Trwa ładowanie...

Jive

Jive to taniec towarzyski, który powstał w Ameryce w 1910 roku. Prekursorem jive'a był jitterbug – taniec pełen elementów akrobatycznych, przywieziony do Europy w latach 40. przez amerykańskich żołnierzy. Taniec jest podobny do rock and rolla, jest bardzo szybki i dynamiczny. Współczesny jive zawiera również elementy swingu. Od tancerzy wymaga świetnej kondycji i sprawności. Najbardziej charakterystycznym elementem jive'a są tzw. szybkie „kicki” i elastyczne akcje jazzowe.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

1. Historia jive'a

Wczesna wersja jive'a powstała w czasie tzw. rewolucji tanecznej po 1910 roku. Jive powstał w wyniku stylizacji jazzowych i swingowych, bogatych w wiele ruchowych pomysłów. Od połowy lat 70. jive tańczony jest na turniejach. W jivie można dostrzec wpływy afrykańskie. Ten taniec towarzyski w wersji klasycznej jest układem jazzowym. Muzyka jazzowa do świata tanecznego dotarła w 1917 roku. Aby odróżnić tańce nowoczesne od tańców dawnych, nazywano je tańcami jazzowymi. Nowy rodzaj tanecznej muzyki jazzowej – swing – w Europie pojawił się w 1937 roku. W tym czasie swing dotarł również do Polski, a jego bezpośrednim następcą był jitterbug. Jive to nowa wersja jitterbuga, jest więc typowym tańcem jazzowym. Z jive'a z kolei wywodzi się między innymi boogie woogie.

2. Kostiumy do jive'a

Ubiór w jivie jest przeważnie krótki, nie powodując krępowania ruchów. Podobnie jak w większości tańców latynoamerykańskich, panuje większa swoboda w dobieraniu strojów niż w tańcach standardowych. Tancerki powinny podkreślać żywiołowość układu tanecznego, zakładając stroje z mnóstwem frędzelków, cekinów, ozdobnych elementów, falban, tasiemek, które pod wpływem rytmicznego, szybkiego tańca falują na wszystkie strony. Tancerz zgrany kolorystycznie z ubiorem pani powinien posiadać czarny strój. Buty dla tancerek to tradycyjne sandałki – jak we wszystkich tańcach latynoamerykańskich, natomiast u panów buty na specjalnie wyprofilowanym obcasie.

3. Kroki jive'a

Podstawowa figura w jivie składa się z sześciu kroków. Jive jest bardzo dynamicznym tańcem, pełnym zwrotów, wykopów i obrotów. Tancerze stoją wyprostowani naprzeciwko siebie. Wszystkie kroki stawiają na podeszwie lub płasko, rozluźniając kolana. Partner obejmuje partnerkę prawym ramieniem, podobnie jak w rock and rollu. Jego lewa ręka i prawa ręka partnerki są połączone nieco wyżej niż w innych tańcach towarzyskich. Następnie partner stawia lewą nogę w tył, partnerka prawą i stają bokiem do siebie. Powrót na lewą nogę z jednoczesnym przeniesieniem na nią ciężaru ciała obowiązuje oboje parterów.

W następnej kolejności partner lewą nogę stawia w bok, a prawą nogę zbliża do lewej. Partnerka zaś wykonuje odwrotnie kroki taneczne: prawa noga w bok, lewą nogę zbliża do prawej. W tym czasie on: lewa noga w bok, prawa noga w bok; lewa zbliżona do prawej i znów prawa noga w bok. Partnerka tańczy odwrotnie. W jivie ciężar ciała spoczywa na przedniej części stopy, mięśnie nóg nie powinny być napięte, biodra powinny być luźne i delikatnie wysuwać się w kierunku nogi, która wykona krok.

Taniec towarzyski można ćwiczyć na trzy sposoby: w tempie wolnym (triple beat), w tempie średnim (double beat) oraz w tempie szybkim (single beat). Wybór jednego z nich uzależniony jest od tempa konkretnego utworu tanecznego, jak również stopnia zaawansowania tancerzy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.