Trwa ładowanie...

Rolki - nauka jazdy, zalety

Jazda na rolkach to świetna rozrywka i relaks dla każdego, niezależnie od wieku. To także skuteczny sposób na szybkie odchudzanie. Jazda na rolkach sprawia, że nasza sylwetka wygląda zgrabniej, a my możemy cieszyć się dobrą kondycją i zdrowym wyglądem. Rolki stają się coraz popularniejsze i częściej służą jako środek lokomocji, ponieważ dzięki nim można uniknąć zatłoczonych autobusów i tramwajów oraz korków samochodowych. Jak nauczyć się jeździć na rolkach, by ta aktywność fizyczna była bezpieczna i dawała jak najwięcej satysfakcji?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

spis treści

1. Rolki - nauka jazdy

Osoby rozpoczynające naukę jazy na rolkach nie powinny wybierać ruchliwych ulic czy nierównych chodników. Wybór właściwego miejsca pozwoli czuć się swobodniej i bezpieczniej. Najlepsze będę spokojne alejki w parkach lub trasy rowerowe, lepiej unikać zatłoczonych chodników.

Jazda na rolkach
Jazda na rolkach

Rolki zasłynęły w latach 90. w USA.

zobacz galerię

Dobór sprzętu – zależy od tego, czy chcemy uprawiać jazdę rekreacyjną, agresywną, czy szybką. Rolki do jazdy rekreacyjnej są wygodne i posiadają przystosowujący się do stopy but wewnętrzny i cztery jednakowej wielkości kółka. Rolki do agresywnej jazdy mają dodatkowe zapięcia butów oraz rzep albo pasek trzymający silnie piętę na swoim miejscu. Dwa zewnętrzne kółka tych rolek są większe, a dwa środkowe mniejsze – to pozwala utrzymać się na poręczach. Natomiast

rolki do jazdy szybkiej wyróżniają się inaczej zbudowanym butem, który jest krótszy i bardziej dopasowany do nogi. Rolki te mają pięć kółek. Dla osób początkujących najlepsze są rolki do jazdy rekreacyjnej. Nie można zapominać o założeniu osłon na nadgarstki oraz ochraniaczy na kolana i łokcie, a także kasku na głowę.

Trzymanie równowagi – przez kilka dni należy przyzwyczajać się do nowego sprzętu. Można chodzić w rolkach po domu i próbować jeździć po starym dywanie lub trawniku. Warto starać się przyjmować właściwą postawę: lekko ugiąć kolana, tułów pochylić do przodu, środek ciężkości ciała przenieść trochę ku przodowi (to ochroni nas przed upadkiem na plecy).

Próba odpychania – należy ustawić stopę jedna przed drugą, aby tworzyły literę T. Następnie trzeba odpychać się jedną nogą i dostawiać do niej drugą, a potem spróbować jazdy na dwóch nogach jednocześnie.

Ćwiczenie jazdy na jednej nodze – to inaczej ćwiczenie ślizgu właściwego; należy odepchnąć się jedną nogą i jechać na drugiej, trzymając nogę odpychającą w górze. Trzeba odpychać się raz jedną, raz drugą nogą – to pozwoli na balansowanie ciałem.

Podczas jazdy na rolkach należy starać się unikać kamieni i wody na drogach i szlakach. Nie można przenosić ciężaru ciała na tył, ponieważ to spowoduje upadek na plecy. Niewskazane jest także naprężanie mięśni z obawy przed upadkiem, gdyż to może zakończyć się poważniejszą kontuzją.

2. Rolki - zalety

Oto korzyści z jazdy na rolkach:

  • zrzucenie zbędnych kilogramów,
  • doskonały relaks,
  • rozwój wszystkich grup mięśni,
  • wyrobienie poczucia równowagi,
  • nauka koncentracji.

Początkującym jazda na rolkach może wydawać się czymś trudnym do opanowania. Trzeba pamiętać, że im więcej ćwiczymy, tym łatwiej przychodzi nam nauka tego sportu. Jazda na rolkach jest dla człowieka ruchem bardzo naturalnym. Jazda na rolkach to taki rodzaj aktywności sportowej, którą można wykonywać prawie wszędzie. Trzeba jednak zaznaczyć, że najodpowiedniejszą trasą są drogi rowerowe, szerokie chodniki.

Jazda na rolkach to doskonały sposób na zadbanie o własną kondycję. Rolki wymuszają na nas większe zużycie energii niż podczas marszu, spowodowane jest to m.in. szybszym poruszaniem się. Jest również doskonałym treningiem wytrzymałościowym, pozwalającym stracić zbędne kalorie, a co za tym idzie, utratę wagi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.