Trwa ładowanie...

Powiększanie biustu tkanką tłuszczową

Powiększanie biustu tkanką tłuszczową jest alternatywą dla silikonowych implantów. Jest to metoda powiększenia piersi, która charakteryzuje się mniejszą ingerencją w ciało kobiety, dlatego mówi się, że jest to nieinwazyjne powiększanie biustu. Niestety, chociaż znane są badania naukowe potwierdzające bezpieczeństwo i efektywność powiększania biustu tym sposobem, niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie, czy jego zalety są wystarczające, aby zapomnieć o ryzyku, jakie niesie ze sobą zabieg.

Zobacz film: "Jak wybrać gabinet chirurgii estetycznej?"

1. Przeszczep tkanki tłuszczowej

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, zwany też lipoiniekcją, polega na pobraniu za pomocą stosowanych do liposukcji igieł i strzykawek tkanki tłuszczowej z miejsc, w których występuje ona w nadmiarze, np. z podbrzusza, pośladków czy bocznej powierzchni ud. Następnie, po odpowiednim przygotowaniu tkanka tłuszczowa wstrzykiwana jest w wybrane okolice ciała. Najczęściejprzeszczep tkanki tłuszczowej stosuje się do powiększania ust czy wypełniania głębokich bruzd na twarzy. Ilość wszczepianej tkanki jest wówczas niewielka i wynosi do kilkudziesięciu cm³. Efekty operacji nie są permanentne – na ogół część tkanki tłuszczowej wchłania się po upływie sześciu miesięcy.

Powiększanie biustu tkanką tłuszczową miało swoje początki w latach 80. Metoda ta jednak od razu zyskała grono przeciwników, zwracających uwagę na możliwość tworzenia się w piersiach torbieli, zwapnień praz blizn tkankowych. Okazało się także, że na poziomie badań profilaktycznych odróżnienie zwapnień spowodowanych rakiem piersi i przeszczepem tkanki tłuszczowej jest bardzo trudne. Większość chirurgów plastycznych jest zgodna co do tego, że należy zachować daleko idącą ostrożność w przeprowadzaniu zabiegów powiększania piersi za pomocą przeszczepu tkanki tłuszczowej, z uwagi na to, że tego typu operacja plastyczna biustu może powodować problemy w diagnostyce nowotworów piersi. Dotyczy to zarówno badania palpacyjnego, jaki i USG oraz mammografii. Rozwój aparatury stosowanej w diagnostyce raka piersi, zwłaszcza powstanie aparatów do cyfrowej mammografii, umożliwia obecnie lepsze rozróżnienie pomiędzy łagodnymi i złośliwymi zmianami w piersiach. Ponadto, ulepszeniu uległy również techniki chirurgiczne stosowane w przeszczepach tkanki tłuszczowej, umożliwiając uzyskanie lepszych wyników.

2. Powiększanie biustu tkanką tłuszczową a silikonowe implanty piersi

Obecnie nie mamy wystarczająco jasnych przesłanek, aby potwierdzić bezpieczeństwo zabiegu przeszczepienia tkanki tłuszczowej lub jego szkodliwość. Na pewno operacyjne powiększanie biustu z wykorzystaniem silikonowych protez jest zabiegiem bardziej inwazyjnym niż lipoiniekcja. Przeszczep tkanki tłuszczowej do piersi ma jednak swoje wady. Komórki tłuszczowe pobrane z jednego miejsca i przeniesione w inne partie ciała ulegają w dość znacznym stopniu obumarciu. Tkanka tłuszczowa wstrzyknięta do piersi w ilości potrzebnej do ich powiększenia (około 200 cm³ lub więcej) po obumarciu może nie tylko ulec resorpcji, ale prowadzić do powstawania cyst olejowych i zwapnień, które uniemożliwiają właściwą diagnostykę nowotworów piersi. Ponadto, powiększenie piersi tkanką tłuszczową przebiega w kilku etapach i wymaga obecności nadmiaru tkanki tłuszczowej w innych miejscach ciała. Powiększanie biustu tą metodą nie daje natychmiastowych efektów, tak jak w przypadku wszczepienia silikonowych implantów. Zaletą przeszczepiania tkanki tłuszczowej do piersi jest mniejsza inwazyjność zabiegu od operacji wszczepienia implantu. Przeszczep tkanki tłuszczowej pozwala na powiększenie piersi maksymalnie o jeden rozmiar miseczki biustonosza. Przeszczepy tkanki tłuszczowej są efektywne w udoskonalaniu wyników rekonstrukcji piersi i w tuszowaniu niektórych niekorzystnych następstw powiększania piersi protezami. Dotyczy to zwłaszcza widocznego pofałdowania protez u bardzo szczupłych pacjentek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.