Trwa ładowanie...

Paso doble

Taniec towarzyski ma niejedno oblicze. To nie tylko ognista samba lub elegancki walc, ale również dynamiczne paso doble. Muzyka do paso doble jest grana również na początku walk z bykiem. Taniec wywodzi się z południowej Francji, ale jego charakter jest typowo hiszpański. Ten taniec towarzyski ma w sobie dźwięki, dramatyzm i ruchy typowe dla corridy. Słynni torreadorzy niejednokrotnie byli uhonorowani nazwaniem na ich cześć melodii do pasodoble. Muzyka do paso doble nierzadko była zainspirowana motywami patriotycznymi i lokalnymi bohaterami.

Zobacz film: "Cha cha - podstawowe kroki"

spis treści

1. Co warto wiedzieć o paso doble?

Ten taniec towarzyski ma ciekawe i niezwykle oryginalne pochodzenie. Paso doble jest oparte na muzyce używanej podczas walk z bykami podczas wejścia na ring torreadora lub tuż przed zabiciem byka. Prowadzący w paso doble przyjmuje rolę matadora, a jego partnerka odgrywa rolę byka lub cienia matadora, a nawet tancerki flamenco. Paso doble to dynamiczny taniec wykonywany do muzyki przypominającej rytm marszu, przy czym charakterystyczne jest budowanie napięcia. W ostatnim uderzeniu tancerze zwykle wykonują ruchy mające na celu zaakcentowanie szczytu tego napięcia, co zwykle wywołuje entuzjazm widzów. Paso doble jest niezwykle widowiskowe, pod warunkiem, że tancerze do perfekcji opanowali choreografię i technikę. Niezbędna jest także charyzma wykonawców oraz umiejętność eskpresywnego wyrażania siebie i swoich emocji w tańcu. W paso doble nie ma miejsca na improwizację ani błędy. Każda część tańca ma bowiem ściśle ustaloną liczbę taktów, wystarczy więc zgubić jeden krok, by wypaść z rytmu.

2. Kroki do paso doble

Paso doble to, podobnie jak rumba, taniec latynoamerykański. Jest on jednak zbliżony do tak zwanych tańców standardowych, gdzie krok do przodu jest wykonywany w taki sposób, że ciężar ciała spada najpierw na piętę, a następnie na resztę stopy. Ponadto rama jest szersza i sztywniej podtrzymywana i nie ma tak wyraźnych ruchów bioder. Charakterystyczne dla paso doble jest zakończenie każdej części w muzyce wyraźnie zaakcentowanym uderzeniem, podczas którego niezbędne jest przyjęcie przez tancerzy efektownej pozy. Stanowi ona swego rodzaju podsumowanie danego etapu walki tancerza-matadora z tancerką-bykiem.

Jako taniec towarzyski paso doble jest wykonywane niemal wyłącznie podczas turniejów tańca. Ma to związek z faktem, że choreografia i uprzednie nauczenie się kolejności kroków jest niezbędne, aby dobrze wypaść na parkiecie. Nie odnosi się to jednak do Hiszpanii, Francji, Wietnamu, Kolumbii, Kostaryki i niektórych części Niemiec, gdzie paso doble jest tańczone nawet bez choreografii. Na turniejach tańca towarzyskiego paso doble jest wykonywane jako przedostatni z tańców latynoamerykańskich.

Paso doble to dynamiczny, ciekawy taniec towarzyski, który jest bardzo charakterystyczny dla rejonów, z których się wywodzi. Warto poznać przynajmniej kilka kroków podstawowych, a nuż uda się kiedyś zabłysnąć na tanecznym spotkaniu towarzyskim? Aby to uczynić, należy jednak opracować układ choreograficzny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.