Trwa ładowanie...

Quad - prezent na komunie, wady, bezpieczeństwo

Quady to bardzo popularne pojazdy czterokołowe, które pozwalają na jazdę po trudnym terenie. Ich status prawny nie jest do końca uregulowany i wiele osób decyduje się na kupno bez znajomości podstawowych zasad ich użytkowania. Można już właściwie mówić o modzie na quady, które coraz częściej daje się dzieciom w ramach prezentu komunijnego. Czy quad dla dzieci to dobry pomysł? Osoba, która planuje zakup tego pojazdu dla swojej pociechy powinna poważnie przemyśleć swoją decyzję.

Zobacz film: "Quady i off road - sporty ekstremalne"

spis treści

1. Quad - prezent na komunie

Prezenty komunijne z roku na rok mają coraz większą wartość. Jak wiadomo, po komunii dzieci przechwalają się między sobą i opowiadają, co dostały. Jedną z głównych pobudek, jakimi kierują się osoby kupujące quady dla dzieci jest świadomość, że z pewnością któreś z przyjaciół dziecka dostanie taki prezent, a wtedy może się ono poczuć gorsze, jeśli również nie dostanie takiego pojazdu.

Niektórzy dorośli mają także nadzieję, że quad dla dziecka stanie się początkiem pasji motoryzacyjnej. Nie ma także wątpliwości, że wspólne przejażdżki na quadzie dostarczą mnóstwo frajdy, zarówno dziecku, jak i rodzicom.

2. Quad - wady

Osoba, która decyduje się na kupno quada, którego użytkownikiem ma się stać dziecko, powinna zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie z tego wynikają.

W ciągu kilku ostatnich lat zanotowano wiele wypadków z udziałem dzieci prowadzących quady. Trzeba pamiętać, że ośmiolatek nie potrafi prowadzić i może mieć poważne problemy z opanowaniem pojazdu. Nawet jeśli rodzice zabronią mu przekraczać daną prędkość, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że i tak to zrobi.

Dzieci w rzeczywistości mają bardzo mało wyobraźni, jeśli chodzi o konsekwencje szybkiej jazdy po trudnym terenie. Nie domyślają się, że na wertepach pojazd może wypaść z trasy, uderzyć w drzewo lub się przewrócić, powodując urazy ciała.

Jazda quadem wiąże się nie tylko z niewielkimi obrażeniami i obtarciami. Wypadek na quadzie może być bardzo poważny w konsekwencjach i doprowadzić do poważnego urazu głowy, urazu kolan, urazu kończyn dolnych i kończyn górnych

Można się domyślić, jakie będą konsekwencje takiego wypadku, jeśli weźmiemy pod uwagę szybkość pojazdu i jego wagę, a następnie porównamy ją z wagą dziecka.

3. Quad - bezpieczeństwo

Rodzice, których dziecko ma quada powinni zachować wszelkie środki ostrożności podczas użytkowania tego pojazdu przez pociechę. Przede wszystkim należy kupić dziecku akcesoria niezbędne do jazdy. Składają się na nie specjalne ochraniacze na łokcie i kolana, kask, odpowiednie buty i gogle.

Oprócz tego nigdy nie należy puszczać dziecko na samotne przejażdżki. Jazda quadem wymaga stałego nadzoru rodzica. W razie wypadku dziecka (który sam w sobie jest dla rodziców największą karą) rodzic poniesie odpowiedzialność karną.

Ważne również, aby nauczyć dziecko, że quad nie jest zabawką i może być bardzo niebezpieczny. Trzeba wpoić dziecku możliwe konsekwencje jazdy na quadzie i zakazać jego użytkowania bez wiedzy osoby dorosłej.

Nie należy również zapominać, że jazda na quadzie nie wszędzie jest dozwolona. Przed przejażdżką warto sprawdzić, czy nie grozi nam mandat za jazdę w danym miejscu.

Quad to niezbyt dobry pomysł na prezent komunijny. Zanim zdecydujemy się na jego kupno, musimy najpierw skonsultować się z rodzicami dziecka. Pozwalając dziecku na jazdę quadem bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność, a samo dziecko wystawiamy na duże niebezpieczeństwo.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.