Trwa ładowanie...

Pęcherze na stopach - jak sobie z nimi radzić

Pęcherze to mały, ale dokuczliwy problem. Najczęściej występują na stopach, ale można je znaleźć także na dłoniach i w innych częściach ciała, które są narażone na otarcia. Z reguły są one niegroźne, ale pęcherzyk na skórze może pęknąć i powstanie rana. Jak sobie z tym radzić?

Zobacz film: "Sposób na pozbycie się zgrubiałego naskórka ze stóp"

spis treści

1. Czym są pęcherze

Pęcherzami nazywamy wykwity skórne o średnicy przekraczającej 0,5 cm. Pęcherze na skórze są efektem ocierania się skóry o inną powierzchnię. Rezultatem tarcia jest rozszczepienie wewnętrznej i zewnętrznej warstwy skóry, które z kolei przyczynia się do powstania kieszeni, wypełniającej się półprzezroczystym płynem – spełnia on funkcję ochronną. Pęcherzyki wodne na skórze powstają zazwyczaj na dłoniach i stopach, szczególnie u podstawy dużego palca, na piętach, czubkach palców i wokół kostek.

Pęcherze na stopach bardzo często przybierają postać odcisków. Powstają zazwyczaj jako efekt źle dopasowanego obuwia i nieodpowiednio dobranych skarpetek. Odciski na stopach pojawiają się najczęściej u osób uprawiających jogging lub u kobiet, które chodzą na zbyt wysokich obcasach i w za ciasnych eleganckich butach. Pęcherz na stopie przeszkadza w chodzeniu, a czasem jest tak bolesny, że całkowicie uniemożliwia poruszanie się.

Z kolei pęcherze na dłoniach powstają zazwyczaj jako efekt uprawiania sportu, wykonywania prac domowych czy prac porządkowych w ogródku. Odciski na dłoniach wyglądają podobnie jak na stopach, choć zazwyczaj są nieco mniejsze.

Pierwsza pomoc – odciski (WIDEO)
Pierwsza pomoc – odciski (WIDEO)

Odciski i nagniotki mogą przydarzyć się niejednej osobie o każdej porze roku. Czynniki wpływające na...

zobacz galerię

2. Leczenie pęcherzyków wodnych

Najlepszą formą leczenia pęcherzyków wodnych na skórze jest przyklejenie specjalnego plastra, który ochroni wykwit przed pęknięciem i zanieczyszczeniem skóry. Zapewnia on zmniejszenie ucisku i uniemożliwia wniknięcie do rany wody i bakterii. Plaster na odciski na stopach czy dłoniach można pozostawić na skórze przez kilka dni, do chwili jego naturalnego obluzowania się. Dodatkowo, przed udaniem się na dłuższą wędrówkę warto dokładnie posmarować stopy kremem do pielęgnacji stóp, który wzmocni warstwę ochroną.

W przypadku pęcherzy niezbyt zaawansowanych, może wystarczyć smarowanie stóp czy dłoni kremem z dodatkiem witaminy A lub lanoliny. Pozwolą one zmiękczyć skórę oraz znacznie zmniejszyć powstały obrzęk. Ulgę powinno przynieść także moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku. Należy pamiętać, że:

  • pęcherzy nie wolno przebijać, dopóki nie zaschną, gdyż może to narazić na infekcję skórę, która się pod nimi znajduje,
  • nie należy zrywać skóry, która pokrywa pęcherz, gdyż chroni ona zranione miejsce przed infekcjami i jest najlepszym opatrunkiem – zerwanie skóry może jedynie powiększyć ranę.

Pęcherze na skórze nie są niczym przyjemnym, dlatego dobrze jest zabezpieczyć się przed ich powstawaniem, nosząc wygodne buty lub przyklejając specjalne plastry na odciski.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak zapobiec pęcherzom na stopach

Pęcherze na stopach powstają przede wszystkim na skutek chodzenia w nieodpowiednio dobranym obuwiu - gdy buty są za małe lub za duże, mają jakiś uciskający element. Dlatego zanim kupisz kolejną parę modnych szpilek, poświęć dłuższą chwilę na dopasowanie rozmiaru. Przejdź się po sklepie.

Porównaj koniecznie przy tym obie stopy, ponieważ u niektórych osób różnią się one rozmiarem (jeśli masz taki problem, to stanowczo odradzamy zakup butów przez internet). Jeśli poczujesz, że buty cię uwierają, to nie warto w nie inwestować. Nie staną się wygodniejsze, a tylko przyczynią się do powstania bolesnych pęcherzy.

Jeśli to tylko możliwe, noś skarpety, ale tylko te wykonane z bezpiecznych materiałów. Zapomnij o bawełnianych skarpetach. Dlaczego? Ponieważ materiał ten wchłania wilgoć i ma tendencję do marszczenia się. Wyobraźmy sobie, co dzieje się wewnątrz naszych butów po całym dniu chodzenia. Wybierajmy raczej modele z syntetycznych włókien. Dostępne są nawet skarpety z teflonem, które zostały zaprojektowane specjalnie w celu zapobiegania pęcherzom.

Przed dłuższym spacerem warto zastosować specjalne preparaty zapobiegające pęcherzom. Są one dostępne w formie sprayu, sztyftu, pudru bądź plastrów. Należy je rozprowadzić w miejscach najbardziej podatnych na powstanie bąbli.

Odradza się stosowanie w tym celu wazeliny. Kosmetyk ten szybko się rozpuszcza i w efekcie nie stanowi odpowiedniej ochrony przed pęcherzami.

Zbyt długie paznokcie u stóp to kolejny powód powstawania pęcherzy. Naciskają one wówczas sąsiednie palce, podrażniają skórę, a to prosta droga do pojawienia się dolegliwości. Nie zapominaj systematycznie podcinać paznokci lub wybierz się na profesjonalny pedicure.

Jeśli tylko poczujesz, że za chwilę na twojej stopie może pojawić się bąbel, działaj szybko i zdecydowanie. Od razu zdejmij buty i zastosuj maść lub plaster na pęcherze. To powinno uniemożliwić jego powstanie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.