Trwa ładowanie...

Skoki spadochronowe

Skakanie ze spadochronem to tylko jedne z wielu różnych sportów ekstremalnych, które uprawia się na dużych wysokościach. Inne popularne dyscypliny to: skoki na bungee, wingsuit flyi ng oraz dirt jumping. Z każdym rokiem przybywa śmiałków, którzy chcą na własnej skórze przekonać się, jak wygląda ziemia z lotu ptaka, a sporty ekstremalne w Polsce przeżywają renesans. Należy jednak pamiętać, że takie niebezpieczne sporty wiążą się z ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia, dlatego decyzję o skoku warto przemyśleć.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Skoki ze spadochronem

Skoki wingsuit flying
Skoki wingsuit flying

Wingsuit flying, nazywany „sportem dla szalonych”, jest jednym z najbardziej ekstremalnych sportów na...

zobacz galerię

Spadochroniarstwo polega na wykonywaniu skoków spadochronowych. Jest to stosunkowo młody sport, którego rozwój był blisko związany z doskonaleniem konstrukcji spadochronu. Zmiany w budowie spadochronów miały także wpływ na organizację różnego rodzaju zawodów. Poprzeczka dla zawodników nieustannie się podnosiła, na co wpływ miało także zdobywanie umiejętności i doświadczenia przez skoczków.

Skoki spadochronowe wchodzą w skład wielobojów. W wieloboju spadochronowym rozgrywa się następujące konkurencje:

  • celność lądowania w dzień,
  • celność lądowania w nocy,
  • bieg przełajowy na dystansie 3 km,
  • pływanie stylem dowolnym na dystansie 100 m,
  • strzelanie z karabinka sportowego na odległość 50 m.

Aby skakać ze spadochronem w Polsce, należy spełnić kilka warunków. Trzeba mieć ukończone 16 lat (osoby do 18 roku życia muszą mieć zgodę rodziców), wykupić ubezpieczenie OC na sumę 10 000 SDR (ok. 50 000 zł) i mieć ważne badania lotniczo-lekarskie przynajmniej klasy 3.

2. Skoki na bungee

Na czym polega bungee jumping, czyli skoki na bungee? Najprościej rzecz ujmując, jest to skakanie z dużej wysokości na elastycznej linie, która jest wykonana z niemal tysiąca włókien gumowych. Ten niecodzienny sport wywodzi się z wysp Pentecost na Pacyfiku, gdzie skoki z bambusowych wież stanowiły zwyczaj plemienny. Pierwszy skok na bungee oddany poza wyspą miał miejsce w kwietniu 1979 roku w Bristolu. Wydarzenie to uznaje się za początek bungee jumpingu. Jak wyglądają skoki na bungee? Śmiałek nakłada kask i specjalną uprząż asekuracyjną na korpus lub biodra, ewentualnie taśmę owijaną wokół kostek, na korpus lub na biodra. Następnie staje na krawędzi mostu lub innego wysokiego budynku i skacze w dół. Elastyczne liny zatrzymują go nad powierzchnią ziemi. Na gumę do bungee składają się setki cienkich lateksowych gumek, które mają trzy grubości. Rodzaj liny dopasowuje się do wagi śmiałka. Dla skoczka o wadze od 40 do 65 kilogramów wybiera się cienką gumę, średnią dla osoby ważącej od 65 do 90 kilogramów oraz grubą dla śmiałków znajdujących się w przedziale wagowym 90-120 kilogramów. Nieodpowiednie zastosowanie grubości gumy może skończyć się wypadkiem.

3. Wingsuit flying

Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów ekstremalnych. Polega on na lataniu w powietrzu przy użyciu specjalnego kombinezonu, który znany jest jako wingsuit. Jego kluczową rolą jest dodanie powierzchni ciała skoczkowi. Lot w wingsuit flying zaczyna się od skoczenia z dużej wysokości z szeroko rozpiętymi rękami i nogami, a kończy się otwarciem spadochronu. Obecnie trwają badania nad inną wersją kombinezonu do latania. Tak zwany wingpack to połączenie lotni i wingsuita. Jednak starsza wersja stroju do latania dzielnie się trzyma. Nieoficjalny rekord pokonanego horyzontalnie dystansu wynosi niemal 21 kilometrów i należy do trzech Hiszpanów, którzy w 2005 roku w swoich wingsuitach przekroczyli Cieśninę Gibraltarską. Z kolei wśród lotów rozpoczętych z największych wysokości na prowadzenie wysunął się skok wykonany z wysokości 11 kilometrów nad centralną Australią. Ciekawostką jest fakt, że największa formacja skoczków wingsuit flying miała miejsce w Kalifornii. Brało w niej udział aż 68 śmiałków.

4. Dirt jumping

Nie tylko w powietrzu dużo się dzieje. Sporty ekstremalne na lądzie także mają wielu zwolenników, czego przykładem jest dirt jumping. Na czym polega ta dyscyplina? Śmiałkowie jadą przez pagórki i momentami unoszą się w powietrzu, skacząc pomiędzy nimi. Do skoków dirt jumping najczęściej używane są row ery typu BMX, niekiedy tuningowane, a także motocrossy o różnych rozmiarach i silnikach. Czasami skoczkowie korzystają także z rowerów górskich. Charakterystyczne dla dirt jumpingu są różne figury, które można wykonywać. Niektóre z nich wymagają wręcz akrobatycznych umiejętności.

Skoki ze spadochronem, bungee jumping, wingsuit flying i dirt jumping należą do najbardziej ekscytujących sportów ekstremalnych, ponieważ uprawiając je, można przynajmniej na chwilę znaleźć się w powietrzu. Dyscypliny te wiążą się z pewnym ryzykiem, ale ich zwolennicy twierdzą, że adrenalina jest im potrzebna, by poczuć, że żyją.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.