Trwa ładowanie...

Labioplastyka – dlaczego kobiety decydują się na zabieg?

Na konsultacje do lekarza zgłaszają się kobiety, które chcą poddać się zmniejszaniu warg sromowych z rozmaitych powodów. Dyskomfort związany z błahym z pozoru problemem, często przeradza się w brak akceptacji własnego ciała i wstyd, który towarzyszy im właściwie codziennie. O tym, na czym polega labioplastyka i jakich efektów można się spodziewać po przeprowadzeniu zabiegu, opowiada dr n. med. Diana Kupczyńska z kliniki Ars Estetica.

Zobacz film: "Chirurgia plastyczna dzieci"

1. Co to jest labioplastyka?

Labioplastyka to zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki w okolicach warg sromowych mniejszych. Zbyt duże wargi sromowe mniejsze powodują nie tylko dyskomfort związany z wyglądem, ale także z uprawianiem sportów, noszeniem obcisłej bielizny czy strojów kąpielowych.

Nierzadko jest przyczyną bólu podczas współżycia, nawracających otarć czy infekcji. Najwięcej na ten temat wiedzą kobiety, które borykają się z problemem.

Do mojego gabinetu równie często zgłaszają się panie, u których jedna warga sromowa mniejsza jest zdecydowanie większa, i przeszkadza im to w codziennym funkcjonowaniu. Lista powodów, dla których decydują się na labioplastykę, jest długa.

2. Jakie są różnice między laserową a chirurgiczną?

W finalnym efekcie nie ma żadnej różnicy pomiędzy wymienionymi metodami. Jako lekarz radzę zaufać specjaliście, który po dokładnej ocenie anatomii i realnych możliwości korekty zaproponuje optymalną metodę i zakres zabiegu.

Jeżeli nie mamy zaufania do lekarza, warto zastanowić nad konsultacją u innego specjalisty. Labioplastyka to zabieg, który z pozoru nie należy do skomplikowanych, jednak konsekwencje wykonania procedury u niedoświadczonego specjalisty mogą być przykre w skutkach.

3. W jakich sytuacjach się ją stosuje?

Do labioplastyki kwalifikuję pacjentki, które obiektywnie mają zbyt duże wargi sromowe mniejsze. Zabieg przeprowadzam także u kobiet, u których rozmiar warg sromowych powoduje dyskomfort psychiczny i/lub fizyczny.

Nie istnieje żadna definicja, która jednoznacznie określałaby na jakim etapie zaawansowania problemu mamy do czynienia z patologią – mówimy tu przecież o wariancie anatomicznym. Jeśli jednak przerost warg wpływa na nasze funkcjonowanie społeczne czy zawodowe, to warto zastanowić się nad wizytą u lekarza.

4. Jakich efektów można się spodziewać?

Przede wszystkim warto podkreślić to, że efekt labioplastyki jest trwały - wargi sromowe nie odrosną, w związku z czym bardzo ważne jest, aby nie wyciąć ich za dużo. Akceptowalna jest też nieznaczna asymetria. Rzecz jasna, wszelkie dolegliwości związane z mechanicznym podrażnieniem warg sromowych mniejszych, wynikające z ich przerostu, znikają po zabiegu.

Wiele kobiet podaje także poprawę jakości współżycia, która wynika między innymi ze wzrostu samooceny oraz odsłonięcia łechtaczki.

5. Ile trwa proces gojenia i kiedy schodzi opuchlizna?

Rekonwalescencja trwa około 14-30 dni. Jeśli zakładane są szwy niewchłanialne, to usuwa się je w 7-10 dobie po zabiegu. Obrzęk, większy lub mniejszy, występuje prawie zawsze i może utrzymywać się do dwóch tygodni.

Przez miesiąc (o ile proces gojenia jest prawidłowy) należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Pomimo wymienionych objawów, wiele moich pacjentek już w kilka dni po zabiegu wraca do aktywności zawodowej, co jest najlepszym dowodem na to, że dolegliwości nie są bardzo dokuczliwe.

Warto jednak pamiętać o tym, że wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i tego jak szybko nasz organizm poradzi sobie z procesem gojenia.

6. Jak wygląda proces rekonwalescencji?

Po zabiegu możliwy jest powrót do codziennej aktywności już następnego dnia. Pod warunkiem, że będziemy przestrzegać rygorystycznej higieny miejsc intymnych. Do czasu zdjęcia szwów nie wchodzi w grę duży wysiłek fizyczny.

Obecny po zabiegu obrzęk powoli schodzi, jednak moment jego ustąpienia zależy od wspomnianych już indywidualnych predyspozycji pacjentki, a także zakresu zabiegu (im więcej nadmiaru warg sromowych wycięto, tym dłużej trwa proces gojenia).

7. Labioplastyka - koszty zabiegu

Ceny są zróżnicowane. Wiele zależy od tego, gdzie poddajemy się zabiegowi – w Warszawie ceny zaczynają się od 2500 złotych, a kończą na 5000. Podobnie jest we Wrocławiu.

W mniejszych miejscowościach ceny są niższe. W klinice Ars Estetica koszt operacji wraz z opieką anestezjologiczną i noclegiem po zabiegu to 4500 zł.

8. Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Labioplastyce poddać się może zdrowa kobieta, ewentualnie osoba chorująca na choroby przewlekłe, ale będąca pod opieką specjalisty (np. kobieta cierpiąca na nadciśnienie tętnicze, które jest uregulowane czy chorobę Hashimoto).

Obowiązkowe jest przedstawienie wyniku cytologii (nie starszego niż rok), prawidłowego wyniku badania ginekologicznego, wykonanie EKG oraz badań laboratoryjnych - skróconego krzepnięcia krwi, morfologii, oznaczenie wydolności podstawowych narządów nerek i wątroby. Pacjentki, które dostarczą nam wyniki wszystkich wymienionych powyżej badań, poddawane są zabiegowi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.