Trwa ładowanie...

Imprezy w Sopocie

Kalendarz i mprez w Sopocie jest bogaty i obejmuje wiele wydarzeń kulturalnych. Dominują wydarzenia cykliczne organizowane już od pierwszych dni stycznia, a kończące się w połowie grudnia. Kalendarium wypełniają imprezy muzyczne, a wśród nich tak słynne festiwale, jak Sopot Festiwal, Festiwal im. Agnieszki Osieckiej, Festiwal Top Trendy czy SKOK Jazz Festiwal. Obok nich możemy jednak znaleźć Festiwal Teatru Polskiego Radia „Dwa Teatry” czy Festiwal Poezji.

1. Kalendarz imprez w Sopocie Sopot to typowo

turystyczne miasto , które w dużym stopniu utrzymuje się ze świadczenia usług przyjezdnym. Aby uprzyjemnić i uatrakcyjnić urlop spędzany w nadmorskim kurorcie , władze miasta postarały się o organizację szeregu festiwali i spotkań kulturalnych. Imprezy cykliczne w Sopocie obejmują takie wydarzenia, jak:

 • koncert noworoczny – na koncert zapraszani są m.in. soliści z Polskiej Filharmonii Kameralnej, a w czasie jego trwania wręczane są doroczne tytuły Mecenasa Kultury i Sportu Sopotu;
 • Orkiestrada – organizowana przez Bałtycką Agencję Artystyczną BART, parada orkiestr reprezentacyjnych w dniach 1-3 maja;
 • Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat odbywający się w maju;
 • Festiwal Top Trendy w Operze Leśnej – koncerty gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej odbywające się co roku w czerwcu;
 • Festiwal „Dwa Teatry” organizowany w połowie czerwca;
 • Święto Monciaka – miejski jarmark w połowie czerwca;
 • Festiwal im. Agnieszki Osieckiej – ogólnopolski konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej odbywający się w połowie czerwca;
 • Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych” odbywający się na przełomie sierpnia i września;
 • Sopot Festiwal odbywający się na deskach Opery Leśnej zawsze pod koniec sierpnia albo na początku września;
 • Festiwal Przeciwko Nietolerancji i Przemocy – koncerty na sopockiej plaży organizowane zawsze na początku września;
 • Sopot Film Festiwal „Nowe Formy i Zjawiska” – konkurs i pokaz filmów pełno- i krótkometrażowych autorstwa studentów i twórców niezależnych z całego świata;
 • koncert z okazji święta miasta – rocznica nadania Sopotowi praw miejskich obchodzona 8 października;
 • SKOK Jazz Festiwal – koncerty światowych i polskich gwiazd muzyki jazzowej odbywające się w październiku;
 • Festiwal Poezji im. Rainera Marii Rilkego odbywający się w połowie grudnia.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Sopocki Festiwal „Dwa Teatry” i Sopot Festiwal

Festiwal „Dwa Teatry” jest unikatowym na skalę europejską przeglądem teatralnej twórczości mediów publicznych, połączonym z konkursem spektakli Teatru Telewizji i słuchowisk Teatru Polskiego Radia, które były emitowane lub wyprodukowane w minionym roku. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Nie brakuje tam również aktorów oraz publicystów i krytyków teatralnych chętnie przybywających na urlop do Sopotu . Liczne imprezy kulturalne związane z festiwalem „Dwa Teatry” obejmują poza wystawianiem spektakli także spotkania z reżyserami, aktorami, krytykami i ludźmi teatru.

Imprezą, z której słynie Sopot, jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki , określany obecnie jako Sopot Festiwal. Odbywa się w Operze Leśnej i jest obok Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce . Festiwal zasłynął tym, że obok części konkursowej zawierał część, w której występowały zagraniczne gwiazdy muzyczne – w czasach, gdy nasz kraj znajdował się za żelazną kurtyną, Opera Leśna była jedyną sceną, na której występowali muzycy światowego formatu, a Festiwal w Sopocie był naszym jedynym oknem na świat.

Zróżnicowany i bogaty kalendarz imprez w Sopocie pozwala każdemu turyście spędzającemu urlop nad morzem znaleźć coś interesującego dla siebie.

Imprezy w Sopocie
Imprezy w Sopocie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.