Trwa ładowanie...

Żółte paznokcie - przyczyny, grzybica, zapobieganie

Żółte paznokcie mogą byś efektem nieprawidłowej ich pielęgnacji jak również mogą sygnalizować toczący się proces chorobowy. Sprawdź dlaczego ważna jest obserwacja stanu paznokci.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Żółte paznokcie - przyczyny

Pojawianie się przebarwień paznokci może mieć różne podłoża. Należą do nich między innymi:

  • siniaki powstałe wskutek uderzenia,
  • pozostałości lakierów do paznokci,
  • stosowanie niektórych leków,
  • palenie papierosów,
  •  zgrubienia płytki paznokciowej,
  • grzybica,

Siniaki  powstające na skutek uderzeń, często pozostawiają długotrwałe ślady na paznokciu. Nie tylko są to trwałe ich przebarwienia ale również mogą wpłynąć na gładkość płytki paznokciowej.

Żółte paznokcie mogą być skutkiem częstego ich malowania
Żółte paznokcie mogą być skutkiem częstego ich malowania

Lakiery do paznokci szczególnie o intensywnych, ciemnych kolorach mogą powodować pojawianie się żółtego koloru paznokci. Często używanie samego lakieru do malowania paznokci jest niewystarczające ponieważ ciemne kolory mogą wnikać w płytkę paznokciową. Efektem tego są przebarwienia, które ciężko jest usunąć podczas zdejmowania koloru. Konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów, które przywracają paznokciom naturalny kolor. Aby tego uniknąć warto pomyśleć o zakupie podkładu pod lakiery o mocnych kolorach, którego warstwa stanowi zabezpieczenie przed wniknięciem pigmentów do płytki paznokciowej.

Na pojawianie się żółtych paznokci może mieć również wpływ przyjmowanie niektórych leków (na przykład z grupy tetracyklin) lub suplementów diety (na przykład beta karotenu).

Palenie papierosów również znacząco wpływa kolor paznokci. Powodują one nie tylko zażółcenie się płytki paznokciowej ale również zmienia się ich kształt oraz struktura przez co wyglądają na niezdrowe.

Zgrubienia płytki paznokciowej natomiast pojawiają się najczęściej jako skutek toczących się procesów chorobowych. Paznokieć wtedy rośnie wolniej i staje się przez to grubszy oraz traci swoją przezroczystość.

2. Żółte paznokcie - grzybica

Do chorób powszechnie występujących powodujących żółte zabarwienie paznokci jest niewątpliwie grzybica. Grzybica paznokci stanowi obecnie ponad połowę wszystkich chorób paznokci. Dotyczy ona przede wszystkim stóp rzadziej rąk. Warto zaznaczyć, że grzybica nóg może rozprzestrzeniać się na ręce. Tą chorobą można zarazić się w szczególności w miejscach takich jak baseny lub hotele. Może ona być również wynikiem zabiegów kosmetycznych wykonywanych na paznokciach np. manicure lub pedicure. Niestosowanie się do zasad higieny czyli pożyczanie ręczników lub butów także ułatwi rozprzestrzenianie się tej choroby.

Grzyby powodujące grzybice żywią się przede wszystkim składnikiem paznokci jakim jest keratyna. Wydzielają oprócz tego enzymy, które powodują rozpulchnianie płytki paznokciowej i jej pogrubianie. W efekcie tego procesu na paznokciach pojawiają się żółte, białe lub brązowe plamy. Paznokieć wtedy przestaje wyglądać estetycznie, Często zdarza się, że grzybica w początkowych fazach nie zajmuje od razu całego paznokcia tylko jego część. Niemniej jednak nieleczona rozprzestrzenia się i powoduje niszczenie paznokcia a także jego odpadnięcie. Może się też rozprzestrzeniać na kolejne palce.

3. Żółte paznokcie - zapobieganie

Jako, że grzybica jest chorobą bardzo powszechną to warto zwrócić uwagę szczególnie na profilaktykę i starać się jej zapobiegać. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które chronią przed rozprzestrzenianiem się grzybicy paznokci. Szczególnie ważne jest aby osoby korzystające z basenów czy często nocujące w hotelach posiadały jakiś środek chroniący przed grzybami. Ponadto ważne jest utrzymywanie higieny ponieważ na przykład sportowe buty są bardzo dobrym miejscem do rozwoju grzybów. Niestety leczenie grzybicy musi odbywać się za pośrednictwem lekarza dermatologa ponieważ środki które są przeznaczone do usuwania zmian grzybiczych tylko je maskują. Wskutek tego wydaje się, że problemu nie ma a choroba się rozprzestrzenia przez co może wyrządzić poważniejsze szkody.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.