Trwa ładowanie...

Jak jeździć na łyżwach?

Łyżwiarstwo to coraz popularniejszy sport zimowy. Jest szczególnie atrakcyjny dla osób mieszkających w mieście, ponieważ tam tworzy się coraz więcej lodowisk, nie tylko na czas ferii zimowych. Jazda na łyżwach to świetny pomysł na spędzenie czasu z całą rodziną. Nauka jazdy na łyżwach nie jest trudna i nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy jedynie odrobina chęci, cierpliwości, wiary we własne możliwości, ciepłe ubranie, rękawiczki, ciepłe skarpety oraz łyżwy. Jak jeździć na łyżwach?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

1. Nauka jazdy na łyżwach krok po kroku Jeśli chcesz nauczyć się jeździć na łyżwach, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Łyżwy – niemal w każdym większym mieście jest lodowisko z wypożyczalnią łyżew. Tam można wypożyczyć łyżwy. Powinny być właściwie dobrane do rozmiaru stopy. Jeśli planujemy częste jeżdżenie na łyżwach, powinniśmy rozważyć zakup tego sprzętu. Przed wejściem na lodowisko należy pamiętać o tym, aby łyżwy były mocno związane, gdyż noga w kostce powinna być unieruchomiona.
  • Utrzymywanie równowagi – pierwsze wejście na lodowisko powinno być bardzo ostrożne i powolne. Na początku uczący się powinien pracować nad utrzymywaniem równowagi. W tym celu warto spróbować odepchnąć się wewnętrzną stroną stopy wzdłuż łuku drugiej stopy, zgiąć przy tym lekko kolana i dostawić nogę, starając się utrzymywać obie łyżwy prosto. Po pierwszym przejechanym odcinku należy powtórzyć odepchnięcie drugą nogą i tak robić na przemian.
  • Patrzenie przed siebie – osoby początkujące w jeździe na łyżwach powinny starać się patrzeć przed siebie. Dzięki temu będzie im łatwiej utrzymać równowagę. Patrzenie na boki sprzyja przechylaniu ciała w jedną bądź drugą stronę. Trzeba patrzeć przed siebie i pamiętać o tym, że jazda na łyżwach polega na odpychaniu się jedną, potem drugą nogą.
  • Trzymanie się bandy – początkujący zazwyczaj potrzebują dużo miejsca na lodzie. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy na lodowisku jest dużo osób. Wtedy najbezpieczniej jest jeździć przy bandzie i podtrzymywać się jej w razie potrzeby. Jednak nie można się kurczowo trzymać bandy, ponieważ to bardzo utrudni naukę. Tylko w pozycji wyprostowanej można nauczyć się właściwej techniki jazdy.
  • Zatrzymywanie – dla osób uczących się, najlepszym sposobem zatrzymywania jest metoda T-stop, która polega na przełożeniu jednej nogi do tyłu, ustawiając ją poziomo do kierunku jazdy i mocnym dociśnięciu do lodu. Stopy powinny być ustawione w odwróconą literę T.

2. Wybór łyżew

Jeśli zamierzasz kupić łyżwy, a jesteś początkującym łyżwiarzem, wybierz łyżwy hokejowe. Tak zwane hokejówki mają wzmocnienia na piętach i dobrze usztywniają kostki, dzięki czemu utrzymanie równowagi na lodzie staje się prostsze. Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na łyżwach nie poleca się łyżew figurowych ani panczenów, czyli łyżew do jazdy szybkiej. Łyżwy figurowe, czyli figurówki, są wykonane z ciężkiej skóry, a na płozach mają ząbki, które mogą przyczyniać się do upadków i potknięć. Po figurówki warto sięgnąć po dobrym opanowaniu podstaw jazdy na łyżwach. Dla początkujących niewskazane są również panczeny. Łyżwy do jazdy szybkiej są co prawda krótsze i lżejsze niż pozostałe rodzaje łyżew, ale są pozbawione wzmocnień na kostkach. Panczeny to łyżwy wyłącznie dla osób, które profesjonalnie jeżdżą na łyżwach.

Rozpoczynając naukę jazdy na łyżwach, należy starać się lądować na pupie i ochraniać głowę. Samemu jest ciężko rozpocząć ten sport, więc można poprosić o pomoc kogoś znajomego, do kogo mamy zaufanie, lub zapisać się na kilka pierwszych lekcji z instruktorem. Wszyscy na lodowisku muszą uważać i zachować ostrożną jazdę, aby nie zderzać się z innymi. Początkujący powinni nosić kask i ochraniacze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.