Trwa ładowanie...

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Idealnie proste zęby to niewątpliwie ozdoba ich właściciela. Nie każdego jednak natura obdarowała pięknym uśmiechem. Na szczęście na rynku jest szereg możliwości, które pomagają nam pozbyć się kompleksów. Jedną z nich jest założenie aparatu na zęby. W zależności od naszych oczekiwań i budżetu możemy wybierać spośród wielu rodzajów.

Aparaty ortodontyczne to sposób na piękne zęby
Aparaty ortodontyczne to sposób na piękne zęby

1. Aparat ortodontyczny ruchomy – dla dzieci

Dzieciom, które mają wszystkie zęby mleczne lub częściowo mleczne i częściowo stałe, ortodonta zaproponuje aparat ruchomy (wyjmowany), który zakłada się na zęby górne, dolne lub na oba łuki jednocześnie. Aparat ruchomy składa się ze specjalnego drutu i płytki akrylowej (plastikowej). Mali pacjenci sami decydują o jej wyglądzie – wybierają jeden kolor lub kilka, a czasem nawet mogą poprosić o wtopienie w nią brokatu. Dziecko dostaje również kolorowy pojemnik, w którym przechowuje aparat.

Leczenie ortodontyczne wymaga od małych pacjentów konsekwencji oraz systematyczności. Aparat wyjmowany muszą nosić w nocy i w ciągu dnia przez około 4 godziny, średnio przez dwa lata. Należy podkreślić, że aparat ruchomy służy usuwaniu wad zgryzu, a zęby prostuje jedynie w niewielkim stopniu. Jeśli dziecko wciąż ma krzywe zęby po leczeniu aparatem ruchomym, zakłada mu się aparat stały.

Podstawowa wiedza przyda się przy doborze odpowiedniego aparatu ortodontycznego
Podstawowa wiedza przyda się przy doborze odpowiedniego aparatu ortodontycznego

2. Aparat ortodontyczny stały

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku, choć im szybciej je zaczniemy, tym lepiej dla naszych zębów i dziąseł – dłużej zachowamy je w zdrowiu. Wykorzystajmy to, że na rynku jest obecnie dostępnych wiele różnych wariantów aparatów na zęby. Możemy zdecydować, czy ważniejsza jest dla nas niższa cena, czy szybkość osiągnięcia efektów. A może najbardziej zależy nam na tym, żeby aparat był jak najmniej widoczny? Przejrzyj przegląd dostępnych rodzajów aparatów dla młodzieży i dorosłych.

Podczas podejmowania ostatecznej decyzji trzeba jednak wziąć pod uwagę opinię ortodonty prowadzącego leczenie.

Leczenie ortodontyczne wiąże się ze znacznymi wydatkami. Sprawdź, ile kosztują różne rodzaje aparatów na zęby.

3. Aparat metalowy

To klasyczny i najtańszy aparat ortodontyczny składający się z profilowanego łuku (drutu), zamków (metalowych elementów) przytwierdzonych do zębów oraz kolorowych ligatur (gumek) łączących drut z zamkami. Całość utrzymuje się zwykle na metalowych pierścieniach okalających zęby trzonowe. Założenie aparatu metalowego zajmuje średnio 60-90 minut.

Tradycyjny aparat ortodontyczny wykonuje się z różnych stopów metali. Nie martw się jednak, jeśli masz uczulenie na nikiel. Obecnie gabinety ortodontyczne oferują również modele bez niklu, choć trzeba do nich dopłacić, najczęściej około 500 zł za łuk.

Aparaty z metalowymi zamkami są najbardziej widoczne spośród dostępnych na rynku, ale jednocześnie cechują się wysoką efektywnością i odpornością na uszkodzenia. Często noszą je nastolatki, traktując nieraz jako specyficzną ozdobę i z przyjemnością wybierając kolory gumowych ligatur. Czasy, kiedy widoczny aparat był dla młodzieży powodem do wstydu, już dawno odeszły do lamusa.

4. Aparaty estetyczne (kosmetyczne)

Budowa tego typu aparatów ortodontycznych jest bardzo podobna do aparatów metalowych. Wyróżnia je jednak rodzaj zamków, które ze względu na wykorzystany materiał (ceramika, kryształ) powodują wizualne zlewanie się aparatu z zębami. Dzięki temu aparaty estetyczne z odległości kilku metrów są prawie niewidoczne. Można je dostrzec dopiero po bliższym przyjrzeniu się uśmiechowi pacjenta.

5. Aparat porcelanowy (ceramiczny)

Zamki aparatów porcelanowych są wykonane z ceramiki, której kolor jest indywidualnie dopasowywany do naturalnego koloru zębów pacjenta. Dzięki temu aparaty te cieszą się opinią najbardziej estetycznych spośród wszystkich klasycznych wersji aparatów stałych, zwłaszcza przy zastosowaniu powlekanych łuków i przezroczystych ligatur.

Mleczne zamki z porcelany są odporne na przebarwienia, jednak przezroczyste ligatury mają tendencję do odbarwiania się pod wpływem jedzenia. Z tego powodu zwykle są one co jakiś czas wymieniane, ale i tak pacjenci otrzymują zalecenie, aby przez cały okres leczenia unikać wszystkich barwiących pokarmów i napojów.

6. Aparat kryształowy (szafirowy)

W aparatach kryształowych stosuje się zamki produkowane z szafiru, który jest całkowicie przezroczysty. Jeśli naturalny kolor naszych zębów jest biały, aparatu prawie nie będzie widać. Gdy jednak nasze uzębienie jest lekko żółte lub posiadamy liczne przebarwienia, lepiej wybrać zamki porcelanowe, które optycznie rozjaśnią uśmiech.

Na uwagę zasługuje fakt, że w niektórych przypadkach w aparacie kryształowym można zastosować biały łuk kompozytowy, co wizualnie daje efekt znacznie lepszy, niż gdy wykorzysta się typowy łuk wykonany z metalu. Poza tym aparaty szafirowe są wytrzymałe na uszkodzenia, a ich dodatkową zaletą jest również gładki kontur, bez ostrych krawędzi i załamań. Zapobiega to odbarwieniom i zbieraniu się osadów oraz kamienia nazębnego. Łatwiej też wyczyścić zęby.

7. Aparaty bezligaturowe (samoligaturujące, system Damona)

W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów metalowych lub estetycznych, w których łuk przywiązuje się do zamków gumową ligaturą, w tym rodzaju aparatów łuk zamyka się w zamkach za pomocą specjalnej klapki (zatrzasku). Pozwala to na dużo szybsze uzyskanie efektów (skraca czas leczenia o około pół roku), a jednocześnie zminimalizowanie dolegliwości bólowych związanych z tarciem.

Brak ligatur oznacza też większy komfort dla pacjenta, ponieważ aparaty bezligaturowe nie wymagają tak częstego aktywowania (podkręcania elementów w celu zwiększenia siły oddziaływania aparatu), a tym samym wizyty w gabinecie ortodontycznym są rzadsze. Warto zaznaczyć, że zamki wykorzystywane w aparatach bezligaturowych mogą być metalowe lub kryształowe. Te drugie są oczywiście nieco droższe.

8. Aparat niewidoczny (lingwalny, językowy)

Typ aparatu stałego pozwalający na niezwykle dyskretne leczenie ortodontyczne. Podobnie jak poprzednie rodzaje składa się z łuku i zamków, ale w tym przypadku mocuje się je na wewnętrznych powierzchniach zębów (od strony języka). Aparat jest więc całkowicie niewidoczny.

Rozwiązanie to zwiększa walory estetyczne oraz przyspiesza leczenie w porównaniu z działaniem tradycyjnych aparatów. Dzieje się tak dlatego, że zamki są przyklejane blisko tzw. centrum oporu zębów, co zwiększa siłę ich przesuwania. Nie obawiaj się, nie wiąże się to z większym bólem niż w przypadku aparatów mocowanych po zewnętrznej stronie zębów. Decydując się na aparat lingwalny, weź jednak pod uwagę, że w początkowej fazie noszenia możesz mieć kłopoty z prawidłową wymową bądź utrzymaniem higieny jamy ustnej.

9. Aparat przezroczysty (nakładkowy)

Jest to nowoczesny aparat wykorzystujący najnowszą technologię. Ma formę przezroczystych nakładek (alignerów, szyn termoformowalnych), które należy nosić zarówno w nocy, jak i w dzień (minimum 20 godzin na dobę). Jest niemal niewidoczny, dlatego decydują się na niego osoby, którym zależy na dyskretnym wyprostowaniu zębów. W każdej chwili można go też wyjąć – na czas jedzenia, mycia zębów, ważnego spotkania.

Aparat nakładkowy sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy zęby nie są bardzo krzywe, choć dzięki wydłużonemu leczeniu osiąga się dobre rezultaty również w trudnych i skomplikowanych przypadkach. Leczenie polega na wymianie nakładek co 1-2 tygodnie. Każdy komplet jest minimalnie inny od poprzedniego, co pozwala na stałe wywieranie siły na zęby, a w rezultacie na ich stopniowe ustawianie w pożądanej pozycji. Ten sposób działania może być odbierany jako pewien mankament, ponieważ dłuższe leczenie w przypadku bardziej zaawansowanej wady wiąże się z większą liczbą potrzebnych nakładek, a to znacznie zwiększa koszt prostowania zębów przy pomocy przezroczystych szyn.

10. Retainer, czyli aparat po leczeniu ortodontycznym

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego będziemy cieszyć się idealnie równymi zębami, ale to nie znaczy, że możemy już zapomnieć o właśnie ukończonym dwuletnim leczeniu. Ortodonta przekaże nam jeszcze niezbędne zalecenia oraz… kolejny aparat.

Będzie to aparat retencyjny, nazywany również retainerem. Występuje on w dwóch rodzajach: ruchomym (przezroczyste szyny termoformowalne) i stałym (drucik przyklejony od wewnętrznej strony zębów). Retainer jest konieczny do utrwalenia osiągniętych efektów leczenia, bo potrzeba czasu, żeby przesunięte zęby ustabilizowały się w swoich nowych pozycjach.

Jeśli nie będziemy nosić aparatu retencyjnego, zęby mogą częściowo wrócić na dawne miejsca. W niektórych przypadkach niezbędne jest powtórne założenie aparatu ortodontycznego. A jak długo należy używać retainera, aby do tego nie dopuścić? Zwykle 2-3 lata.

Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych
Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z zaplo.pl – serwisem oferującym pożyczki online.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.