Trwa ładowanie...

Pływanie dla niemowląt

Pływanie dla niemowląt to doskonały sposób na wspomaganie rozwoju koordynacji ruchowej malucha, a także skuteczna metoda na zrelaksowanie się oraz dostarczenie ciekawej i zdrowej formy rozrywki. Każdy zdaje sobie sprawę, jak dobry wpływ ma woda na dorosłych, w tym również na matki w ciąży. Niestety, wiele mam obawia się pierwszego kontaktu maluszka z basenem. Okazuje się, że te wątpliwości zazwyczaj nie są słuszne.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

spis treści

1. Czy pływanie dla niemowląt jest dobre?

Pływanie to jedyna aktywność, którą małe dziecko może podjąć zupełnie samodzielnie, szczególnie jeśli jeszcze nie potrafi chodzić czy raczkować bez pomocy. Woda wypiera ciało małego malucha, który może swobodnie poruszać rączkami i nóżkami, co na pewno uwielbia robić. Wspólne pływanie to dodatkowo szansa na zacieśnienie więzów rodzinnych, nie tylko z mamą, lecz także z tatą. Kobieta, która czuje się zmęczona codziennością może wysłać partnera i maluszka na specjalne zajęcia w wodzie dla niemowląt.

Nauka pływania niemowląt musi być przyjemnością, która dobrze się maluchowi kojarzy. Na tym etapie rozwoju od dziecka można wymagać, by czegoś się nauczyło głównie poprzez zabawę. Dlatego staraj się na każdym kroku pokazywać maluchowi, że woda to świetna rozrywka. Najlepiej, by wizyta w basenie i pływanie niemowląt miały miejsce w godzinach, gdy liczba osób jest mała. Maluch może się zestresować lub przestraszyć w zatłoczonym miejscu. Warto zapisać się na zajęcia w wodzie dla niemowląt, gdzie można posłuchać profesjonalnych rad odnośnie do nauki pływania i poznać inne mamy ze swoimi pociechami.

Przygoda z basenem może się zacząć, kiedy dziecko ma co najmniej 3 miesiące. Niektórzy zalecają, by nie miało to miejsca przed podaniem wszystkich szczepień, lecz zazwyczaj okazuje się, że obawy o zarażenie się niebezpieczną chorobą są bezpodstawne. Swoje ewentualne wątpliwości warto skonsultować z pediatrą.

2. Bezpieczne pływanie niemowląt

W basenie nigdy nie spuszczaj dziecka z oka. Staraj się cały czas utrzymywać kontakt wzrokowy, dzięki czemu maluch będzie się stale czuł bezpieczny w dość niecodziennej dla niego sytuacji. Naucz dziecko puszczać „bąbelki”, kiedy ma zanurzone usta. To nauczy je odpowiedniego odruchu, który nie pozwoli na połykanie wody mogącej prowadzić do zakrztuszenia się. Pamiętaj, że dziecko do 18 miesiąca życia ma większe zdolności do nurkowania niż niejeden dorosły, ponieważ do niedawna środowisko wodne było mu nieobce. Z powodu zaniku tego instynktownego zachowania, nauka pływania niemowląt od 16 miesiąca życia wygląda inaczej niż poniżej tego progu wiekowego.

Warto także mieć na uwadze, że maluch nie powinien przebywać w wodzie dłużej niż 30 minut, szczególnie w sytuacji, gdy dopiero oswaja się z basenem. Jeśli dziecko zacznie mieć drgawki, należy natychmiast przerwać zabawę w wodzie. Nie należy w takie miejsce zabierać malucha przeziębionego lub cierpiącego na inne choroby czy schorzenia.

Jeśli rodzice mają wątpliwości, czy basen jest odpowiednim miejscem dla ich dziecka, warto zapisać się na specjalne zajęcia dla niemowląt, które organizuje szkoła pływania niemowląt. Można wówczas być pewnym, że temperatura wody i powietrza będzie specjalnie dopasowana do potrzeb malucha oraz że w basenie nie ma za dużych ilości chloru czy innych związków chemicznych. Poza tym rodzice uzyskają szereg rad odnośnie do tego, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.