Trwa ładowanie...

Imprezy w Lublinie

Avatar placeholder
05.09.2013 13:35
Imprezy w Lublinie
Imprezy w Lublinie

Kalendarz imprez cyklicznych w Lublinie jest dość obszerny i wśród wielu propozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Lublin słynie przede wszystkim z Jarmarku Jagiellońskiego organizowanego zwykle w połowie sierpnia, a także z lipcowego festiwalu „Inne Brzmienia”, na którym można posłuchać interesujących zespołów i artystów tworzących muzykę alternatywną, inną od tej, która emitowana jest w stacjach radiowych. Imprezy w Lublinie to gwarancja dobrej zabawy i pozytywnej energii.

1. Kalendarz imprez w Lublinie

  • Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy” – festiwal odbywa się w Lublinie od 2000 roku, zwykle pod koniec kwietnia. Organizowany jest przez Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”. Filmy dokumentalne prezentowane na festiwalu poruszają niełatwą tematykę różnic kulturowych. Wśród tematów produkcji pojawia się rola kultury żydowskiej w Europie, martyrologia i stosunki międzynarodowe po II wojnie światowej, relacje między narodami w Związku Radzieckim, nietolerancja, bezdomność oraz ksenofobia. Festiwal ma charakter konkursowy i prezentuje najlepsze dokonania światowego dokumentu dotyczące problematyki wielokulturowości i pogranicza. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: filmów pełnometrażowych i filmów krótkometrażowych.
  • Dni Lublina – obchodzone dorocznie w dniach 12-14 czerwca. Wokół święta miasta koncentrują się ciekawe imprezy i kulturalne, i rozrywkowe dla mieszkańców oraz przyjezdnych gości: koncerty, spektakle, uliczne prezentacje artystyczne, zabawy dla dzieci, festyny i wiele innych atrakcji.
  • Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Lublinie – przegląd zespołów tanecznych reprezentujących różne państwa z całego świata i wykonujących tradycyjne tańce narodowe. Spotkania odbywają się na przełomie lipca i sierpnia. Pokazom tanecznym towarzyszy przedstawienie unikatowych instrumentów muzycznych: cymbałów, kastanietów, drumli itd.
  • Jarmark Jagielloński w Lublinie – wydarzenie artystyczno-kupieckie, podczas którego można zapoznać się z rękodziełem twórców z różnych krajów (m.in. z Polski, Białorusi i Ukrainy). Imprezie towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne. W tym roku Jarmark odbędzie się 12-14 sierpnia. Wydarzenie to ma nawiązywać do słynnych na przełomie XV i XVI wieku Jarmarków Lubelskich, stąd obecność widowisk historycznych i artystycznych. Jarmark Jagielloński to połączenie tradycji jarmarku z inscenizacją turnieju rycerskiego, starych zabaw, występów kuglarzy, kapel ludowych oraz warsztatów garncarstwa czy tkactwa.
  • Święto Chleba i Dożynki w Muzeum Wsi Lubelskiej – jedna z największych prezentacji wyrobów piekarniczych w regionie połączona z kiermaszem. Uroczystości dożynkowe odbywają się przy dworze z Żyrzyna. Ta impreza ma miejsce pod koniec sierpnia lub na początku września.
  • Europejski Festiwal Smaku w Lublinie – poświęcony jest europejskiemu dziedzictwu kulinarnemu. W kuchni lubelskiej zachowały się elementy kuchni włoskiej, ruskiej, ukraińskiej, ormiańskiej, węgierskiej czy tatarskiej, które na festiwalu prezentują poszczególni kuchmistrzowie. Konkursowe potrawy ocenia Kapituła Smaku. Impreza odbywa się w dniach 9-11 września. Towarzyszą jej koncerty zespołów inspirowanych muzyką bałkańską i utworami cygańskimi. Znajdziesz tutaj stoiska ze zdrową żywnością opartą na tradycyjnych recepturach.
  • Festiwal Kultury Alternatywnej „ZdaErzenia” – organizowany jest w Lublinie pod koniec października od 1995 roku przez Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”. W ciągu kilku dni festiwalowych twórcy imprezy gromadzą w jednym miejscu wielu artystów z różnych dziedzin sztuki, m.in. komiksu, filmu i muzyki. Na „ZdaErzeniach” prezentowane są dokonania twórców alternatywnych. Ważnym elementem imprezy są dyskusje plenerowe, prezentacje multimedialne, koncerty i projekcje. Od 2005 roku częścią festiwalu jest zlot fanów komiksu TRACH!
  • Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Konfrontacje” – organizowany jest przez Centrum Kultury w Lublinie. „Konfrontacje” sięgają do bogatej tradycji lubelskiego teatru i nawiązują m.in. do Lubelskiej Wiosny Teatralnej – odbywającego się w latach 60. i 70. XX wieku popularnego festiwalu stworzonego przez Andrzeja Rozhina i Teatr Gong 2 oraz ludzi związanych ze środowiskiem studenckim skupionym wokół „Chatki Żaka”. Odbywają się w dniach 16-23 października. Oprócz programu głównego festiwal wzbogacony jest o imprezy towarzyszące, m.in. wystawy fotograficzne, koncerty i sesje naukowe.
  • Międzynarodowe Lubelskie Spotkania Teatrów Tańca – organizowane są w listopadzie przez Centrum Kultury w Lublinie. Odbywają się od 1996 roku. Na festiwalu swoją twórczość przedstawiają teatry tańca z całego świata. Celem imprezy jest zarówno prezentacja najciekawszych propozycji artystycznych przez profesjonalne teatry tańca, jak też promowanie polskich artystów i wspieranie amatorskich zespołów, które przekształcają się w nowe, oryginalne teatry tańca o charakterze profesjonalnym.
  • Mikołajki Folkowe w Lublinie – to impreza artystyczna organizowana przez Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” w pierwszej dekadzie grudnia. W ramach konkursu wyłaniane są najlepsze zespoły z różnych krajów prezentujące muzykę folkową. Festiwal daje szansę posłuchania świetnych koncertów i zaprezentowania się wielu amatorskim grupom.
  • Festiwal „Prowokacje” – odbywa się w Lublinie od 1993 roku. Jest to impreza cykliczna poświęcona nowym trendom w modzie i odważnym kreatorom. Co roku przyznawany jest tytuł Prowokatora dla najbardziej szokujących projektantów. „Prowokacje” mają miejsce w połowie grudnia.

Kalendarz imprez kulturalnych w Lublinie można by zapewne jeszcze poszerzyć. Nie wszystkie wydarzenia jednak mają charakter cykliczny. Istniało ryzyko, że Festiwal „Inne Brzmienia” zniknie z kalendarium imprez miasta z powodu śmierci jego twórcy – Mirosława Olszówki. Ta impreza kulturalna, mimo że miała zaledwie trzy edycje, zdążyła przyciągnąć rzesze fanów, więc nie sposób z niej zrezygnować. Kalendarz imprez miasta Lublin na rok 2011 wpisuje „Inne Brzmienia” na 8-16 lipca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze