Trwa ładowanie...

Mazowieckie na weekend

Gdzie pojechać na weekend z ukochaną osobą? Weekend we dwoje to trudny orzech do zgryzienia, szczególnie jeśli nie mamy czasu na dalekie podróże, a chcielibyśmy zobaczyć coś nowego podczas wycieczki. Ciekawą propozycją jest województwo mazowieckie. Większość z nas widziała Warszawę, ale przecież województwo mazowieckie na Warszawie się nie kończy. Mazowieckie na weekend może być ciekawą alternatywą dla kosztownych wyjazdów nad morze czy chodzenia po górach.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

spis treści

1. Weekend na łonie natury

W województwie mazowieckim znajduje się Kampinoski Park Narodowy oraz 9 parków krajobrazowych i 171 rezerwatów przyrody. Wasz wspólny weekend we dwoje w tych rejonach powinien uwzględnić wycieczkę do Kampinosu jako jeden z punktów programu.

Puszcza Kampinoska to wielki kompleks leśny, gdzie dominują bory sosnowe, rosnące na wydmach. Można tu zobaczyć łosie, bobry, bociany czarne, czaple siwe, rysie, borsuki i wiele innych zwierząt. Można chodzić po lesie pieszo, ale istnieje także możliwość zorganizowania sobie wycieczki rowerowej. Do tego celu nadaje się Kampinoski Szlak Rowerowy, ciągnący się od Wólki Węglowej, przez Leszno i z powrotem do Wólki Węglowej.

W województwie mazowieckim funkcjonuje wiele gospodarstw agroturystycznych, które chętnie witają każdego gościa. Jeżeli masz dosyć miejskiego tłumu, warto skorzystać z takiej oferty i odpocząć przez weekend.

2. Atrakcje turystyczne Mazowsza

Jeśli wybierzemy się na wycieczkę rowerową Kampinoskim Szlakiem Rowerowym, po drodze możemy zatrzymać się w Żelazowej Woli, miejscu urodzenia Fryderyka Chopina. Znajduje się tam muzeum biograficzne wybitnego kompozytora i pianisty, czyli Dom Urodzenia Fryderyka Chopina. 1,5 km od Żelazowej Woli można także zobaczyć czynny, zabytkowy młyn wodny w Chodakowie. Wasz wyjazd na weekend może być jednocześnie aktywny, jak i obfitujący w zwiedzanie.

Zabytki województwa mazowieckiego to także m.in.:

 • Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie,
 • Muzeum Historyczne w Legionowie,
 • Muzeum Kultury Kurpiowskiej (budynek dawnej poczty) w Ostrołęce,
 • wczesnośredniowieczne grodzisko w Ostrołęce,
 • Muzeum Mazowieckie w Płocku,
 • zespół budowli Wzgórza Tumskiego w Płocku,
 • Muzeum Wsi Radomskiej,
 • Grodzisko Piotrówka w Radomiu,
 • Zamek Królewski w Radomiu,
 • Klasztor Starokatolicki Kościoła Mariawitów i Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku,
 • Zespół pałacowo-ogrodowy z Pałacem Ogińskich w Siedlcach.

Niezwykle interesującą miejscowością jest Góra Kalwaria. Co roku do tego niewielkiego miasta ściągają tłumy turystów, by obejrzeć turnieje rycerskie, które odbywają się na zamku w Czersku. W Broku z kolei odnajdziemy spokój i odpoczynek. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas również znajdą coś dla siebie. Płońsk natomiast zaprasza turystów na coroczne parady pojazdów zabytkowych.

Jeżeli uwielbiacie adrenalinę, wówczas możecie wybrać się do Przasnysza, by wykonać skok tandemowy. Skok powinien przebiegać bez najmniejszych komplikacji, ponieważ wraz z nami skacze wykwalifikowany instruktor.

Weekend we dwoje spędzony na Mazowszu może być równie ciekawy jak wyjazd na weekend z dzieckiem do Warszawy. Warunkiem jest zorientowanie się w tym, co może nam zaproponować ten region i w preferencjach samych zainteresowanych wyjazdem na weekend.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.