Odciski - przyczyny powstawania, jak wyglądają modzele i nagniotki, profilaktyka i leczenie
Odciski i modzele na stopach nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są bardzo uciążliwe. Niekiedy mogą być bolesne i utrudniać chodzenie. Modzele i odciski najczęściej pojawiają się na górnych powierzchniach palców u stóp, końcach palców i przestrzeniach między palcami. Odciski i modzele często pojawiają się wskutek zaniedbań – prawidłowa pielęgnacja stóp i dłoni może sprawić, że odciski i modzele nie wystąpią. Odciski i modzele to nie tylko problem kosmetyczny, gdyż u osób starszych mogą one powodować problemy w chodzeniu. Jak zwalczyć odciski i nagniotki?
Zobacz film: "Sposób na pozbycie się zgrubiałego naskórka ze stóp"
1. Odciski - przyczyny powstawania
Jak powstają odciski? Skóra na podeszwie stopy jest najgrubsza w porównaniu do innych części ciała. Skóra na stopach musi znosić miliony uderzeń, przez co grubieje w szybszym tempie niż w innych miejscach ciała, gdzie jej warstwa jest trzy-cztery razy cieńsza. Grubsza skóra stanowi także barierę wodoodporną.
Stopa szybko może stać się sucha, szorstka, a także mogą się na niej pojawić odciski. Codzienna pielęgnacja stóp chroni przed utratą elastyczności i zapobiega problemom skórnym, jak np. odciski czy modzele.
Jeżeli zaniedba się stopy i zrogowaciała skóra narośnie, może to przyczynić się do pojawienia się modzeli. Miejsca na stopie, które są najbardziej podatne na wystąpienia takich zmian, to czubki i zewnętrzne krawędzie palców, śródstopie oraz tył pięty.
Niewłaściwy sposób chodzenia może przyczynić się do powstawania modzeli. Jeśli odciski na pięcie są nie tylko niewygodne, ale i bolesne, jeśli nie można usunąć odcisków domowymi sposobami albo jeśli często się odtwarzają, należy skonsultować się z lekarzem ortopedą.
2. Odciski - jak wyglądają modzele i nagniotki ?
Modzele to nadmierne rogowacenie naskórka, które powstaje na podeszwie stopy, na pięcie lub na wyniosłościach kostnych. Wyglądają jak odciski, nie mają jednak jądra, które naciska na zakończenia nerwowe. Modzele zazwyczaj mają kremowo-żółty kolor, są okrągłe lub owalne, o średnicy około 2 cm, na ich powierzchni widoczne są linie narośniętej skóry.
Nagniotki na stopach są małe, twarde, umiejscowione zazwyczaj na stawach palców lub na ich powierzchniach stycznych. Zazwyczaj są powodowane noszeniem ciasnego lub źle dobranego obuwia, czasem wynikają z nieprawidłowej budowy stóp. Podczas chodzenia nagniotek powoduje ból, ponieważ jego korzeń uciska i wbija się w głąb stopy.
3. Odciski - profilaktyka i leczenie
Jeśli odciski i nagniotki są niewielkie, możesz spróbować usunąć je w domu. W aptece masz do wyboru różne preparaty na odciski w formie płynów, żeli i plastrów. Gdy odciski pojawią się na skórze, musisz starać się otaczać go miękkim materiałem, np. plastrem.
Modzele możesz samodzielnie zetrzeć przy użyciu specjalnej tarki, którą kupisz w każdej drogerii. Jednak przed zabiegiem musisz stopy odpowiednio przygotować i wymoczyć stopy w kąpieli wodnej z dodatkiem mydła lub soli kosmetycznej czy też zwykłej. Pamiętaj, aby nie używać nożyków, bo możesz się zranić i wywołać zakażenie. Pumeks również się nie nadaje, bo na długo używanym znajdują się chorobotwórcze bakterie i grzyby.
Zobacz też:
Usunięcie nagniotka powoduje tymczasową ulgę. Jeżeli źródło bólu nie zostanie wyeliminowane, dolegliwości będą nawracać. Jeżeli odciski sa bolesne lub mimo walki domowymi sposobami odciski uporczywie pojawiają się w tym samym miejscu, wybierz się do specjalisty.
Odciski i nagniotki, które są duże i głębokie, usuwa specjalista w gabinecie pedikiuru, chirurg lub podolog za pomocą specjalnego, pustego w środku wiertła. Zabieg nie jest czasochłonny, ale najwięcej czasu poświęca się na dokładne usunięcie korzenia. Nie wymaga znieczulenia, bo nie jest bolesny, ale po wszystkim zostaje niewielka ranka, którą należy zakleić opatrunkiem.
Warto wystrzegać się ciasnych skarpet, rajstop, przesadnie luźnego obuwia. Można też zdecydować się na zakup specjalnych poduszek i wkładek, których materiał ochroni przed niewygodnym obuwiem.
Komentarze