Trwa ładowanie...

Turystyka medyczna dla seniorów - czy to w Polsce możliwe?

Turystyka medyczna to w europie ogromny potencjał finansowy. Polska znana jest głównie z tego, że kształcimy dużą część europejskiej kadry medycznej. Lekarze czy pielęgniarki wyjeżdżają w poszukiwaniu pacjentów i lepszych warunków życia. Niewiele mówi się o polskiej turystyce medycznej. Tymczasem ona istnieje i ma się coraz lepiej.

1. Za cicho o turystyce medycznej

Polskie możliwości turystyki medycznej nie są wystarczająco nagłośnione. Corocznie do naszego kraju przyjeżdżają pacjenci z Ukrainy, Skandynawii, Niemiec i Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu bezpiecznych i atrakcyjnych cenowo usług medycznych. Dla przykładu pacjenci z Ukrainy najbardziej zainteresowani są leczeniem onkologicznym, transplantologią, pediatrią oraz kardiologią. Na Ukrainie są też bardzo duże kolejki jeśli chodzi o np. stentowanie.

Turystyka medyczna w Polsce ma też ogromną szansą na srebrnym rynku, ze względu na wysoką jakość opieki nad pacjentem, którą możemy proponować zagranicznym turystom. Wysoko cenieni są polscy kardiolodzy, stomatolodzy, pielęgniarki, rehabilitanci czy opiekunowie medyczni.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Zobacz także:

2. Szansa dla seniorów

- Turystyka związana z opieką nad seniorami jest bardzo dobrym pomysłem i możliwym do zrealizowania. Wymaga pewnych zmian systemowych, jeśli chodzi o samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej. Pamiętajmy, że seniorzy z Ukrainy mają często polskie korzenie, w związku z czym wiele osób zwraca się z pytaniem o warunki opieki pielęgnacyjnej, rehabilitacji w polskich placówkach. Jeśli chodzi o komercyjne świadczenia medyczne, na ten moment, organizacja jest szybsza i prostsza niż w formie nieodpłatnej - mówiła Barbara Zych, Kierownik Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej i Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego w Tarnobrzegu.

Coraz częściej mówi się o pozyskiwaniu pacjentów z Ukrainy i z krajów Bliskiego Wschodu. Potrzebna jest zatem odpowiednia promocja polskich możliwości medycznych oraz nawiązanie kontaktów ze wszystkimi interesariuszami.

Turystyka medyczna dla seniorów jest możliwa w Polsce?
Turystyka medyczna dla seniorów jest możliwa w Polsce? (mat. prasowe)

- Powinniśmy stworzyć infrastrukturę pod postacią firm, które będą propagować polskie możliwości medyczne w krajach, z których pacjentów chcemy leczyć w Polsce. Jednocześnie firmy te stworzyłyby sieć powiązań i zapewniły dobrą komunikację z całym otoczeniem: pomiędzy szpitalami prywatnymi i publicznymi, firmami ubezpieczeniowymi oraz agendami rządowymi wyspecjalizowanymi w biznesie medycznym, a także samymi pacjentami z innych krajów - mówił prof. Adam Witkowski, Kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Południe Francji słynie z doskonałej polityki gospodarczej sprzyjającej seniorom. Na spędzenie tam spokojnej emerytury decyduje się bardzo wielu nie tylko Francuzów, ale też mieszkańców Wielkiej Brytanii, Skandynawów czy Szwajcarów. Stworzona ku temu została cała infrastruktura i kliniki geriatryczne zapewniającej specjalistyczną opiekę. Jest to cały obszar gospodarki, który odpowiada na potrzeby seniora klienta. Jest to również pomysł na zatrzymanie w kraj wykwalifikowanych specjalistów z branży medycznej.

III kongres gospodarki senioralnej
III kongres gospodarki senioralnej (mat. prasowe)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.