Trwa ładowanie...

Imprezy w Pradze

Praga od lat jest nazywana Paryżem Wschodu i złotym miastem. Ta czeska metropolia jest jednocześnie miejscem, które od niepamiętnych czasów tętniło i wciąż tętni bogatym życiem kulturowym. Kalendarz imprez jest pełen rozmaitych festiwali na skalę międzynarodową. Jednym z najbardziej znanych i najważniejszych imprez kulturalnych w Czechach jest niewątpliwie festiwal muzyczny Praska Wiosna – organizowany już od 1946 roku. Każdego roku przyciąga do miasta czołówkę sceny muzycznej.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Imprezy kulturalne w Pradze Praga to miasto muzyki. Pod koniec sierpnia w Operze Państwowej odbywa się coroczny festiwal operowy Verdiego. Nie sposób też zapomnieć o wielkim festiwalu odbywającym się w Pradze, o którym słyszał niemal każdy. Rozpoczyna się on 12 maja, w dzień śmierci Bedricha Smetany. Z kolei we wrześniu ma miejsce inny festiwal – Praska Jesień. Inne ciekawe imprezy w Pradze to m.in.: Międzynarodowy Festiwal Jazzowy i festiwal taneczny Taniec Praga, który zyskał już renomę światową. Jest to międzynarodowy festiwal

tańca współczesnego , sztuki i teatru.

Interesujące imprezy cykliczne przyciągają do Pragi coraz więcej młodych ludzi z całego świata. Znane praskie kluby i festiwale oferują praktycznie wszystkie nowoczesne gatunki muzyczne, począwszy od muzyki pop i rock, na jazzie skończywszy. Miasto posiada niezliczoną ilość scen teatralnych oraz sal koncertowych, kin i klubów muzycznych.

Praska scena teatralna, oprócz odwiedzin Teatru Narodowego – czołowej czeskiej sceny, posiadającej w repertuarze balet, operę i dramat, oraz Opery Narodowej, zaprasza na Festiwal Struny Podziwu i Festiwal Oper Włoskich.

Co to jest Praska Wiosna? Wśród ciekawych imprez Pragi, festiwale poświęcone muzyce klasycznej zasługują na szczególną uwagę. W programie kalendarium imprez znajdują się: wszystkie koncerty fortepianowe, skrzypcowe, wiolonczelowe, skomponowane przez ostatnie 200 lat, wliczając w to koncerty takich sław, jak: Beethoven, Brahms, Czajkowski, Strauss i wielu innych.

Festiwal muzyczny zakłada, by żadna orkiestra nie występowała sama. W 2005 roku do programu dołączono, po raz pierwszy, kompletny występ opery z Chin. Spektakl spotkał się z ogromnym sukcesem. Oprócz tego, festiwal gościł Gitarową Orkiestrę Xalapa z Meksyku, wielokrotnie prezentował sławny występ flamenco Paco Pena, oszołomił praską publiczność cygańską orkiestrą skrzypcową, jak również najbardziej znaną orkiestrą bałałajkową z Moskwy.

2. Kalendarium imprez w Pradze Każdy

przewodnik turystyczny Pragi powinien zawierać kalendarz imprez tego miasta. Oddzielny rozdział praskiej oferty kulturalnej tworzą rozmaite festiwale.

Mniej znane festiwale muzyczne Pragi:

  • Khamoro – międzynarodowy festiwal kultury cygańskiej;
  • Festpol – festiwal orkiestr i chórów (odbywa się co 2 lata);
  • Międzynarodowy Festiwal Czeskich i Morawskich Brass Bandów;
  • Letní slavnosti staré hudby – festiwal muzyki dawnej;
  • Młoda Praga – międzynarodowy festiwal muzyczny;
  • Międzynarodowy Festiwal Kwartetów Smyczkowych – festiwal poświęcony Antonínowi Dvorákowi;
  • Międzynarodowy Festiwal Organowy;
  • Międzynarodowy Festiwal Adwentowy-Świąteczny z muzyką Petra Ebena;
  • Międzynarodowy Festiwal Kolęd. Praga jest miastem, które każdego roku przyciąga wielu turystów z całej Europy. Kalendarz imprez Złotej Pragi posiada wiele ciekawych wydarzeń kulturowych. Można powiedzieć, że sezon turystyczny i festiwalowy trwa tu przez cały rok.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.