Trwa ładowanie...

Masz suchą skórę? Oto 7 grzechów głównych, które możesz mieć na sumieniu

To prawda, że na stan Twojej skóry wpływ mogą mieć predyspozycje genetyczne lub proces starzenia. Możliwe jednak, że niezależnie od naturalnych czynników, Twoja skóra byłaby znacznie lepiej nawilżona, gdybyś nie popełniała niektórych błędów z poniższej listy.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Nie istnieje coś takiego jak jedna przyczyna problemów ze skórą. Bez względu na to, czy mówimy o szorstkości, spękaniach, czy w końcu o objawach świadczących o łuszczycy, wpływ na zły stan skóry może mieć wiele różnorodnych czynników. Kluczem do rozwiązania lub przynajmniej ograniczenia kłopotów ze suchą skórą może być wyeliminowanie niektórych z nich.

spis treści
Błędy popełniane podczas golenia nóg
Błędy popełniane podczas golenia nóg [10 zdjęć]

Na skutek źle przeprowadzonej depilacji może dojść do silnego podrażnienia skóry, skaleczenia oraz zapalenia...

zobacz galerię

1. Zła dieta

Czy wiesz, że podstawowym czynnikiem problemów z suchą skórą może być niewłaściwa dieta? Im dotkliwsze masz problemy, tym restrykcyjniej powinnaś podejść do tematu zdrowego odżywiania.

  • Osoby mające kłopoty z suchą skórą powinny pilnować odpowiedniego nawodnienia organizmu i codziennie wypijać minimum 2 litry wody – radzi Magdalena Kurzyp, dietetyk i farmaceuta. – Poza tym w codziennej diecie należy zwrócić uwagę na ilość i jakość tłuszczów. Masło, tłuste mleko, tłuste wędliny i mięso (np. wieprzowina) powinny być spożywane w niewielkich ilościach. Zdecydowanie lepszy wpływ na zdrowie mają tłuszcze nienasycone, zawierające kwasy omega-3. Znajdziemy je m.in. w tłustych rybach morskich i olejach roślinnych – dodaje.

Jeśli chcesz, aby Twoja dieta sprzyjała pięknej skórze, nie zapomnij o jajkach, owocach ani warzywach. Szczególnie wartościowe są sałaty, avocado, oliwki, migdały i orzechy. Zadbaj także o dostarczanie organizmowi ciemnego pieczywa oraz gruboziarnistych kasz, chudego nabiału, natomiast żółty ser jedz w ograniczonych ilościach. Unikaj słodyczy, alkoholu i tytoniu, a przede wszystkim żywności wysoko przetworzonej,  która zawiera dużą ilość soli i glutaminianów.

  •  Warto pomyśleć również o odpowiedniej suplementacji. Przy kłopotach związanych z suchą skórą najlepsze wyniki uzyskamy stosując preparaty z kobylego mleka, które skutecznie nawilżą skórę od wewnątrz, dostarczając jej odpowiednich związków, a takiego działania nie mają nawet najdroższe kremy – mówi Magdalena Kurzyp.

2. Niewłaściwa pielęgnacja

Jeśli masz problemy ze skórą, zwróć uwagę na mydło, jakiego używasz. Niewłaściwe środki do mycia mogą dodatkowo wysuszać skórę. Dbając o odpowiednie nawilżenie, używaj także odpowiednich kremów – unikaj takich, które zawierają alkohol oraz silne substancje zapachowe.

Jak właściwie dobierać kremy?
Jak właściwie dobierać kremy?

Wiele kobiet eksperymentuje z kolejnymi kremami, szukając tego właściwego. Nie jest to jednak najlepszy...

zobacz galerię
  • Warto stosować odpowiednie kremy, ale pamiętajmy, że to załatwi nam tylko 20% problemu suchej skóry. W takim właśnie stopniu za nawilżenie skóry odpowiada jej warstwa zewnętrzna, czyli naskórek – mówi Magdalena Kurzyp.

3. Zbyt długotrwały kontakt z wodą

Możesz sądzić, że dla suchej skóry nie ma nic lepszego niż długa kąpiel… To błąd! Nic tak nie wysusza skóry jak właśnie długotrwały kontakt z wodą, tym bardziej jeśli jej temperatura jest wysoka. Znacznie lepszy będzie szybki prysznic lub kąpiel w ciepłej wodzie. Po umyciu starannie wytrzyj ciało miękkim ręcznikiem.

