Trwa ładowanie...

Laserowe zamykanie naczynek – na co trzeba się przygotować?

Idealna sytuacja to ta, w której pacjent zgłasza się do specjalisty, gdy tylko zauważy pojawiające się na nogach naczynka. Wówczas leczenie niewielkich „pajączków” jest zdecydowanie łatwiejsze i może przynieść zadowalające rezultaty już po pierwszej sesji. Sprawa komplikuje się, gdy problem jest bardziej złożony, a zmiany rozległe. Co zrobić, by zapewnić większą trwałość efektów leczenia? Czy wszystkie naczynka możemy usunąć laserowo? Dlaczego tak istotne jest, by przed poddaniem się zabiegowi poddać się badaniu USG Doppler kończyn dolnych? O zamykaniu naczynek laserem opowiada dr n. med. Diana Kupczyńska z kliniki Rybak Clinics.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. „Pajączki”, czyli jak powstają widoczne na nogach naczynka?

Popularne „pajączki” to tak naprawdę trwale poszerzone, niewielkie naczynia w skórze. Są to głównie teleangiektazje, czyli drobne, czerwone zmiany zwane właśnie "pajączkami" i wenulektazje, fioletowe, szersze naczynia, mocno rzucające się w oczy, ponieważ ich kolor kontrastuje z kolorem skóry.

Najczęściej pojawiają się w obrębie kończyn dolnych, ale mogą występować wszędzie - na twarzy, na dekolcie, na plecach itd.

Tego typu zmiany powstają wraz z upływem czasu (jako wyraz starzenia się skóry i jej elementów), pod wpływem działania ekstremalnych czynników środowiskowych (jak długotrwałe mrozy, upały, opalanie się w solarium), za sprawą dużych wahań masy ciała, ciąży czy gwałtownych zmian hormonalnych itp.. Kolosalne znaczenie mają również czynniki genetyczne oraz przewlekła niewydolność żylna.

2. Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

LASER (skrót od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) to urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Inaczej mówiąc, są to cząsteczki światła (czyli fotony) pobudzane przez energię elektryczną do emitowania energii w formie światła.

Promieniowanie lasera jest spójne, spolaryzowane i ma postać wiązki o małej rozbieżności, co oznacza, że precyzyjnie możemy dobrać miejsce, głębokość i moc działania wiązki laserowej (co w przypadku innych urządzeń nie jest takie oczywiste), a to z kolei przekłada się na skuteczność zabiegu.

Często laserem nazywane są urządzenia, które laserami tak naprawdę nie są, jak np. IPL. Do usuwania naczynek najczęściej używamy lasera neodymowo-yagowego, emitującego falę o długości 1064 nm, która dociera do głębokich warstw skóry właściwej, co umożliwia skuteczne zamykanie teleagniektazji i wenulektazji.

Mniejsze zmiany, do których zaliczyć można np. rumień, leczy seria zabiegów laserem KTP, o długości fali 532nm.

Światło lasera neodymowo-yagowego działa głównie na hemoglobinę, która jest nośnikiem tlenu i znajduje się w naczyniach krwionośnych. Uszkodzone energią laserową naczynko powoli obumiera i ulega degradacji przez naturalne procesy fizjologiczne, których tempo jest zależne od wielu czynników - stąd okres gojenia po laserowym usuwaniu naczynek wynoszący 7-14 dni.

3. Czy wszystkie naczynka można usunąć laserowo?

Niestety, nie. Zbyt szerokie naczynia, jak poszerzone żyły sieciowe, należy zamykać skleroterapią, a nie laserem. Z kolei bardzo zaawansowane zmiany naczyniowe, w tym matting, mogą wymagać wielu sesji laseroterapii, a osiągnięcie satysfakcjonujących efektów estetycznych może być nadal niemożliwe.

Najlepiej już z niewielkimi pajączkami na nogach zasięgnąć opinii specjalisty - o wiele łatwiej usuwa się pojedyncze zmiany.

Oczywiście, chętnie podejmuję się wyzwań leczenia skomplikowanych przypadków, jednak pacjent zawsze musi być świadomy, że proces korekty wielu teleangiektazji jest długotrwały i wymaga wykonania wielu zabiegów z użyciem plamki lasera dobranej do średnic naczyń.

4. Wizyta w gabinecie flebologa i przebieg zabiegu

Każda wizyta lekarska zaczyna się od zebrania wywiadu odnośnie dolegliwości, które sprowadziły pacjenta do gabinetu, a także chorób towarzyszących, przyjmowanych leków, etc. Następnie kończyny dolne są oglądane. Kolejnym etapem jest USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych. Jeśli nie wykaże ono patologii, można przystąpić do kwalifikacji pacjenta do estetycznej korekty naczynek na nogach.

Zabieg nie wymaga znieczulenia, a czas pojedynczej sesji zależy od rozległości zmian, które chcemy skorygować. Zazwyczaj jest to 15-30 minut.

Laseroterapia jest dość niekomfortowa. Do uzyskania optymalnego efektu niezbędne jest wykonanie kilku zabiegów. Ilu konkretnie? Można określić dopiero podczas osobistej konsultacji. Terapia zazwyczaj obejmuje serię zabiegów laserowych, wykonywanych co 4-6 tygodni. Ilość sesji uzależniona jest od rozległości zmian. Przy braku przeciwwskazań, zabieg można wykonać od razu po konsultacji, o ile skóra nie jest opalona.

5. Co zaliczamy do przeciwwskazań?

Na listę przeciwwskazań składają się wymienione poniżej czynniki:

 • przyjmowanie niektórych leków fotouczulających, w tym retinoidów, niektórych antybiotyków, cytostatyków,
 • źle kontrolowane choroby przewlekłe (nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2),
 • jakiekolwiek zmiany chorobowe w obrębie skóry, która ma być poddana laseroterapii,
 • ciążę i okres laktacji,
 • brak współpracy ze strony pacjenta po zabiegu, czyli odmowa stosowania się do zaleceń pozabiegowych,
 • nierealistyczne oczekiwania odnośnie efektów terapii,
 • czynna choroba nowotworowa, okres chemio- i/lub radioterapii,
 • AIDS,
 • jakakolwiek aktywna infekcja, w tym angina, przeziębienie, zakażenia układu moczowego itp.,
 • ewidentna skłonność do powstawania blizn zanikowych lub przerostowych,
 • ciężkie upośledzenie funkcji wątroby i/lub nerek.

6. Co po zabiegu, czyli czego unikać, na co zwrócić uwagę i co powinno nas zaniepokoić?

Skóry poddanej laseroterapii nie można wystawiać na słońce przez minimum 4 tygodnie, a jeśli zabieg dotyczył twarzy - należy stosować bezwzględną ochronę przeciwsłoneczną przez minimum miesiąc. Do kąpieli w basenie, saunie, jacuzzi można wrócić dopiero po upływie miesiąca.

Do codziennej aktywności można powrócić od razu po zabiegu. Miejsca poddane laseroterapii mogą być tkliwe i zaczerwienione przez kilka dni, ale nie jest to coś, co powinno nas niepokoić.

W przypadku przedłużającego się bólu lub dużego dyskomfortu, wystąpienia pęcherzy czy zmian pigmentacji, należy jak najszybciej udać się na wizytę kontrolną do lekarza, który wykonał zabieg.

Rola badania USG Doppler w leczeniu estetycznym poszerzonych naczynek na nogach

Laserowa korekta charakterystycznych „pajączków” pojawiających się na nogach jest popularnym zabiegiem, który wykonuje się w coraz większej liczbie gabinetów. Jednak nie każdy pacjent ma świadomość, że poprzedzić ją powinno choćby przesiewowe badanie USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych. Poszerzone naczynka mogą być bowiem pierwszym objawem rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej, a problem może dotyczyć także, jeśli nie przede wszystkim, większych żył.

Zanim wybierzemy się do gabinetu, który kusi cenami, zweryfikujmy czy osoba przyjmująca pacjentów ma odpowiednie kwalifikacje do tego, by przeprowadzić zabieg. Upewnijmy się również czy laserowe zamykanie naczynek poprzedza wspomniane wyżej badanie. Jeśli nie, w pierwszej kolejności wybierzmy się do flebologa, który będzie w stanie je przeprowadzić.

Zasada jest prosta – zanim zajmiemy się estetyką, wykonajmy diagnostykę. Ignorowanie tych zaleceń może prowadzić do nieuchronnego pojawiania się nowych, nieestetycznych zmian na nogach.

7. Alternatywne metody usuwania naczynek

Zmiany naczyniowe na nogach mogą wymagać leczenia hybrydowego, które polega na połączeniu kilku procedur. Doskonałym przykładem jest zastosowanie metody CLaCS, która za sprawą połączenia skleroterapii z laseroterapią podczas jednej sesji zabiegowej okazała się małą rewolucją we flebologii estetycznej.

Zwykle te zabiegi wykonywano naprzemiennie, najpierw skleroterapię służącą pozbyciu się większych naczyń, następnie laseroterapię. Konieczność zachowania odpowiednich odstępów między zabiegami sprawiała, że leczenie trwało nawet kilka do kilkunastu miesięcy.

Wykorzystywana w metodzie CLaCS technologia Vein Viewer umożliwia wielopoziomowe działanie. Urządzenie pozwala zwizualizować na powierzchni skóry żyły sieciowe, które położone są zbyt głęboko, by dostrzec je gołym okiem, a jednocześnie zbyt płytko, by można było zobaczyć je w badaniu ultrasonograficznym. Dzięki temu urządzeniu podczas jednej wizyty wykonujemy skleroterapię i laserowe zamykanie naczynek, a liczbę wizyt pacjenta w klinice ograniczamy do niezbędnego minimum.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.