Trwa ładowanie...

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Protezy zębowe służą do uzupełniania brakujących zębów lub tkanek zęba. Wykonywane są one dzięki współpracy lekarza dentysty i pracowni techniki dentystycznej. Protezy innych narządów ciała, np. oka czy ucha, spełniają wyłącznie funkcje estetyczne. W odróżnieniu od nich protezy dentystyczne, odtwarzając zniszczone części zęba lub zębów (w zależności od braków), pozwalają na przywrócenie prawidłowej funkcji żucia pokarmów, jednocześnie zapewniają pacjentowi zadowalający wygląd estetyczny i prawidłową artykulację słów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Protezy zębowe - charakterystyka

Protezy zębowe to aparaty leczniczo-rehabilitacyjne. Mimo zaawansowanego rozwoju tej dziedziny stomatologii, lekarze dentyści kładą duży nacisk na profilaktykę i leczenie własnego uzębienia pacjenta. Dlatego też w ostateczności, gdy ząb lub zęby muszą być usunięte z pomocą przychodzi protetyka.

Dzięki protezom zębowym osoby, które utraciły własne uzębienie, mogą z powrotem cieszyć się nowym wyglądem i odzyskać utracone funkcje. Protezy zębowe należy odpowiednio i regularnie czyścić. Uzupełnienia protetyczne powinny być bardzo precyzyjnie wykonane, ponieważ jakiekolwiek niedopasowanie może wywołać ból i zaburzenia czynnościowe, które mogą być przyczyną zmian w przyzębiu. Protezy zębowe należy co jakiś czas wymieniać na nowe. Braki w uzębieniu powinny być uzupełniane, ponieważ po dłuższym czasie może dojść do pochylania się zębów sąsiadujących oraz wysunięcia przeciwstawnych i w konsekwencji do wypadnięcia zęba. Dlatego też wskazane jest jak najwcześniejsze wykonanie uzupełnienia protetycznego.

Protezy zębowe wykonuje dentysta i technik dentystyczny
Protezy zębowe wykonuje dentysta i technik dentystyczny

2. Protezy zębowe - rodzaje

Protetyka stomatologiczna może zapewnić różne rodzaje protez :

  • Protezy zębowe stałe.
  • Protezy zębowe ruchome.

Protezy zębowe stałe są uzupełnieniami, które są umocowane, przy pomocy specjalnych cementów, do zębów własnych pacjenta. Do protez stałych możemy zaliczyć: wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe, korony i mosty protetyczne. Uzupełnienia ruchome są indywidualnie dopasowane dla każdego pacjenta. Do protez zębowych ruchomych zaliczamy: protezy szkieletowe, nakładowe, częściowe i całkowite. W zależności od ubytków lekarz wybiera i proponuje pacjentowi odpowiednią protezę zębową pełną lub częściową. Wśród protez ruchomych możemy wyróżnić:

  • tradycyjne protezy pełne;
  • bezpośrednie (natychmiastowe) protezy pełne;
  • protezy zębowe częściowe.
Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!
Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób! [6 zdjęć]

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, regularne usuwanie kamienia nazębnego, ale i odpowiednia dieta....

zobacz galerię

Tradycyjna proteza zębowa pełna zakładana jest po usunięciu wszystkich zębów i wygojeniu się wyrostka zębodołowego i dziąseł. Wyciski w jamie ustnej pacjenta mogą być pobierane po ok. 6-8 tygodni po usunięciu zęba lub zębów.

Bezpośrednia proteza zębowa wykonywana jest od razu po usunięciu zębów. Pacjent od razu ma zakładaną protezę i nie wiąże się to z dyskomfortem braku zębów. Ten rodzaj protez zębowych wymaga jednak ponownego dopasowania (w gabinecie stomatologicznym i w pracowni techniki dentystycznej), ponieważ w trakcie gojenia się ran poekstrakcyjnych dochodzi do zawężenia się kości wyrostka zębodołowego i w związku z tym proteza staje się luźna.

Protezy zębowe częściowe – mogą być to tradycyjne akrylowe z drucianymi klamrami lub szkieletowe z metalową laną konstrukcją. Czasami konieczne jest wykonanie specjalnych elementów mocujących na zębach własnych pacjenta (wkłady korzeniowe z zatrzaskami lub korony z zatrzaskami lub zasuwami).

3. Protezy zębowe - właściwe użycie

Kości wyrostka zębodołowego ulegają z czasem zanikowi, dlatego protezy zębowe wymagają dopasowywania po pewnym czasie (ok. 5 lat) lub całkowitej wymiany, ponieważ uzupełnienia te stają się luźne. Niewłaściwie dopasowana lub obluzowana proteza zębowa utrudnia przeżuwanie, podrażnia dziąsła i może powodować ból i stomatopatie protetyczne (zmiany na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej).

Zobacz także:

Należy dbać o czystość protez zębowych. W tym celu trzeba je codziennie szczotkować w celu usunięcia pozostałości pokarmowych i płytki nazębnej. Z pomocą przychodzą specjalne środki czyszczące dostępne w aptece.

Przed założeniem protezy zębowej należy dokładnie wyszczotkować zęby, dziąsła i język (miękką szczotką). Zabieg ten zwiększy ukrwienie w tkankach i pomoże pozbyć się płytki nazębnej. W razie uszkodzenia protezy zębowej należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.