4. Złe stosowanie witamin

Skóra będzie zdrowsza, jeśli zaspokoisz zapotrzebowanie organizmu na witaminy i mikroelementy jedząc np. odpowiednie warzywa i owoce. Dla skóry szczególnie ważna jest witamina A, ale jej przyjmowanie w postaci kapsułek, ze względu na łatwe kumulowanie się  w organizmie, wymaga dużej ostrożności.

  • Niedobór witaminy A powoduje rogowacenie i złuszczanie się skóry. Ale przedawkowanie może doprowadzić do wręcz dramatycznej suchości skóry i błon śluzowych, ich pękania, owrzodzeń, przebarwień, świądu, a nawet do łysienia. Ponadto przyjmowanie zbyt dużej  ilości witaminy A działa negatywnie na wątrobę, a dobrze funkcjonująca wątroba jest konieczna, żeby skóra była w dobrym stanie i ładnie wyglądała – wyjaśnia Magdalena Kurzyp.

W przypadku kłopotów z wątrobą można sięgać po dobrej jakości suplementy diety, które będą mobilizować  komórki wątroby do wydajnej pracy i pomogą w odtruciu całego organizmu. Szczególnie skuteczna jest witamina B13 (obecna m.in. w kobylim mleku) oraz standaryzowane wyciągi roślinne, np. z ostropestu plamistego, mniszka lekarskiego i karczocha.

5. Lekceważenie stresu

Liczne badania potwierdzają, że problemy ze skórą często chodzą w parze z silnym stresem. Osoby, które łatwiej ulegają presji zadań, terminów, czy też nie zawsze uzasadnionej krytyki, częściej doświadczają problemów ze skórą. Dzieje się tak nawet w przypadku łuszczycy. Dziś nie wiadomo jeszcze, czy silne przeżycia psychiczne mogą wywoływać chorobę, ale nie ulega wątpliwości, że mogą przyczynić się do nasilenia jej objawów.

Jaki z tego wniosek? Po pierwsze, spróbuj zaobserwować, czy problemy ze skórą nie nasilają się w sytuacjach stresowych. Po drugie, zastanów się, co możesz zrobić, aby stres miał mniejszy wpływ na Twoje życie.

Zajęcia relaksacyjne, joga, hobby, dodatkowy czas wygospodarowany na własne przyjemności – to tylko przykłady sposobów, które pomogą Ci zdystansować się wobec trudnych sytuacji w domu lub w pracy. Nie bój się także dzielić swoimi trudnościami z innymi oraz prosić innych o pomoc.

6. Przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach

Jeśli w domu, w biurze lub w innym miejscu, w którym przebywasz co najmniej kilka godzin na dobę powietrze jest przesuszone, będzie to miało wpływ na Także na Ciebie. Jeśli organizmowi zaczyna brakować wody, w pierwszej kolejności pobiera ją ze skóry i błon śluzowych. Dlatego właśnie to właśnie skóra odwadnia się jako pierwsza.

Rozwiązaniem może być częste wietrzenie pomieszczeń oraz stosowanie nawilżaczy. W sklepach znajdziesz szeroki wybór tego typu urządzeń, ale jeśli chcesz działać już teraz, powieś na kaloryferze (lub postaw na nim) pojemnik z wodą.

7. Noszenie ubrań podrażniających skórę

Być może najbardziej banalnym, a jednak szkodliwym działaniem mogących pogorszyć stan Twojej skóry, jest noszenie ubrań, które są drapiące lub bardzo obcisłe.

Możliwe, że wydaje Ci się to błahym „grzeszkiem” przeciwko pięknej skórze, ale jeśli Twoje ulubione ubrania często blokują dostęp powietrza do skóry, albo przez wiele godzin dziennie podrażniają ciało szorstkimi lub gryzącymi materiałami, nie pozostaje to bez wpływu na zdrowy i ładny wygląd naskórka.

Jeśli naprawdę zależy Ci na dobrym nawilżeniu i atrakcyjnym wyglądzie skóry, potraktuj powyższe zalecania poważnie. Zdrowa skóra wymaga kompleksowego działania, dlatego nie wystarczy, jeśli pod uwagę weźmiesz tylko jeden lub dwa wymienione aspekty. Na początku może być Ci trudno zmienić dotychczasowe zwyczaje, ale korzyści są warte starań – dbając o swoją skórę, zadbasz także o lepszy stan całego organizmu i doskonalsze samopoczucie.

Zobacz także: Nie cierpi żurawiny, ale nie może przestać jej jeść. 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.