Trwa ładowanie...

Imprezy w Bielsku-Białej

Avatar placeholder
05.09.2013 13:34
Imprezy w Bielsku-Białej
Imprezy w Bielsku-Białej

Kalendarz imprez w Bielsku-Białej zapewnia mieszkańcom miasta i turystom wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych na cały rok. W każdym miesiącu dzieje się coś ciekawego, dlatego będąc w Bielsku-Białej, warto jest być dobrze poinformowanym o tym, jakie ciekawe imprezy kulturalne przygotowało miasto. Kalendarium imprez proponuje bogatą ofertę możliwości spędzania wolnego czasu. Amatorzy rozrywek kulturalnych z pewnością nie będą się tutaj nudzić.

spis treści

1. Imprezy w Bielsku-Białej wiosną i latem

  • Przegląd Teatralny Laureatów Złotych Masek (marzec) – impreza, której celem jest zaznaczenie obecności Teatru Polskiego na mapie kulturalnej województwa i przybliżenie bielskiej publiczności spektakli scen śląsko-małopolskich.
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” (marzec/maj) – jedno z największych przedsięwzięć muzycznych Bielska-Białej. Program festiwalu jest bardzo zróżnicowany, w kościołach i salach koncertowych rozbrzmiewają monumentalne oratoria, muzyka gospel, pieśni żydowskie i chorał gregoriański.
  • Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej (maj) – jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali lalkarskich na świecie, organizowany przez Teatr Lalek Banialuka. W latach 60. i 70. był jedynym w Europie miejscem spotkań teatrów ze Wschodu i Zachodu oraz konfrontacji europejskiego teatru lalek z teatrem światowym. Festiwalowi obecnie towarzyszą wystawy, prezentacje plenerowe, koncerty i dyskusje, a całość rozpoczyna barwny korowód ulicami miasta.
  • Dni Bielska-Białej (czerwiec) – święto miasta, podczas którego na placu Ratuszowym i ATH występują gwiazdy sceny muzycznej i kabaretowej.
  • Festiwal Miast Partnerskich „Poznajmy Się” (czerwiec) – szereg imprez kulturalnych z udziałem miast partnerskich Bielska-Białej, mających na celu zaprezentowanie kultury i promocję zaprzyjaźnionych miast.
  • Jarmark Świętojański (czerwiec) – festyn nawiązujący do tradycji średniowiecznego jarmarku świętojańskiego – doskonała propozycja na weekend z dzieckiem.
  • Święto Ulicy 11 Listopada (czerwiec) – przez dwa dni główny bielski deptak zamienia się w taki, jaki był w XIX w.: pełna stylizacja ulicy, stylowo ubrani gazeciarze, muzycy, kapele podwórkowe i kwiaciarki. Na placu Wolności odbywa się wtedy Jarmark Galicyjski, towarzyszą temu także pokazy starych filmów, liczne koncerty, wystawy tematyczne, kiermasze. Z okazji święta wydawana jest okolicznościowo Gazeta Bielska.
  • Festiwal Filmowy „Kino Niezależne Filmowa Góra” (czerwiec-sierpień) – festiwal kina niezależnego, organizowany w czasie wakacji w sześciu miastach Polski, m.in. w Tarnowie, Bielsku-Białej i Zielonej Górze (scena główna) oraz w Edynburgu i Berlinie – impreza warta polecenia na wypoczynek we dwoje.
  • Festiwal Kultura Rytmu (lipiec) – parada i koncerty z udziałem zespołów z całego świata. Impreza dedykowana osobom lubiącym dobrą, niekoniecznie komercyjną muzykę.
  • Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Operacja Południe” (lipiec) – największa w Polsce impreza plenerowa, zlotowa o charakterze historyczno-kolekcjonerskim, skupiająca miłośników pojazdów militarnych i starej techniki wojskowej. Prezentowane najcenniejsze eksponaty i pojazdy są oddane do swobodnego wglądu osób zwiedzających paradę.
  • Tydzień Kultury Beskidzkiej (lipiec-sierpień) – największa impreza folklorystyczna w Polsce organizowana w kilku beskidzkich miejscowościach; w Bielsku-Białej odbywają się pokazy zespołów zagranicznych. Program festiwalu obejmuje występy ponad 100 zespołów pieśni i tańca z 30 państw, tancerzy, śpiewaków i muzyków. Główną atrakcją jest barwny, rozśpiewany i roztańczony korowód ulicami miasta.
  • Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych (lipiec) – impreza organizowana przez Automobilklub Beskidzki, gromadząca miłośników starych samochodów.

2. Imprezy w Bielsku-Białej jesienią i zimą

  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jana Sebastiana Bacha (wrzesień-grudzień) – festiwal, który promuje twórczość Jana Sebastiana Bacha i muzykę organową.
  • Festiwal Kompozytorów Polskich (październik) – jedyny w kraju festiwal poświęcony w całości muzyce kompozytorów polskich. Do tej pory dedykowany był m.in. Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, Wojciechowi Kilarowi, Stanisławowi Moniuszce, Fryderykowi Chopinowi i in.
  • Foto Art Festiwal (październik) – impreza kulturalna prezentująca prace artystów z całego świata, w większości nigdy nie pokazywane w naszym kraju. Festiwalowi towarzyszą wystawy i spotkania z profesjonalistami od fotografii.
  • Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” (listopad-grudzień) – jeden z najważniejszych i najstarszych konkursów poświęconych malarstwu współczesnemu. Adresowany jest do artystów profesjonalnych, dyplomantów wyższych uczelni plastycznych oraz absolwentów kierunków artystycznych szkół wyższych.
  • Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej (listopad) – to jedna z najmłodszych, ale już najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce. Widzowie festiwalu mogą spodziewać się muzyki na najwyższym światowym poziomie, zaskakujących konfiguracji artystycznych i międzynarodowych gwiazd. Dyrektorem artystycznym jest Tomasz Stańko, co już gwarantuje program pełen nietuzinkowych koncertów.
  • Bielska Zadymka Jazzowa (styczeń-luty) – festiwal jazzowy, w którym udział biorą gwiazdy krajowego i światowego jazzu. Jedną z głównych atrakcji jest finałowy nocny koncert w schronisku na szczycie Szyndzielni.
  • Muzyka na Zamku (raz w miesiącu) – w salach zamku bielskiego odbywają się cykliczne koncerty kameralne.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze