Trwa ładowanie...

Imprezy w Zielonej Górze

Avatar placeholder
21.10.2014 16:17
Imprezy w Zielonej Górze
Imprezy w Zielonej Górze

Kalendarz imprez w Zielonej Górze zawiera wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Przed laty miasto było gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Radzieckiej, którego odbyło się aż 26 edycji. Od 2008 roku reaktywowano go jako Festiwal Piosenki Radzieckiej. Ponadto w mieście odbywają się imprezy cykliczne z folklorem. Zanim wybierzesz się w rejon Zielonej Góry, zajrzyj do kalendarza imprez kulturalnych, aby nie przeoczyć festiwali i zabaw, które miasto oferuje dla swoich gości.

spis treści

1. Wiosenne imprezy kulturalne w Zielonej Górze

Zielona Góra jest miastem zabytkowym, z racji niewielkich zniszczeń wojennych pozostała tutaj cała przedwojenna zabudowa miejska. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille wzdłuż alei Niepodległości. Znajduje się tu wiele zabytków o unikalnej architekturze. Oprócz pięknych, berlińskich kamienic w najstarszej części, miasto zachęca do odwiedzania poprzez bogaty i zróżnicowany kalendarz imprez. Interesujące wydarzenia pozostają w pamięci na długi czas. Zatem, jakie imprezy cykliczne oferuje zielonogórska ziemia?

  • Na przełomie marca i kwietnia odbywa się Międzynarodowe Spotkanie Muzyczne „Wschód-Zachód”.
  • W maju odbywa się Festiwal im. Anny German „Tańczące Eurydyki” – impreza kulturalna skierowana jest do wokalistów z kraju i zagranicy; zadaniem festiwalu jest popularyzacja repertuaru Anny German oraz twórczości polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej.
  • Co roku, w maju odbywają się Bachanalia, ściągające na plenerowe imprezy muzyczne nawet 5 tysięcy osób. To doroczne Święto Studentów organizowane przez Parlament Studencki Uniwersytetu Zielonogórskiego. To obok Dni Zielonej Góry największa impreza masowa w mieście, która gromadzi tysiące widzów z całego powiatu.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Lato w Zielonej Górze

  • W lipcu/sierpniu odbywa się coroczny Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru – przez kilkanaście dni do miasta przyjeżdżają zespoły z Portugalii, Litwy, Mołdawii, Argentyny, Niemiec i Słowacji, aby zaprezentować własny występ folklorystyczny. Impreza cykliczna zajmuje szczególne miejsce w kalendarium imprez.
  • W czerwcu w gminie Lubrza organizowane są tradycyjne imprezy cykliczne pod nazwą Zlot Miłośników Fortyfikacji. Tradycyjnie wydarzenie kulturalne otwiera Międzynarodowy Festiwal Wokalistów Rockowych, który jest znakomitą okazją dla promocji młodych talentów. Drugi dzień imprez to ekspozycja i parady pojazdów militarnych oraz motocykli. Ważnym elementem zlotu są wykłady historyczne połączone z prezentacją prac z dziedziny historii fortyfikacji. Zadaniem Zlotu Miłośników Fortyfikacji jest promocja położonych w pobliżu miejscowości Boryszyn potężnych poniemieckich fortyfikacji z czasów II Wojny Światowej – Międzyrzecki Rejon Umocniony – Pętla Boryszyńska.
  • W czerwcu odbywa się Festiwal Nauki w Zielonej Górze – jest organizowany przez Uniwersytet Zielonogórski pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki, a także władz miasta.
  • W lipcu w gminie Lubrza organizowana jest „Noc Nenufarów” – to sztandarowa impreza kulturalna, która stała się wizytówką regionu. Podczas trwania imprezy publiczność ma okazję zobaczyć liczne występy artystyczne, np.: zespoły muzyczne, teatry, szkoły tańca, zespoły dziecięce. Kulminacyjnym punktem jest baśniowe widowisko na wodzie, przygotowane przy współpracy z Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.
  • W lipcu ma miejsce Lubuskie Lato Filmowe.
  • W sierpniu odbywa się festiwal muzyczny Lato Muz Wszelakich – jest to impreza cykliczna, przegląd twórczości artystycznej zielonogórzan, a także gości z innych miast. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra, Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe, X Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru, Zielonogórska Noc Kabaretowa. W ramach letniej imprezy zaplanowano również szereg atrakcji dla dzieci.
  • Pod koniec sierpnia ma miejsce Lubuskie Święto Chleba – to coroczne dożynki, podczas których gospodarze prezentują swoje wypieki chlebowe.
  • W lecie odbywa się Festiwal Piosenki Rosyjskiej, który nawiązuje do organizowanego w tym samym mieście w latach 1965-1989 Festiwalu Piosenki Radzieckiej.
  • W sierpniu odbywa się Przystanek Woodstock – największy festiwal rockowy w Polsce, organizowany przez fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

3. Jesienne i zimowe imprezy kulturalne

  • We wrześniu odbywają się Dni Zielonej Góry – Winobranie. Impreza odbywa się już od 1852 roku, co urzędowo ogłosił magistrat. Co roku turystów po Zielonej Górze oprowadza bóg wina Bachus wraz ze swoją świtą. Przyjezdni goście mogą napić się miejscowego trunku, posłuchać muzyki, a także udać się na jedno z teatralnych przedstawień w czasie Winobraniowych Spotkań Teatralnych. Ponadto co roku odbywa się Winobraniowy Turniej Żużlowy, zloty motocyklistów oraz bębniarzy. W czasie zielonogórskiego święta do miasta przybywają artyści z całego świata, a także gwiazdy estrady.
  • Co dwa lata, we wrześniu ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Folkloru.
  • W listopadzie turyści mają okazję uczestniczyć w Europejskim Festiwalu Piosenki Autorskiej.
  • Festiwal Kabaretu w Zielonej Górze to coroczna grudniowa impreza kulturalna odbywająca się od 2005 roku. Festiwal trwa kilka dni i organizowany jest przez osoby związane z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. W czasie festiwalu odbywają się występy zaproszonych kabaretów, którym przyznawana jest każdego dnia statuetka Ericha von Patisohna. Nagroda ta wg regulaminu jest wyrażeniem podziwu, szacunku lub zazdrości wobec obdarowanego. W jury, oprócz osób związanych z kabaretem, zasiadają również osoby wylosowane spośród publiczności.
  • W styczniu odbywa się Rajd Karabanowa – impreza cykliczna w Międzyrzeczu.

Kalendarz imprez Ziemi Lubuskiej jest pełen ciekawych wydarzeń przez cały rok. Z pewnością, najwięcej wydarzeń kulturalnych ma miejsce w okresie wakacji. Zanim wybierzesz się na urlop do Zielonej Góry, sprawdź czy w planowanym miesiącu odbywają się imprezy kulturalne, jak np. Winobranie. Zielona Góra znana jest jako polska stolica wina. Jest to jedyne miasto w Polsce o bogatych tradycjach winiarskich, które dziś żyją w historii i kulturze, a w przeszłości obecne były w gospodarce i krajobrazie przestrzennym. 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze