Trwa ładowanie...

Sztuki walki

Sztuki walki, to treningi, na których nauczymy się zadawania ciosów nogami, rękami, łokciami, a także za pomocą specjalnych przyrządów. Sztuki walki przynoszą bardzo wiele korzyści dla naszego organizmu. Sztuki walki mogą trenować nie tylko mężczyźni, ale również kobiety i dzieci. Jeżeli marzysz, aby zapisać się na zajęcia sztuk walki, a nie wiesz, które będą najlepsze dla ciebie, to zapraszam do zapoznania się z poniższą treścią.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Sztuki walki – zasady

Sztuki walki, często używane są na przemian ze stwierdzeniem sporty walki – to błąd. Sztuki walki trenowane są po to, aby wzmocnić siłę fizyczną, poznać techniki i filozofię danej walki. Adepci trenują po to, aby polepszyć swoją kondycję fizyczną, ale także duchową. Sztuki walki często kierują się zasadami, w myśl której przeprowadzane są treningi.

Sztuki walki nie są nastawione na agresję, w przeciwieństwie do sportów walki (krav maga, kick boxing). Sporty walki mają na celu skutecznie pokonać przeciwnika z pełną mocą.

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?
Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie? [5 zdjęć]

W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często...

zobacz galerię

2. Sztuki walki – rodzaje

Spośród wielu rodzajów sztuk walki, z całą pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Poniżej kilka najpopularniejszych rodzaje sztuk walki.

  • Taekwondo – to sport walki wywodzący się z Korei. W tym sporcie dozwolone są uderzenia rękami i nogami. Taekwondo stosuje 5 zasad wg, których muszą trenować adepci. Należą do nich: grzeczność, wytrwałość, uczciwość, odwaga i samokontrola.
  • Brazylijskie jiu-jitsu - brazylijskie jiu-jitsu pod kilkoma względami przypomina judo. Walczący mają za zadanie pokonanie przeciwnika, za pomocą odpowiedniej techniki. Osoby trenujące ten rodzaj sportu walki mogą przeciwnika: podduszać, stosować na nim dźwignię, blokować. Cierpliwość, kontrola i efektywność, to trzy najważniejsze cechy każdego trenującego.
  • Karate – ten sport walki polega na wyprowadzaniu ciosów za pomocą nóg i rąk, czyli ciosy i kopnięcia. Podczas wykonywania ciosów trenujący muszą wydawać specyficzne okrzyki, które mają ich motywować. Na zajęciach karate pracuje się nad wypracowaniem charakteru.
  • Judo – judo stawia na spryt, szybkość i zwinność. Tutaj nie chodzi o tężyznę fizyczną, ale sprawne i gibkie ciało. W judo przechodzimy przez 16 stopni doskonalenia. Trening judo pomaga pracować nad dyscypliną.
  • Aikido – tutaj chodzi o połączenie oddechu z wyprowadzanym ruchem, w celu uzyskania energii (ki). Jeżeli dana osoba ćwiczy poprawnie i wydobywa z siebie ki, to potrafi całkowicie zapanować nad ruchami, potrafi być skupiona oraz ma świadomość własnego ciała. Jeżeli przeciwnik nas atakuje, to my musimy ułożyć ciało w taki sposób, aby dopasować się do jego ruchu i powalić go. Aikido uczy skromności, wytrwałości i szacunku do drugiego człowieka – zwłaszcza do rywala.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Sporty walki – zalety

Zalet wynikających z uprawiania sportów walki jest bardzo wiele. Uprawiając sport walki, można wypracować swój charakter. Niemalże wszystkie wyżej wymienione dyscypliny sportowe, sprowadzają się do jednego – pracy nad charakterem.

Jeżeli nasze dziecko ma problemy wynikające z nadpobudliwości, warto zapisać je na jakichś sport walki. Sporty walki polecane są osobom, które mają nieposkromione pokłady energii, albo nie potrafią zapanować nad swoim zachowaniem.

Oczywiście sporty walki doskonale spalają kalorie i pozwalają wypracować kondycję fizyczną. Niektóre sporty walki gwarantują gibkość, szybkość i poprawę dynamiki ciała. Inne skupiają się na wypracowaniu odpowiednich ciosów. Jednak technika jest kolejnym elementem łączącym wszystkie sporty walki. Jeżeli chcemy coś osiągnąć, to postawmy na technikę i skupmy się na naszym charakterze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.