Trwa ładowanie...

Nadpotliwość – sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o tym problemie

Nadpotliwość to problem, z którym zmaga się mnóstwo osób. Co prawda nie stwarza on zagrożenia dla życia, ale znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Objawy nadpotliwości są dla niektórych wstydliwe, przez co osoby zmagające się z nią, wycofują się z życia społecznego.

Zobacz film: "Jak zapobiegać nadmiernej potliwości?"

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na nadpotliwość, dowiedz się, co może być tego przyczyną i jak radzić sobie z tym problemem.

spis treści

1. Co to jest nadpotliwość?

Sposoby na nadmierne pocenie
Sposoby na nadmierne pocenie [7 zdjęć]

Używanie odpowiedniego antyperspirantu to najbardziej popularny sposób na nadmierną potliwość. Wypróbuj...

zobacz galerię

Każdy z nas się poci – niektórzy bardziej, inni mniej. To zupełnie normalny proces. Najczęściej pocimy się przez upały czy aktywność fizyczną. Aby zapobiec nieestetycznym plamom na ubraniu oraz przykremu zapachowi, stosujemy antyperspirant i zazwyczaj problem znika. Zdarza się jednak, że nawet środek antyperspiracyjny nie pomaga i nie jest w stanie zahamować pocenia się. Może to oznaczać, że cierpimy na nadpotliwość. Co to oznacza? Nasze gruczoły potowe pracują wówczas z nienaturalnie zwiększoną intensywnością. Pot dosłownie nas zalewa, wydzielany jest w znacznie większej ilości, niż wymagałyby tego okoliczności.

2. Pierwotna czy wtórna?

Nadmierne pocenie może mieć charakter pierwotny bądź wtórny. Nadpotliwość pierwotna dotyczy pewnych części ciała, np. dłoni bądź pach (nadpotliwość miejscowa). Zazwyczaj nie wiąże się ona z żadnym innym schorzeniem. Na skutek zaburzeń termoregulacji nawet najbardziej niepozorne czynniki mogą wywołać zwiększoną potliwość. Zwiększona potliwość wywoływana jest jednak najczęściej czynnikami emocjonalnymi. Pojawia się np. przed występem publicznym lub przy innej stresującej czynności.

Nadpotliwość wtórna pojawia się przez choroby takie jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy, schorzenia nerek. Jest jednym z objawów przekwitania. Dotyka najczęściej całego ciała (nadpotliwość uogólniona).

Zdarza się, że nadmierna potliwość występuje po zjedzeniu ostrych dań. Pocenie smakowe dotyczy przede wszystkim czoła, nosa oraz warg.

3. Jak walczyć z nadpotliwością

Pot po zetknięciu się z bakteriami znajdującymi się na naszym ciele wydziela nieprzyjemny zapach
Pot po zetknięciu się z bakteriami znajdującymi się na naszym ciele wydziela nieprzyjemny zapach

Nadptoliwość to poważny problem, jednak można go pokonać. W jaki sposób? Najprostszym sposobem jest użycie silnego antyperspirantu. Można zakupić go w aptece i zapewnia on ochronę nawet na kilka dni. Wskazane jest, by stosować go przed snem.

Jakie są jeszcze sposoby na nadpotliwość? Jedną z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych metod jest terapia toksyną botulinową. Polega ona na wstrzyknięciu botoksu pod skórę. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miescowym. Efekt można dostrzec już po około 4-5 dniach i utrzymuje się on ok. 6 miesięcy.

Innym sposobem na nadpotliwość jest również jonofereza. Zabieg ten polega na zanurzeniu dłoni bądź stóp w wodzie, przez którą przepływa prąd galwaniczny. Metoda ta wymaga powtórzeń – konieczne jest około 10 zabiegów.

Problem nadpotliwości może być również wyeliminowany poprzez zabiegi chirurgiczne – sympatektomia piersiowa bądź lędźwiowa. Ta druga polega na przerwaniu (zablokowaniu) impulsów nerwowych pomiędzy ośrodkami w rdzeniu kręgowym a gruczołami potowymi pach i dłoni. Metoda ta stosowana jest jedynie w najcięższych przypadkach. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga hospitalizacji.

Sposobem na nadpotliwość pach może być też liposukcja laserowa. Polega ona na usunięciu tkanki tłuszczowej wraz z gruczołami potowymi. Wykonywana jest jedynie u osób, które mają dostateczną ilość tkanki tłuszczowej pod pachami.

4. Jak żyć z nadpotliwością?

Życie w stresujących warunkach przyczynia się do zwiększenia potliwości
Życie w stresujących warunkach przyczynia się do zwiększenia potliwości

Jeśli zmagamy się z nadpotliowością, każdego dnia musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim powinniśmy nosić ubrania wykonane z przewiewnych i naturalnych tkanin. Bardzo ważna jest dbałość o higienę osobistą – konieczne jest regularne branie prysznica oraz częsta depilacja. Zmniejszenie nadpotliwości będzie możliwe dzięki wyeliminowaniu z codziennej diety (a przynajmniej ograniczeniu) kawy, pikantnych potraw i alkoholu.

Nie zapominajmy o tym, że nadmierna potliwość jest najczęściej skutkiem stresu. Chcesz pozbyć się problemu nieestetycznych plam na ubraniach? Pozwalaj sobie częściej na chwile relaksu. Twoje ciało na pewno odwdzięczy ci się za taki odpoczynek.

Źródła: healthdigezt.com, doz.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.