Trwa ładowanie...

Rafting w Polsce

Rafting w Polsce to jeszcze niezbyt popularny sport. Nie tylko dlatego, że jest ekstremalny i dość niebezpieczny, ale też pewnie z tego powodu, że nasz kraj nie ma zbyt wielu rzek, które nadawałyby się do raftingu. Smaczek spływu pontonami po górskich wodach można poczuć na przełomie Dunajca w Pieninach i na rzece Białce. Skala trudności tych szlaków wynosi ZWC i WW I, a same trasy należą do jednych z najpiękniejszych miejsc w Europie.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Co to jest rafting?

Rafting to spływ pontonem górskimi rzekami. Rafting w Polsce to dyscyplina jeszcze niezbyt popularna, głównie z powodu braku odpowiednich rzek do uprawiania tego sportu. W pozostałych krajach Europy spływy pontonami czy spływ tratwą po rwących rzekach cieszy się gwałtownie rosnącą popularnością. Uczestnicy raftingu wyposażeni są w kapoki, kaski i pagaje, czyli krótkie wiosła o zaokrąglonym piórze.

Sprawność pokonywania przeszkód wodnych, skał i wyłomów zależy od współpracy i komunkacji całego zespołu. Jeszcze nie tak dawno rafting był dostępny jedynie dla garstki zapaleńców. Obecnie dzięki doskonale wyszkolonym instruktorom i nowoczesnemu sprzętowi sport ten zyskuje coraz większe grono sympatyków.

2. Najlepsze miejsca do rafting

Najlepsze miejsca do raftingu to rwące górskie rzeki. Rafting w Polsce można zorganizować na rzekach Dunajec i Białka. Dunajec należy do najpiękniejszych rzek Polski i zlokalizowany jest na południu kraju. Płynie przez malownicze Pieniny, a dokładniej między Szczawnicą, a Sromowcami Wyżnymi.

Okolice Dunajca cieszą się dużą popularnością wśród turystów i wczasowiczów, a spływ przełomem rzeki należy do najbardziej znanych i lubianych atrakcji turystycznych w Europie. Jest to rzeka graniczna między Polską a Słowacją. W okresie letnim warto wybrać się na spływ Sromowce – Krościenko. Dunajec płynie przez wapienne pasmo górskie Pienin, a ściany górskie wznoszą się na około 300 metrów. Na tym odcinku od lat organizowane są regularne spływy na tratwach. Czas spływu to około trzy godziny. Przed rozpoczęciem wyprawy należy uiścić opłatę za wstęp do parku.

Rafting na Dunajcu to fantastyczna przygoda. W Europie najciekawsze zakątki do uprawiania raftingu znajdują się w Słowenii, Francji i Szwajcarii. Warunkiem uczestnictwa w spływach pontonami jest umiejętność pływania i dobry stan zdrowia.

3. Stopnie trudności raftingu

W zależności od stopnia trudności, rzeki klasyfikuje się w następujący sposób:

  • ZWC – rzeka płynie spokojnym nurtem, zalecana dla początkujących,
  • WW I – pojawiają się niewielkie fale, tego typu odcinki nadają się do stawiania pierwszych kroków,
  • WW II – silny nurt i fale towarzyszą uczestnikom spływu prawie przez cały czas,
  • WW III – od tego stopnia trudności tak naprawdę zaczyna się prawdziwa zabawa, na brak atrakcji nie można narzekać, oprócz silnych prądów i wysokich fal spotyka się miejsca trudne do pokonania,
  • WW IV – bez doświadczenia ani rusz, na tego typu odcinkach trzeba się już ciężko napracować, występują wysokie fale, skalne progi, silny nurt i kręte koryto rzeki,
  • WW V – tylko dla profesjonalistów, rzeka nie wybacza nawet najmniejszego błędu, a rwący nurt, wysokie fale, skalne progi czy katarakty to normalna sprawa,
  • WW VI – najwyższy stopień trudności, ekstremalna przygoda.

Wyżej wymienione stopnie są tylko teoretycznym przybliżeniem trudności rzek. Przygody na rzece w głównej mierze zależą od poziomu wody w korycie w danej porze roku. Rafting to świetna przygoda i gwarancja niezapomnianych wrażeń. Inne sporty wodne przy raftingu wydają się błahostką.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.