Trwa ładowanie...

Imprezy w Płocku

Avatar placeholder
05.09.2013 13:37
Imprezy w Płocku
Imprezy w Płocku

Płock kulturalnie rozkwita latem. Kalendarz imprez jest pełen atrakcji zarówno dla miłośników muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Nie zabraknie jarmarków, festynów i biesiad. Miasto stawia na szerzenie wiedzy o mieście, jego historii i tradycji, ale przedstawia też swoje nowoczesne oblicze, czego przykładem jest AudioRiver, czyli jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej. Nie można pominąć Płocka podczas planowania wakacyjnych rozrywek kulturalnych.

spis treści

1. Imprezy w Płocku na wiosnę i jesień

  • Festiwal Muzyki Jednogłosowej (marzec) – fascynacja średniowieczną muzyką religijną, prastarymi pieśniami nabożnymi stworzyła potrzebę organizacji Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, który odbywa się w bazylice katedralnej Płocka od 1994 r. W programie znajdują się śpiewy liturgiczne, w tym między innymi cieszący się coraz większą popularnością chorał gregoriański, na który składają się adaptowane śpiewy pochodzenia synagogalnego, syryjskiego, bizantyjskiego i greckiego.
  • Międzynarodowy Festiwal „Płockie Dni Muzyki Chóralnej” (kwiecień/maj) – przegląd czołowych chórów polskich i zagranicznych, które koncertują w Płocku na przełomie kwietnia i maja podczas trzech wieczorów. Dotychczas we wnętrzach płockiej katedry występowali m.in. „Poznańskie Słowiki”, Chór DUMKA z Kijowa, Chór z Moskwy, Chór Filharmonii Narodowej z Mińska.
  • Międzynarodowy Dzień Kaszanki (maj) – biesiada na Starym Rynku to festyn pełen muzyki i przysmaków kulinarnych, z których najważniejsza w tym dniu jest pyszna polska specjalność – kaszanka. Szczęśliwie się składa, że sezon majówek rozpoczyna się od „długiego weekendu” i jest to bardzo dobry moment na huczne rozpoczęcie grillowania. W ubiegłych latach w imprezie brali udział m.in. Tadeusz Drozda i Krzysztof Tyniec, Edward Hulewicz czy Ivan Mladek („Jożin z Bażin”).
  • Piknik Europejski (maj) – doroczne spotkanie miast partnerskich Płocka, zazwyczaj w pierwszy bądź drugi weekend maja. Na Starym Rynku odbywają się koncerty polskich i zagranicznych grup muzycznych, młodzież prezentuje kraje Unii Europejskiej, są atrakcje kulinarne i występy wielkich gwiazd estrady.
  • Festiwal Piękna. Wybory Miss Polski (wrzesień) – od 2008 roku finał wyborów najpiękniejszej Polki, która reprezentuje Polskę na wyborach Miss World odbywa się w płockim amfiteatrze. Od 2009 roku podczas Festiwalu Piękna odbywają się także wybory Miss Polski Nastolatek i międzynarodowy konkurs piękności – Miss Supranational.
  • Płock Cover Festival (wrzesień) – podczas festiwalu coverowego w 2008 r. na nadwiślańskiej plaży gościł m.in. legendarny zespół THERION, a w 2009 r. gwiazda tzw. symphonic metalu – niemiecki BLIND GUARDIAN.

2. Imprezy w Płocku w lecie

  • Dni Historii Płocka, Dzień Chemika (czerwiec) – w czasie trzydniowych uroczystości tradycyjnie odbywających się w pierwszy weekend czerwca prezentowana jest nie tylko historia, ale i teraźniejszość Płocka. Odbywają się festyny, wystawy, pokazy, koncerty, w których biorą udział płoccy plastycy, muzycy, aktorzy, literaci. Na Wzgórzu Tumskim prezentowane są dawne rzemiosła, odbywają się turnieje rycerskie i koncerty muzyki dawnej. Muzeum Mazowieckie zaprasza na wieczorne, nieodpłatne zwiedzanie („Noc w muzeum”).
  • Płocki Piknik Lotniczy (czerwiec) – to wyjątkowe wydarzenie lotnicze na skalę całego kraju. Tylko w Płocku strefę dla publiczności stanowi ciąg nadwiślańskich wzgórz, wznoszących się na wysokość około 50 m ponad poziom szerokiej na blisko kilometr Wisły. Ten naturalny taras widokowy o długość ponad 2000 m, bogaty w architektoniczne zabytki, umożliwia komfortowe oglądanie akrobacji lotniczych przez kilkadziesiąt tysięcy widzów jednocześnie. W pokazach uczestniczą zarówno historyczne, jak i współczesne samoloty i śmigłowce wykorzystywane w sporcie, rekreacji, transporcie, ratownictwie oraz użytkowane przez siły zbrojne. Każdego roku organizatorzy starają się zwiększyć moc atrakcji i liczbę imprez towarzyszących, dbając przy tym o to, by piknik miał charakter rodzinny.
  • Letni Festiwal Muzyczny (czerwiec/sierpień) – w czasie wakacji w Płocku melomani mają okazję wysłuchać cyklu koncertów organizowanych w ramach Letniego Festiwalu Muzycznego. Zainicjowana w 1999 r. impreza pozwala zaprezentować różnorodne dzieła muzyczne – od skocznych utworów amerykańskich do muzyki Chopina czy symfonii Brahmsa. W ramach corocznego festiwalu odbywają się koncerty symfoniczne, oratoryjne, prezentowana jest muzyka jazzowa i popularna głównie w zabytkowych częściach miasta. Koncerty, w szczególności na Starym Rynku, cieszą się od lat niesłabnącym powodzeniem.
  • Rockowe Ogródki (lipiec/sierpień) – ogólnopolski przegląd artystyczny młodych muzyków. Stałym elementem są warsztaty muzyczne, które prowadzi znany płocki gitarzysta i kompozytor Krzysztof Misiak, oraz warsztaty realizacji dźwięku. Koncerty odbywają się przez całe wakacje w piątki i soboty w klubie „Rock 69”.
  • Piknik Cygański „Cygańska Noc” (lipiec) – międzynarodowa prezentacja kultury Romów na nadwiślańskiej plaży. Niepowtarzalna atmosfera cygańskiego wieczoru, na który co roku zjeżdżają najlepsze cygańskie zespoły polskie i zagraniczne.
  • Reggaeland (lipiec) – festiwal muzyki reggae na plaży nad Wisłą ze światową czołówką wykonawców muzyki reggae gwarantuje niezapomniane przeżycia. Festiwal ma wysoką pozycję w ogólnopolskim kalendarzu imprez tego gatunku.
  • AUDIORIVER Festiwal Świata Niezależnego (sierpień) – festiwal muzyki elektronicznej, który pod różnymi nazwami organizowany jest w Płocku od 2003 r. W 2009 r. zajął 3 miejsce na liście najważniejszych światowych festiwali wg prestiżowego serwisu internetowego „Resident Advisor”. Fani z Polski i zagranicy spotykają się na nadwiślańskiej plaży w Płocku i przez dwa dni non stop uczestniczą w koncertach i pokazach didżejskich. Forma festiwalu jest bardzo pojemna: od muzyki klubowej przez brzmienie hip-hopowe, do eksperymentalnej muzyki budowanej na kanwie dubu i abstrakcyjnych laptopowych brzmień. W czasie imprezy działa kilka scen muzycznych oraz kino i teatr festiwalowy.
  • Rynek Sztuki (sierpień) – na malowniczym Starym Rynku przez kilka dni prezentowane są różnego typu artystyczne przedsięwzięcia, które kiedyś funkcjonowały niezależnie: Jazz na Starówce, Nadwiślański Festiwal Teatrów Ulicznych, Kino Letnie. Można posłuchać polskich i zagranicznych muzyków jazzowych, zobaczyć czołówkę teatrów ulicznych, obejrzeć pokazy kina plenerowego – idealny pomysł na wyjazd we dwoje lub wypoczynek z rodziną.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze