Trwa ładowanie...

Jazda konna dla dzieci

Jazda konna dla dzieci to przede wszystkim spokojne wprowadzanie dziecka w świat tych pięknych zwierząt. Trzeba pamiętać, że małe dziecko na początku swojej przygody z jeździectwem może szybko tracić cierpliwość, może także bać się wielkiego zwierzęcia. Podstawową sprawą jest więc oswojenie dziecka z koniem, a także konia z dzieckiem – pozwalając dziecku na kontakt z koniem, karmienie go i czyszczenie. Jeśli przypadną sobie do gustu, można rozpocząć naukę jazdy konnej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Oswojenie się z koniem dla dzieci

Przed podjęciem decyzji – kuce czy konie dla dzieci – trzeba się dobrze zastanowić. Jeśli dziecko jest małe, „rozmiarowo” bardziej pasuje dla niego kuc. Kucyki są jednak często bardziej nerwowe i strachliwe niż duże konie, szczególnie te starsze, doświadczone. Jeśli więc jest możliwość jazdy na kucykach, które są przyzwyczajone do jazdy z dziećmi i są spokojne – kucyk może być dobrym wyborem. Jazda na kucyku może być także wstępem do jazdy konnej w przyszłości.

Zanim dziecko będzie w stanie dosiąść konia, trzeba oswoić go ze zwierzęciem. Większość maluchów nie zdaje sobie sprawy, jak naprawdę duży jest koń, szczególnie w porównaniu do nich samych. Filmy i ilustracje zwykle nie oddają różnicy „wzrostu” między małym dzieckiem a naturalnej wielkości koniem.

Pierwsze spotkanie z koniem powinno się odbyć w stajni, kiedy koń jest w swoim boksie. Zanim wypuścimy konia na wybieg, musimy wyjaśnić dziecku, jak powinno się zachowywać przy zwierzęciu, aby go nie spłoszyć ani nie zdenerwować. Na początku najważniejsze jest poznanie konia i kontakt z nim, a nie technika jazdy na koniu. Jeździectwo musi się opierać na kontacie człowieka z koniem i od tego trzeba zacząć.

Zanim rozpoczniemy ****naukę jazdy konnej, dajmy dziecku możliwość wyczyszczenia konia, dotknięcia go. Dziecko może także dać koniowi jakiś przysmak, na początku jednak najlepiej, aby nie podawało mu go z ręki. Kiedy już oswoją się ze sobą, dziecko może nakarmić konia z ręki, ale pamiętając, aby trzymać palce sztywno razem i zachować spokój. Jazda konna może być dla dziecka traumatycznym przeżyciem, jeśli wcześniej nie oswoi się z koniem.

2. Nauka jazdy konnej dla dzieci

Podstawową sprawą jest kask chroniący głowę podczas ewentualnego upadku, nakładany nawet kiedy dziecko nie jest jeszcze gotowe na jazdę konną i np. czyści lub karmi konia. Zawsze należy dobrze dopasować kask ochronny do głowy dziecka i pilnować, aby był prawidłowo umocowany. Nauka jazdy konnej dla dzieci to przede wszystkim zapewnienie im bezpieczeństwa.

Dzieci traktują jazdę konną jak zabawę i często chciałyby pojeździć na koniu w kapeluszu kowbojskim lub tzw. toczku do jazdy konnej. Takie nakrycia głowy nie zapewnią mu jednak bezpieczeństwa.

Siodło do jazdy konnej także powinno być jak najbardziej dopasowane do rozmiarów dziecka. Może nie być to zbyt proste, ale starajmy się odnaleźć siodło takie, by dziecku dobrze się w nim siedziało. Wyregulujmy także odpowiednio strzemiona. Nogi w strzemionach dadzą dziecku poczucie większej kontroli.

Pierwsza jazda konna dziecka to jazda w kółko po wybiegu, z doświadczonym opiekunem trzymającym za uzdę. Najpierw dziecko musi się przyzwyczaić do samego siedzenia na koniu, dopiero później przyjdzie czas na kierowanie koniem i samodzielną jazdę.[

Wakacje w siodle](/weekend-w-siodle) dla dzieci to dobry pomysł, pod warunkiem, że dobrze wybierzemy szkółkę jeździecką i nauczyciela. Przed realizacją takiego pomysłu najpierw zawsze sprawdźmy, czy dziecku się on podoba. Zabierzmy go ze sobą, aby obejrzało konia z bliska, zanim zostawimy go „na pastwę” wielkiego zwierzęcia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.