmian na skórze, które są bardzo trudne lub niemożliwe do usunięcia:

  • sucha i szorstka skóra (ciepło sprzyja utracie wody z naskórka),
  • przebarwienia,
  • plamy soczewicowate,
  • zmarszczki,
  • głębokie bruzdy,
  • pękanie naczyń krwionośnych,
  • rumień na skórze,
  • utrata jędrności skóry,
  • powstawanie zaskórników,
  • pogrubienie naskórka,
  • matowy, ziemisty lub żółtawy odcień skóry,
  • piegi,
  • nowotwory skóry.

3. Jak zapobiegać fotostarzeniu skóry?

Profilaktyka fotostarzenia polega przede wszystkim na stosowaniu kremów z filtrem UVA i UVB każdego dnia, a w szczególności w okresie wiosenno-letnim. Produkt powinien mieć wysoką fotoprotekcję, minimum 30 SPF, ponieważ wiele osób nakłada niewystarczającą jego ilość (zaleca się stosowanie 1 miligrama kremu na 1 cm2 skóry).

Kosmetyki ochronne należy stosować codziennie, nie tylko podczas wakacji. Okazuje się, że miejskie zanieczyszczone powietrze dodatkowo sprzyja starzeniu się skóry.

Ochrona przed fotostarzeniem to również przebywanie w cieniu, zakładanie kapelusza lub czapki z daszkiem i unikanie pełnego słońca (między 11 a 15).

Dermatolodzy przypominają również o stosowaniu antyoksydantów w pielęgnacji, najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Dobrym pomysłem będzie również ich suplementacja.

Nie należy zapominać też o delikatnej skórze wokół oczu, która poza dawką kremu ochronnego powinna być zakryta za okularami przeciwsłonecznymi z odpowiednim filtrem optycznym.

Niewskazane jest leżenie na słońcu, a podczas wypoczynku nad wodą należy pamiętać o zamianie kremów z filtrem na ich wodoodporne wersje i regularne pokrywanie skóry kolejną warstwą produktu.

4. Jak zwalczać objawy fotostarzenia?

Objawy fotostarzenia skóry są efektem często wieloletniej ekspozycji na słońce, w związku z czym usunięcie ich nie jest łatwe. W przypadku pogorszenia kondycji i wyglądu skóry warto skorzystać z zabiegów kosmetycznych, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny.

Dodatkowo warto stosować kosmetyki, zawierające antyoksydanty (np. witaminę C) oraz uszczelniające naczynia krwionośne. Przebarwienia można zmniejszyć za sprawą produktów o działaniu złuszczającym i rozjaśniającym.

Dobre efekty może przynieść również suplementacja cynku, rutyny, koenzymu Q10, witaminy A, C oraz E.

Zobacz też:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze