Trwa ładowanie...

Imprezy w Bydgoszczy

Avatar placeholder
05.09.2013 13:34
Imprezy w Bydgoszczy
Imprezy w Bydgoszczy

Bydgoszcz miastem festiwali? W tym stwierdzeniu nie ma chyba żadnej przesady. Kalendarz imprez kulturalnych miasta, idealnych na wypoczynek z rodziną, przedstawia się zdumiewająco. Znajdziemy tu festiwale operowe, muzyki poważnej, jazzowe i bluesowe, i wiele innych. Dla każdego coś dobrego. W każdym miesiącu dzieje się coś interesującego. Dlatego też warto zajrzeć do kalendarium imprez Bydgoszczy, aby nie przeoczyć najciekawszych wydarzeń. Jakie imprezy kulturalne odbywają się cyklicznie w Bydgoszczy?

spis treści

1. Imprezy w Bydgoszczy na wiosnę

  • Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” (kwiecień) – festiwal o charakterze konkursu muzycznego odbywający się co 2 lata, w którym mogą brać udział pianiści w wieku od 14 do 21 lat. Pomysł konkursu wiąże się ze słowami Artura Rubinsteina, który koncertując w 1960 roku w nowo zbudowanej sali Filharmonii Pomorskiej, powiedział: „Macie wspaniałą salę koncertową, należałoby tu organizować konkursy międzynarodowe”.
  • Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży (kwiecień) – w Bydgoszczy organizowany jest przez Pałac Młodzieży od 1980 roku. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Konkurs przebiega w trzech etapach: eliminacje wojewódzkie, kwalifikacja do finału i przesłuchania centralne. Cieszy się dużym zainteresowaniem i renomą całego środowiska chóralnego.
  • Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej (kwiecień) – impreza kulturalna o zasięgu krajowym i charakterze teatralno-muzycznym, organizowana przez Pałac Młodzieży. Festiwal adresowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i wyższych uczelni w wieku 16-26 lat. Celem jest popularyzacja piosenki aktorskiej oraz promocja młodych talentów.
  • Bydgoski Festiwal Operowy (maj) – coroczna impreza kulturalna, należąca do największych przedsięwzięć Bydgoszczy i będąca wizytówką kulturalną miasta. Jest to międzynarodowy przegląd sztuki operowej i baletowej.
  • Bydgoski Trójkąt Literacki (maj-czerwiec) – to wieloaspektowa impreza o ogólnopolskim zasięgu, łącząca szereg nietuzinkowych akcji promujących literaturę i czytelnictwo, w które zaangażowani są m.in. najpoczytniejsi współcześni prozaicy i poeci, dziennikarze i felietoniści.

2. Wydarzenia w Bydgoszczy latem

  • Urodziny Bydgoszczy (czerwiec) – weekend imprezowy z okazji święta miasta Bydgoszcz. Mieszkańcy i turyści są zapraszani na szaleństwo miastowe – zabawy, występy polskich i zagranicznych artystów, zespołów szantowych, warsztaty o charakterze kulturalno-rozrywkowym, atrakcje dla najmłodszych, rejsy statkami po Kanale Bydgoskim. Atrakcji jest tak wiele, że nie sposób się nudzić.
  • Bydgoskie Impresje Muzyczne (lipiec) – międzynarodowy festiwal taneczno-muzyczny, zwany również Międzynarodowymi Spotkaniami Muzykującej Młodzieży. W ciągu tygodnia odbywa się kilkanaście koncertów w salach koncertowych i w plenerze, w Bydgoszczy i regionie kujawsko-pomorskim. Tradycją są tańce zespołów na scenie ustawionej na Starym Rynku w Bydgoszczy.
  • ARTPOP Festival (lipiec) – wcześniej spopularyzowany jako Smooth Festival. Ideą koncertu jest zgromadzenie na jednej imprezie najlepszych popowych wykonawców o charyzmatycznej osobowości i indywidualnym stylu.
  • Ogólnopolski Festiwal Harmonijki Ustnej „Bydgoszcz-Toruń Harmonica Bridge” (sierpień) – dedykowany wielbicielom tego instrumentu z całego kraju. Program festiwalu obejmuje koncerty z kręgu bluesa, jazzu, rocka i muzyki klasycznej, odbywające się w Toruniu i Bydgoszczy. 


Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

3. Imprezy w Bydgoszczy jesienią i zimą

  • Międzynarodowy Festiwal i Kongres Musica Antiqua Europae Orientalis (wrzesień) – jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarium imprez Bydgoszczy. Program festiwalowy prezentuje występy znamienitych gości z różnych stron świata, pokazuje różnorodność kulturalno-religijną, od chorału gregoriańskiego przez muzykę cerkiewną i bizantyjską, po arcydzieła wieków XVIII i XIX i muzykę klezmerską, a nawet muzykę Tybetu.
  • Festiwal Prapremier Teatralnych (październik) – ogólnopolski festiwal teatralny, którego program obejmuje kilkanaście prapremier sztuk teatralnych.
  • Bydgoszcz Jazz Festival (październik) – jazzowa impreza kulturalna Bydgoszczy z roku na rok jest coraz bardziej urozmaicona, a zapraszani artyści reprezentują różne nurty muzyki jazzowej. W Bydgoszczy występowali do tej pory najwybitniejsi przedstawiciele jazzu polskiego, jak: Urszula Dudziak, Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Krzysztof Ścierański oraz jazzmani z USA, np. Billy Harper.
  • Festiwal Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie” (październik) – to impreza kulturalna Bydgoszczy, której celem jest przypomnienie twórczości wybranego artysty. Niezapomnianymi Artystami byli już Czesław Niemen oraz Anna Jantar. Konkurs odbywa się pod patronatem Dwójki Telewizji Polskiej.
  • Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA (październik) – festiwalowy program obejmuje wiele pokazów reportaży z całego świata, seansów filmów dokumentalnych i fabularnych, prezentacje artystycznych form radiowych, także spotkania z twórcami, dyskusje, warsztaty, wystawy, akcje uliczne, koncerty.
  • OFF-Era Filmowa (listopad) – festiwal twórców niezależnych. Jest to międzynarodowy konkurs, podczas którego młodzi niezależni filmowcy prezentują swoje prace w kategoriach: filmy dokumentalne, fabularne, etiudy, krótkometrażowe filmy poklatkowe.
  • Bydgoski Festiwal Bluesowy (listopad) – to trzy festiwalowe dni w rytmie bluesa i folku. Na koncertach można posłuchać artystów reprezentujących tradycyjną, szeroko pojętą amerykańską muzykę folkową oraz różnorodne formy bluesa, np. dynamiczne blues rock czy boogie.
  • Mózg Festival – International Contemporary Music & Visual Art Festival (listopad) – Mózg Festival to spotkanie muzyków z różnych kontynentów, wśród których swoje nadrzędne miejsce mają twórcy muzyki improwizowanej, intuicyjnej i eksperymentalnej.
  • Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage (listopad-grudzień) – największy na świecie festiwal filmowy poświęcony sztuce operatorów filmowych, od 2010 roku mający swoją siedzibę w Bydgoszczy. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów.
  • AFF-Era Filmowa (luty) – przegląd filmowy o charakterze edukacyjnym. Zgodnie z wieloletnią tradycją każda odsłona imprezy podporządkowana jest zmieniającemu się kluczowi tematycznemu. O charakterze przeglądu w znacznej mierze decyduje starannie dobrany repertuar, prezentujący w możliwie najpełniejszy sposób omawiany obszar historii kina.
  • Never seen in Bydgoszcz (luty-marzec) – cykliczny przegląd filmów nigdy niewidzianych w Bydgoszczy. Jest to jedyny festiwal podsumowujący premiery filmowe, które ominęły miasto w związku z brakiem stale działającego kina studyjnego – idealny pomysł na weekend we dwoje.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze