Trwa ładowanie...

Jak zadbać o wrażliwą skórę?

Kosmetyki dla alergików stanowią podstawę pielęgnacji skóry osób z alergiami. Osoby cierpiące na alergie muszą starannie wybierać kosmetyki pielęgnacyjne, gdyż niewłaściwy preparat może stać się przyczyną atopowego zapalenia skóry. Schorzeniu temu towarzyszą zmiany skórne i dolegliwości takie jak świąd skóry. Aby nie zaostrzać objawów zapalenia, należy wybierać jedynie łagodne kosmetyki stworzone z myślą o osobach z alergiami. Kosmetyki hypoalergiczne pozwolą utrzymywać skórę w czystości, nie podrażniając jej przy tym.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Charakterystyka kosmetyków dla alergików

Jak powstają takie środki do pielęgnacji skóry? W większości przypadków producenci rezygnują z substancji zapachowych i nadających kolor, ale inne składniki, nawet te, o których wiadomo, że mogą wywołać reakcję alergiczną, pozostawiają bez zmian. Takie preparaty sprzedawane są później jako kosmetyki hypoalergiczne, co jest o tyle prostsze, że nie istnieją przyjęte standardy, które pozwalałyby na określenie, które produkty są rzeczywiście przyjazne alergikom. Przyjmuje się jednak, że kosmetyki dla alergików to takie, które nie zawierają:

 • alkoholu,
 • środków zapachowych,
 • substancji konserwujących,
 • barwników,
 • wyciągów z ziół,
 • produktów pszczelich,
 • olejków eterycznych.

Kosmetyki hypoalergiczne powinny z kolei charakteryzować się lekko kwaśnym odczynem, zbliżonym do pH skóry – dzięki temu nie uszkodzą płaszcza wodno-lipidowego skóry. Kosmetyki dla alergików najlepiej kupować w aptece – takie preparaty zazwyczaj są przebadane na osobach z alergiami, dlatego też można być pewnym bezpieczeństwa ich stosowania.

2. Jak wybrać odpowiednie kosmetyki dla alergików?

Alergia na niektóre substancje występuje bardzo często, podobnie jak alergia na kosmetyki. Osoba, której skóra źle toleruje niektóre specyfiki, powinna bardzo ostrożnie wybierać preparaty do pielęgnacji. Jak to zrobić?

 • Zawsze czytaj skład kosmetyków. Unikaj środków, które zawierają substancje zapachowe, konserwujące i barwiące.
 • Pamiętaj, że nawet kosmetyki naturalne mogą być źle tolerowane przez twoją skórę. Może okazać się, że dostaniesz reakcji alergicznej po użyciu kosmetyków na bazie olejków eterycznych lub produktów pszczelich.
 • Spróbuj dociec, na które składniki masz alergię. W ten sposób będziesz wiedzieć, czego unikać.
 • Wybieraj produkty z krótką listą składników. Wówczas ryzyko reakcji alergicznej będzie mniejsze.
 • Gdy odwodniona skóra twarzy daje ci się we znaki, zachowaj szczególną ostrożność podczas stosowania nowych preparatów. Zanim zaaplikujesz je na całą twarz, wypróbuj je na przedramieniu.
 • Podobnie postępuj z nową linią produktów. Jeśli masz cały zestaw różnych preparatów, wprowadzaj je stopniowo i obserwuj, czy nie podrażniają twojej skóry.
 • Wypróbuj kosmetyki lecznicze. Ich skład jest zwykle bliższy potrzebom skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Alergia potrafi skomplikować nawet tak podstawową kwestię jak codzienna pielęgnacja skóry. Jednak wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. Niektórzy alergicy cenią sobie kosmetyki naturalne, ale warto pamiętać, że nawet one mogą spowodować reakcję alergiczną.

Następny artykuł: Krem ochronny na zimę

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.