Trwa ładowanie...

Rolki - sport aerobowy, dobór sprzętu, nauka jazdy, zalety

Rolki - sport aerobowy, efekty, poprawna technika
Rolki - sport aerobowy, efekty, poprawna technika (Adobe Stock)

Jazda na rolkach uważana jest za jeden z najprzyjemniejszych, ale także najzdrowszych sportów, które uprawiać może każdy, bez względu na wiek i bez potrzeby kupna drogiego lub skomplikowanego sprzętu. Jazda na rolkach daje nam okazję do świetnej zabawy z partnerem lub całą rodziną, ale jest też świetną metodą spalania tłuszczu i poprawy kondycji. Jazda na rolkach odpowiada za przyspieszenie procesu spalania tłuszczu i zwiększenie koordynacji ruchowej. Rolki stają się coraz popularniejsze i częściej służą jako środek lokomocji, ponieważ dzięki nim można uniknąć zatłoczonych autobusów i tramwajów oraz korków samochodowych. Jak nauczyć się jeździć na rolkach, by ta aktywność fizyczna była bezpieczna i dawała jak najwięcej satysfakcji?

spis treści

1. Co to jest jazda na rolkach?

Jazda na rolkach to jeden ze sportów aerobowych, które charakteryzują się dobrym wpływem na naszą kondycję i ogólne zdrowie. To również doskonała rozrywka i relaks dla każdego, niezależnie od wieku. W przeciwieństwie do drogich sportów takich jak jazda konna, windsurfing, golf, polo czy żeglarstwo, jazda na rolkach nie wymaga tak dużych nakładów pieniężnych. By uprawiać tę aktywność musimy jedynie zaopatrzyć się w rolki, kask oraz ochraniacze na nogi i ręce.

Początkującym jazda na rolkach może wydawać się czymś trudnym do opanowania. Trzeba pamiętać, że im więcej ćwiczymy, tym łatwiej przychodzi nam nauka tego sportu. Jazda na rolkach jest dla człowieka ruchem bardzo naturalnym. Jazda na rolkach to taki rodzaj aktywności sportowej, którą można wykonywać prawie wszędzie. Trzeba jednak zaznaczyć, że najodpowiedniejszą trasą są drogi rowerowe, szerokie chodniki.

Zobacz film: "Dlaczego warto jeździć na rolkach?"

2. Jazda na rolkach jako sport aerobowy

Jazda na rolkach stanowi doskonałą formę sportu aerobowego. Uprawianie tej aktywności jest świetną metodą na rozwinięcie mięśni nóg i pośladków, a co za tym idzie, zdobycie smukłej i atrakcyjnej sylwetki. W jazdę na rolkach najbardziej zaangażowane są mięśnie czworogłowe nóg oraz mięśnie pośladków.

Jazda na rolkach dodatkowo pomoże nam wzmocnić mięśnie grzbietu i mięśnie brzucha, gdyż w czasie jazdy na rolkach odpowiadają one za prawidłową postawę i utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji.

Jeśli będziemy uprawiać jazdę na rolkach regularnie, dwa lub trzy razy w tygodniu przez dłuższy czas, będziemy mogli w szybki sposób stracić zbędne kilogramy. Jeden wypad na rolki może umożliwić nam spalenie nawet 700 kalorii, co jest bardzo dużą ilością. Podczas jazdy na rolkach powinniśmy ćwiczyć z intensywnością, dzięki której poczujemy zwiększone tętno, jednak nie powinniśmy się przemęczać.

3. Jak dobrać sprzęt do jazdy na rolkach?

Zanim zdecydujemy się za zakup sprzętu do jazdy na rolkach powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki typ jazdy będziemy uprawiać. Czy będzie to jazda rekreacyjna? Agresywna i szybka? Czy będziemy wychodzić na rolki w celu odprężenia się? Czy może będziemy chcieli spalić sporo kalorii w trakcie jednego treningu?

Rolki do jazdy rekreacyjnej są wygodne i posiadają przystosowujący się do stopy but wewnętrzny i cztery jednakowej wielkości kółka. Rolki do agresywnej jazdy mają dodatkowe zapięcia butów oraz rzep albo pasek trzymający silnie piętę na swoim miejscu. Dwa zewnętrzne kółka tych rolek są większe, a dwa środkowe mniejsze – to pozwala utrzymać się na poręczach. Natomiast

Rolki do jazdy szybkiej wyróżniają się inaczej zbudowanym butem, który jest krótszy i bardziej dopasowany do nogi. Rolki te mają pięć kółek. Dla osób początkujących najlepsze są rolki do jazdy rekreacyjnej. Nie można zapominać o założeniu osłon na nadgarstki oraz ochraniaczy na kolana i łokcie, a także kasku na głowę.

Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej
Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej [10 zdjęć]

To dyscyplina łącząca w sobie cechy baletu i fitnessu. Doskonale wpływa na mięśnie kręgosłupa i postawę

zobacz galerię

4. Zalety jazdy na rolkach

Podczas jazdy na rolkach oddychamy świeżym powietrzem, gdyż jest to sport który musimy wykonywać na zewnątrz. Trening wykonywany na zewnątrz jest zdrowszy od tego wykonywanego w zamkniętych pomieszczeniach, siłowniach czy salach treningowych. Sport ten wpływa na nas bardzo odprężająco, zmniejsza poziom stresu, co czyni go idealną rozrywką po ciężkim dniu pełnym obowiązków.

Jazda na rolkach może być intensywnym ćwiczeniem testującym naszą kondycję, lecz jeśli nie mamy ochoty na tak intensywne doznania, możemy wybrać się na przejażdżkę ze znajomymi, co rozwinie nasze kontakty towarzyskie. Uprawiając ten sport poprawiamy swoją koncentrację i wyrabiamy poczucie równowagi.

Sport ten doskonale wzmacnia mięśnie, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, pomaga zrzucić nadmiar kilogramów. Może stanowić doskonałe hobby dla wszystkich tych, którzy nadal nie znaleźli dla siebie ulubionej aktywności. Jeżdżenie na rolkach wzmacnia również serce i wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu krążenia.

Jazda na rolkach to doskonały sposób na zadbanie o własną kondycję. Rolki wymuszają na nas większe zużycie energii niż podczas marszu, spowodowane jest to m.in. szybszym poruszaniem się. Jest również doskonałym treningiem wytrzymałościowym, pozwalającym stracić zbędne kalorie, a co za tym idzie, utratę wagi.

5. Nauka jazdy na rolkach

Jazda na rolkach, jak każdy sport, powinna być wykonywania z odpowiednią techniką. Podczas jazdy na rolkach nie powinniśmy odpychać się do tyłu, a na boki, inaczej nie będziemy w stanie nabrać odpowiedniej prędkości. W czasie jazdy na rolkach, nasze nogi powinny tworzyć kształt litery V. Nasze nogi powinny być w pozycji lekko ugiętej, dzięki czemu będą lepiej amortyzować wstrząsy, oraz dadzą nam większą stabilność i lepszą kontrolę przy rozwijaniu większych prędkości.

Jeśli jedziemy po równej nawierzchni, powinniśmy cały czas patrzeć przed siebie, nawet jeśli z początku strach przed utratą równowagi będzie nas skłaniał do patrzenia w dół. Z czasem będziemy mogli opanować kolejne elementy techniki jazdy na rolkach, takie jak skręty i hamowanie.

Osoby, które niedawno rozpoczęły naukę jazdy na rolkach powinny unikać miejsc ruchliwych, zatłoczonych. Ćwiczenie odpowiedniej techniki jazdy w takich miejscach może być niezwykle trudne, ale i niebezpieczne. Wybór właściwego miejsca pozwoli czuć się swobodniej i bezpieczniej. Najlepszym miejscem do nauki jazdy są podwórka, na których znajduje się utwardzona, równa powierzchnia. Ćwiczyć można również na trasach rowerowych. Niewskazane jest jeżdżenie po zatłoczonych, nierównych chodnikach. Miejscach mokrych, kamienistych, ubłoconych czy piaszczystych.

Przez kilka dni należy przyzwyczajać się do nowego sprzętu. Można chodzić w rolkach po domu i próbować jeździć po starym dywanie lub trawniku. Warto starać się przyjmować właściwą postawę: lekko ugiąć kolana, tułów pochylić do przodu, środek ciężkości ciała przenieść trochę ku przodowi (to ochroni nas przed upadkiem na plecy). W trakcie uprawiania aktywności nie powinno się przenosić ciężaru ciała do tyłu, w przeciwnym razie może dojść do wyżej wymienionego upadku. Niewskazane jest także naprężanie mięśni z obawy przed upadkiem, gdyż to może zakończyć się poważniejszą kontuzją.

Niektórzy pasjonaci rolek ćwiczą również jazdę na jednej nodze. Głównym celem tej praktyki jest trenowanie ślizgu właściwego. W trakcie uprawiania aktywności powinniśmy w pierwszej kolejności odepchnąć się jedną nogą i jechać na drugiej, trzymając nogę odpychającą w górze. Specjaliści zajmujący się tym sportem zalecają odpychanie się raz jedną, a kolejnym razem drugą nogą. Dzięki temu możliwe jest balansowanie ciałem.

6. Jazda na rolkach a najczęstsze kontuzje

Jazda na rolkach w przypadku niektórych osób może zakończyć się kontuzją. Wypadki na rolkach zazwyczaj spowodowane są tym, że użytkownik rolek jedzie zbyt szybko, nie ma na sobie ochraniaczy. A to jest niezwykle ważne. Każdy, kto decyduje się na sport, oprócz rolek powinien zakupić również ochraniacze ochraniacze na kolana, łokcie, dłonie i nadgarstki. W chwili upadku ochraniacze zminimalizują ryzyko wystąpienia urazu czy złamania.

Jakie kontuzje najczęściej spotykają użytkowników rolek? To przede wszystkim:

U osób trenujących ekstremalną jazdę na rolkach mogą występować nie tylko złamania nóg i rąk, zwichnięcia stawów. Osoby te są równie często narażone na złamania, ukruszenia zębów, stłuczenia, wstrząs mózgu, wybicie nadgarstka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze