Trwa ładowanie...

Imprezy w Jeleniej Górze

Avatar placeholder
05.09.2013 13:35
Imprezy w Jeleniej Górze
Imprezy w Jeleniej Górze

Największe imprezy i wydarzenia kulturalne na Dolnym Śląsku to imprezy plenerowe, jarmarki, koncerty i festiwale. To kipiące kulturą miasta takie jak: Wrocław, Jelenia Góra i Legnica. I to właśnie Jelenia Góra staje się coraz częściej organizatorem bardzo udanych prz edsięwzięć kulturalnych Polski. Warto zobaczyć imprezy cykliczne organizowane w Jeleniej Górze, ponieważ stają się one bardzo ważnym i interesującym elementem na mapie kulturalno-rozrywkowej Polski.

spis treści

1. Imprezy w Jeleniej Górze na wiosnę

  • Jeleniogórskie Forum Teatrów Dziecięcych (kwiecień) – festiwal dziecięcy mający na celu stworzenie młodym teatrom możliwości prezentacji swojego dorobku artystycznego, wymiany doświadczeń z innymi grupami działającymi na naszym terenie oraz umożliwienie uczestnictwa w dużej ogólnopolskiej imprezie. Przegląd jest eliminacją do ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych „Dziatwa” w Łodzi. Przeznaczony jest dla teatrów skupiających dzieci i młodzież do lat 16, działających w szkołach, domach kultury i innych placówkach społeczno-wychowawczych na terenie dawnego województwa jeleniogórskiego.
  • Polskie Eksploracje Sztuki Teatralnej Kultury Awangardowej „PESTKA” (kwiecień/czerwiec) – impreza kulturalna Jeleniej Góry, która prezentuje amatorów i profesjonalistów awangardowej sztuki teatralnej. Kluczowym elementem są spotkania podnoszące umiejętności teatralne oraz rozwijające młodych adeptów teatru, cykle warsztatów, wykładów i spotkań dyskusyjnych. Istotną częścią projektu jest uczestnictwo uznanych awangardowych teatrów.
  • Wiosna Cieplicka (maj) – cykl imprez kulturalnych i rekreacyjnych organizowanych przez Scenę Animacji Teatru Jeleniogórskiego. Rozpoczyna się 3 maja, dedykowanym miłośnikom balkonowych upraw kiermaszem roślin ozdobnych. W programie nie może zabraknąć Reggae Riddim Party – festiwalu miłośników muzyki reggae, na który zaproszeni zostają znani performerzy jamajskich rytmów sceny polskiej i jamajskiej. W programie znaleźć można także kameralne brzmienia w Teatrze Zdrojowym, muzyczne imprezy w muszli koncertowej oraz Cieplicki Jarmark Rzemiosła.
  • Jeleniogórska Liga Rocka (kilka razy w roku) – impreza muzyczna dedykowana polsko-niemieckim i polsko-czeskim miłośnikom muzyki rockowej, punku, crossover. Ma charakter konkursu, daje szansę młodym i zdeterminowanym zaistnieć na ostro brzmiącej scenie. Do przesłuchań zgłaszają się zespoły muzyczne z różnych miast Polski i Niemiec.

2. Imprezy w Jeleniej Górze latem

  • Karkonoskie Zawody Szybowcowe (czerwiec) – w Jeleniej Górze na płycie lotniska rozgrywają się zawody szybowcowe w klasach Klub A i Klub B.
  • Rycerski Turniej Kuszniczy o Złoty Bełt Zamku Chojnik (sierpień) – impreza kulturalna, w której programie są: trening zawodników, strzelanie o „Złoty Bełt”, prezentacja zawodników, pokazy poszczególnych bractw, wielobój rycerski, średniowieczny ślub, turniej strzelecki o tytuł „Wielkiego Łowczego”, pokazy tańców dawnych, pasowanie rycerskie. Punktem kulminacyjnym turnieju jest inscenizacja bitwy o Chojnik.
  • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych (sierpień) – to najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Odbywa się co roku i trwa trzy dni. Początki festiwalu sięgają 1982 roku, to tu profesjonalną karierę rozpoczynały liczne polskie teatry offowe, które konkurowały rzemiosłem aktorskim z zespołami teatralnymi m.in. z Danii, Francji czy USA. Festiwal Teatrów Ulicznych to konfrontacja klasyki teatralnej z teatrem alternatywnym, zarówno widowisk o pełnym rozmachu, jak i przedstawień kameralnych. Pokazuje widzom, w jaki sposób zmienia się stylistyka oraz obszar poszukiwań w teatrze nieinstytucjonalnym.
Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

3. Imprezy w Jeleniej Górze jesienią i zimą

  • Wrzesień Jeleniogórski – najważniejsze wydarzenie kulturalne miasta, które w tym czasie organizuje wiele rozrywek dla mieszkańców i turystów Jeleniej Góry. W program Września Jeleniogórskiego wpisują się: festiwal Silesia Sonans, Średniowieczny Jarmark i Jarmark Staroci i Osobliwości, koncerty w ramach festiwalu Rock Jelenia oraz Kabareton – maraton kabaretowy. Program jest z każdym rokiem urozmaicany i wzbogacany.
  • Średniowieczny Jarmark Jeleniogórski (wrzesień) – jarmark o charakterze historycznym, który na dwa dni zamienia jeleniogórski rynek w średniowieczną wioskę. Towarzyszą mu inscenizacje walk rycerskich, pokazy rzemiosła średniowiecznego, kiermasze i degustacje, prezentacje artystyczne i edukacyjne w postaci spektakli teatralnych, występów muzycznych, parady i orszaki historyczne.
  • Festiwal Filmów Komediowych Niezależnych BAREJAda (wrzesień) – jedna z cyklicznych imprez Września Jeleniogórskiego organizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Na festiwalu są prezentowane filmy komediowe realizowane przez twórców niezależnych z całej Polski. Ideą jest pragnienie przypomnienia filmów Stanisława Barei, dlatego też w programie festiwalu znajdują się spotkania z jego bliskimi współpracownikami. Nagrodami BAREJAdy są statuetki Misiów (nawiązanie do filmu „Miś”).
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Silesia Sonans” (wrzesień-październik) – w kościele garnizonowym usłyszeć można utwory największych mistrzów w wykonaniu znakomitych artystów. Posłuchać można muzyki poważnej oraz jazzu w połączeniu z ideą przywrócenia świetności zabytkowym organom. Festiwal co roku gości wybitnych solistów, wśród których znalazły się gwiazdy światowego formatu, np. Jose Cura, Krzysztof Penderecki, Tomasz Stanko, Gwendolyn Bradley. „Silesia Sonans” cieszy się ciągle rosnącym zainteresowaniem słuchaczy i przychylnymi opiniami krytyki muzycznej, prezentując arcydzieła muzyki organowej, kameralnej i symfonicznej, zarówno świeckiej, jak i religijnej.
  • Jarmark Staroci i Osobliwości (wrzesień) – jarmark organizowany na placu Ratuszowym w ostatnią niedzielę września. Od wielu lat przyciąga rzesze kolekcjonerów z całej Polski, Czech i Niemiec.
  • Jeleniogórskie Spotkania Teatralne (październik) – szereg znanych i lubianych spektakli teatralnych, prezentowanych na deskach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Kilkudniowa impreza teatralna jest doskonałą okazją do nadrobienia zaległości w zapoznaniu się ze spektaklami w wykonaniu znakomitych i zagranicznych zespołów teatralnych.
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej „Krokus Jazz Festiwal” (listopad) – jazzowy listopad w Jeleniej Górze to niepowtarzalna okazja, aby „na żywo” podziwiać plejadę gwiazd polskiego i międzynarodowego jazzu.
  • Karkonoski Festiwal Światła (grudzień/styczeń) – jeleniogórski festiwal nawiązuje do słynnego festiwalu Fête des Lumières we francuskim mieście Lyon, które od lat jest miejscem, w którym technologia i nauka łączą się ze sztuką i edukacją. O wyborze miejsca festiwalu w Polsce zadecydowały piękna sceneria oraz plenery regionu karkonoskiego. Festiwal Światła zachwyca niezwykłymi iluminacjami i pokazami oświetlenia. Imprezie towarzyszy wystawa w Politechnice Wrocławskiej, na której można obejrzeć obrazy „malowane światłem” oraz wiele form artystycznych kreacji światłem.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze