Trwa ładowanie...

Technika biegania – zasady prawidłowego biegania

Patrząc na biegających sportowców, można zauważyć ich technikę biegania (albo jej brak). Najczęściej nie jest ona prawidłowa. Świadomość tego, jak poprawnie biegać można przyuważyć, u tych doświadczonych biegaczy, którzy biegają wiele lat, amatorzy bardzo często popełniają wiele błędów. Co w takim razie zrobić, by uniknąć błędów podczas biegania? Dokładnie poznać technikę biegania.

Zobacz film: "Polacy oszaleli na punkcie biegania. "Najważniejsze to się w tym zakochać""

spis treści

1. Technika biegania – zasady prawidłowego biegania

Aby podczas biegu zachować poprawną technikę biegania, musimy mieć świadomość własnego ciała. Każda jego część wpływa na to czy biegamy prawidłowo technicznie. Co ważniejsze prawidłowa technika biegania jest niezbędna, jeżeli nie chcemy nabawić się kontuzji i urazów, które w bieganiu często występują. Pracując nad wytrzymałością biegową trzeba zachować odpowiednią technikę biegania, która niewątpliwie pomoże nam osiągnąc cel.

Chcąc biegać prawidłowo technicznie należy zapoznać się zasadami, którymi powinno kierować się całe nasze ciało podczas treningu biegowego.

1.1. Głowa

Biegnąc, głowa powinna patrząc prosto przed siebie, najdalej 100 metrów. Nie wskazane jest machać nią na prawo i lewo. Powinniśmy być skupieni i skoncentrowani. Rozluźniamy mięśnie twarzy, nie spinamy się. To znacznie pomoże wypracować prawidłową technikę biegania.

1.2. Ręce

Zacznijmy od barków i ramion. Plecy powinny być wyprostowane, a łopatki ściągnięte. Taka pozycja otworzy klatkę piersiowa, której będzie łatwiej oddychać i pobierać tlen. Barki nie powinny być spięte i uniesione ku górze. Niech stawy barkowe będą w prostej linii, tak, by nie miały możliwości uciekać do przodu.

Dłonie powinny być na wysokości bioder, nie zaciskamy pięści. Dobrze by było, aby nasze ręce ułożone były wzdłuż tułowia i tworzyły kąt 90°.

Sprawdzone porady dla początkujących biegaczy
Sprawdzone porady dla początkujących biegaczy [10 zdjęć]

Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie obuwie. O ile inwestycja w kosztowną, funkcyjną odzież może...

zobacz galerię

Praca rąk, wbrew pozorom jest bardzo istotnym elementem prawidłowej techniki biegu. Ruchami rąk ułatwiamy sobie bieg, to ręce pomagają wprowadzać ciało w ruch i nadają pędu.

1.3. Tułów

Plecy powinny być wyprostowane, aby dawać solidne podparcie nogom. Pozycja lekko pochylona do przodu. Nie wolno się garbić lub przechylać na boki, cały czas utrzymujemy pion, aby nie nadwyrężać kręgosłupa. Warto wiedzieć, że jeżeli ręce są ułożone prawidłowo, to automatycznie nasza postawa tworzy poprawne ułożenie, tym samym poprawiamy technikę biegową.

1.4. Nogi

Doszliśmy do najważniejszego, najbardziej narażonego na kontuzję podczas biegania elementu - nogi.

Po pierwsze, kolano nie może wychodzić poza linię palców. Najlepiej by było, aby lądować na śródstopiu. Częstym błędem popełnianym podczas biegania amatorskiego jest zbyt mocne ciągnięcie nogi do przodu i lądowanie na pięcie, niestety ta technika jest niepoprawna i najczęściej prowadzi do nieprzyjemnych i niechcianych kontuzji.

W książce Richarda L. Browna zajdziemy informacje na temat tego, że nasze kolano powinno być rozluźnione, ponieważ gdy stopa ląduje, to kolana mają możliwość ugięcia się, a stopa znajdzie się pod tułowiem.

Pamiętajmy, że ruch zaczyna się od biodra, zginamy kolano unosząc je ku górze. Trzeba pamiętać o biodrach są istotne podczas wyprowadzania kroku. Opadająca na podłoże stopa, amortyzuje ciężar ciała, dlatego zadbajmy o prawidłową technikę podczas biegu. Najpierw podłoża powinny dotykać palce, potem cała reszta stopy.

Palców stopy nie kierujemy ani na zewnątrz, ani do środka, ten błąd może zakończyć się kontuzją kolana.

Nasze ciało jest bardzo zaangażowane podczas biegania. Pamiętajmy, iż ciało musi zapoznać się z prawidłową techniką biegania, po to, aby wykonywać poprawne ruchy. Wiadomo, że na kolejnym treningu nie będziemy mieli idealnej sylwetki, bo praca nad poprawną techniką biegania również wymaga czasu i poświęcenia, a także zgłębiania wiedzy z innych źródeł. Jednak jeżeli biegamy już dosyć długo, lubimy biegać albo wiążemy z tym przyszłość to technika biegania musi być prawidłowa, ponieważ o kontuzję podczas biegania nie jest trudno. Niestety kolana, stopy dźwigają powiększony ciężar własnego ciała, co wcale nie jest dla nich łatwe.

ZOBACZ TAKŻE:

Technika biegania przysparza wielu problemów, nawet tym długo biegającym sportowcom. Warto pamiętać, że rozpoczynając treningi biegowe, należy wcześniej zasięgnąć opinii o technice biegania u profesjonalistów. Technika biegania jest jak najbardziej do opanowania, ale żeby ją wyćwiczyć i opanować musimy biegać i zwracać uwagę na wykonywane podczas biegania ruchy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.