Trwa ładowanie...

Haluksy

Haluksy to koślawe palce stóp, które nie tylko brzydko wyglądają, ale także bolą. Koślawy paluch najczęściej występuje u kobiet, które lubią chodzić w butach na wysokich obcasach. Obecnie mówi się, że to choroba społeczna. W Polsce dotyczy ona co czwartej kobiety po 50. roku życia, zaś w Chinach, u kobiet noszących buty na wysokich obcasach, haluksy występują 15 razy częściej niż u tych, które ich nie noszą.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Haluksy – czym są?

Czasem dochodzi do odginania się palca w stronę innych. Na początku nie wywołuje to żadnego bólu, ani dyskomfortu. Na cały proces nie zwracamy uwagi. Dopiero, gdy wada jest na tyle duża, że wywołuje ból i utrudnia chodzenie w butach problem zostaje dostrzeżony.

Stałe odginanie palca uwypukla jego kość, która przesuwa się na zewnątrz. Styczność kości z butem prowadzi do wytworzenia się zgrubienia, które nazywamy haluksem.

Schorzenie jest bolesne i wiąże się z powstawaniem różnych stanów zapalnych. Z haluksami częściej zmagają się kobiety. Spowodowane to jest nieco inną budową stopy, a także noszeniem niezdrowych dla stóp butów. Haluksy najczęściej dziedziczy się od mamy lub babci.

2. Haluksy – przyczyny powstawania

Na tworzenie się haluksów wpływ mogą mieć urazy mechaniczne, źle dobrane obuwie lub czynniki genetyczne. Większe ryzyko wystąpienia haluksów można odnotować u osób chorujących na reumatyzm lub choroby układowe. Na wystąpienie schorzenia wystąpienie schorzenia wpływ ma także wykonywana praca i masa ciała. U osób z predyspozycjami do haluksów pierwsze ich objawy pojawiają się już w wieku dziecięcym.

3. Haluksy – objawy

Najczęściej występujące objawy to:

 • krótkotrwałe lub chroniczne bóle palca;
 • bolesne zgrubienia w okolicach dużego palca;
 • obrzęk i zgrubienie stawu przy dużym palcu;
 • częste występowanie odcisków i zaczerwienienia przy dużym palcu;
 • połyskująca skóra w obrębie haluksu.

3.1. Sposoby łagodzenia objawów

W złagodzeniu dolegliwości bólowych haluksów pomoże:

 • dobranie wygodnego obuwia – dolegliwości bólowe można zmniejszyć poprzez wymianę obuwia na bardziej komfortowe. Ważne, aby palce w bucie miały odpowiednią ilość miejsca;
 • rozgrzewanie haluksów – ciepłe kąpiele lub rozgrzewające poduszki mogą złagodzić ból;
 • przykładanie lodu – po całym dniu na nogach przyłożenie lodu do obolałych, bolesnych miejsc przyniesie natychmiastową ulgę.

4. Haluksy – stopnie

Leczenie haluksów zależy od stopnia ich nasilenia. Wyróżnia się trzy stopnie nasilenia:

 • lekki (15-20 stopni) – przy lekkich zniekształceniach wykonuje się zabieg polegający na wycięciu wyrośli oraz przecięciu przykurczonych tkanek. Inwazyjność operacji jest bardzo mała;
 • umiarkowany (30-40 stopni) – najpierw wykonywana jest korekta pozycji kości śródstopia. Następnie kość zespala się wykorzystując płytki i śruby. Kolejnym krokiem jest usunięcie wyrośli oraz przecięcie tkanek, tak jak w przypadku leczenia stopnia lekkiego;
 • stopień ciężki (>40 stopni) – w trakcie zabiegu wykonywana jest osteotomia kości śródstopia. Czasem może być stosowana całkowita lub częściowa endoproteza stawu.

5. Sposób na haluksy

Leczenia zabiegowego można uniknąć, gdy wcześnie zdiagnozujemy dolegliwość i rozpoczniemy stosowanie asortymentu medycznego, przynoszącego ulgę stopom. Wszystkie rodzaje artykułów medycznych można dopasować odpowiednio do stopnia zaawansowania choroby, rozmiaru stopy oraz rodzaju obuwia. Do szczególnie polecanych należą:

 • plastry na haluksy – są wzbogacone olejkami o działaniu leczniczym, służą do izolowania chorego miejsca, a także sprawiają, że skóra pozostaje nawilżona i elastyczna;
 • kliny międzypalcowe – dzięki nim można przywrócić stopom właściwe ustawienie, ponadto zmniejszają ból i tarcie;
 • peloty żelowe – to specjalne wkładki do butów, które korzystnie wpływają na rozkład nacisku w przedniej części stopy, a także zapobiegają płaskostopiu i spowalniają rozwój haluksa, można ich używać nawet do butów na obcasie;
 • silikonowe wkładki – unoszą sklepienie stopy do góry i korygują ustawienie krzywego palucha;
 • opaska na haluksy – utrzymuje palce we właściwej pozycji i chroni przed otarciami, poza tym korzystnie wpływa na rozkład nacisku na stopie i zapobiega osłabieniu mięśni i zniekształceniom kości;
 • aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – zmniejszają ból oraz hamują pogłębianie się deformacji, stosowane są w profilaktyce i rehabilitacji po leczeniu operacyjnym.

Wszystkie te sposoby na haluksy mają zastosowanie profilaktyczne i pomagają we wczesnej fazie rozwoju dolegliwości. W niektórych przypadkach nie są skuteczne i wtedy najczęściej należy poddać się operacji haluksów.

5.1. Operacyjne leczenie haluksów

Metoda operacyjna uzależniona jest od stopnia deformacji palca wraz z pozostałymi elementami stopy. Długotrwałe wyniki leczenia pozwalają osiągnąć takie metody, jak osteotomia Chevron, osteotomie klinowe, osteotomie półkoliste oraz Scarf. Technika Scarf daje możliwość wczesnego obciążenia operacyjnej kończyny, a także stabilnego zespolenia odłamów, co pozwala na leczenie bezgipsowe. Po upływie trzech dni od operacji pacjentka może obciążyć stopę, chodząc w butach pooperacyjnych. Po sześciu tygodniach od zabiegu można chodzić w obuwiu codziennym. Metoda Scarf jest skuteczna w 70% przypadków. Po jej zastosowaniu należy rozpocząć fizykoterapię i ćwiczenia, pozwalające na szybkie uzyskanie sprawności.

6. Haluksy – długość leczenia

Po operacji kość goi się około 5-6 tygodni. Dopiero po upływie wyznaczonego czasu można wrócić do noszenia obuwia codziennego. Od razu po rehabilitacji ważne jest rozpoczęcie rehabilitacji, która pozwoli na szybki powrót do zdrowia.

Na tworzenie się haluksów wpływ mogą mieć urazy mechaniczn
Na tworzenie się haluksów wpływ mogą mieć urazy mechaniczn (123rf.com)

7. Haluksy - ćwiczenia

Najlepsze ćwiczenia na haluksy to:

 • rozciąganie mięśni – należy założyć nogę na nogę w ten sposób, aby kostka jednej nogi spoczywała na kolanie drugiej. Linia stopy musi być przedłużeniem linii utworzonej przez kość piszczelową. Kciukiem jednej ręki trzeba naciskać środkowy punkt na spodzie stopy, a drugą ręką odciągać duży paluch. Powinno się go utrzymywać w napięciu przez około 30 sekund.
 • wzmacnianie mięśni – to ćwiczenie polegające na próbie podniesienia z podłogi woreczka z grochem przez chwycenie go palcami stóp. Mięśnie wzmocni także wykonanie wymachu nogą w przód, w tył oraz na boki.

Ćwiczenia dają efekty wraz ze zmianą butów. Ponadto należy zastosować aparat korekcyjny na haluksy, który opóźnia proces deformacji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

8. Haluksy – cena zabiegu

Cena zabiegu usuwania haluksów zależy od stopnia deformacji. Mniejsza deformacje wiążą się z kosztem około 2-4 tysięcy złotych. Za większe wady zapłacimy nawet 5000 zł. Powrót do pełni zdrowia po zabiegu zajmuje około 6-10 tygodni.

Jeśli haluksy operujemy ze względów estetycznych, za zabieg zapłacimy z własnej kieszeni. Natomiast, gdy schorzeniu towarzyszy ból lub stany zapalne, a deformacja jest znaczna, zabieg pokryje NFZ.

9. Haluksy – zapobieganie

Powstawaniu haluksów można zapobiec stosując się do poniższych wskazówek:

 • dobieraj buty tak, aby nie uciskały palców;
 • obcasy zakładaj tylko na szczególne okazje (w butach do użytku codziennego obcas nie powinien być większy niż 4 cm);
 • zadbaj o to, aby stopa nie poruszała się po całej podeszwie;
 • wykonuj ćwiczenia stóp.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.