Trwa ładowanie...

Ukąszenie owadów

Wiosną i latem oprócz narażenia na wyższe temperatury, istnieje także zwiększone ryzyko ukąszenia przez owady. Jak się przed tym bronić i jakie działania powziąć, gdy zostaniemy ukąszeni? Istnieje wiele metod zapobiegających ukąszeniom oraz wiele sposobów na radzenie sobie z ich konsekwencjami.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Objawy ukąszeń owadów

W miejscu ukąszenia powstaje zazwyczaj zaczerwienienie i obrzmienie uszkodzonej powierzchni skóry. Nierzadko dołącza się do tego świąd, pieczenie oraz ból. Objawy mogą utrzymywać się od 24 do 48 godzin. Jeśli jednak trwają dłużej bądź pojawiają się objawy ogólne, tj. duszność, podwyższona temperatura ciała, zawroty głowy, osłabienie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Stopień zagrożenia dla organizmu w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju owada, który nas ukąsił. Poczynając od komara, kiedy oprócz zaczerwienienia i świądu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, kończąc na ukąszeniu przez pszczołę, osę czy szerszenia, na których jad możemy być uczuleni.

Stanem zagrożenia życia może być ukąszenie przez owady w okolicy ust, gardła czy języka. Powstający obrzęk może stać się przyczyną zamknięcia drożności dróg oddechowych i w konsekwencji uduszenia. W przypadku uczulenia na jad owada oprócz reakcji anafilaktycznej, częstym objawem jest wysypka i zaczerwienienie na całym ciele. W obu wymienionych sytuacjach taka osoba powinna jak najszybciej udać się do lekarza w celu otrzymania należnej pomocy.

2. Owady kąsające najczęściej

2.1. Komary i meszki

Jak sami dobrze wiemy, komary i meszki najczęściej pojawiają się, gdy za oknem jest ciepło i wilgotno. Szczególnie dużo można ich spotkać na terenach niedaleko lasów i jezior. Zazwyczaj ukąszenie przez nie wiąże się z powstaniem niewielkiego zaczerwienienia i obrzęku z umiarkowanym świądem. W ostatnich latach obserwuje się coraz większe zagrożenie związane z ukąszeniem przez meszki, które pojedynczo nie stanowią poważnego zagrożenia, ale ponieważ zazwyczaj atakują masowo, mogą stać się przyczyną stanu zagrażającego zdrowiu. Mimo że są to niepozorne owady, dużo mniejsze od komarów, mogą dotkliwie pokąsać, wywołać silną reakcję alergiczną oraz przyczynić się do powstania silnego stanu zapalnego zmuszającego do skorzystania z pomocy lekarskiej.

W celu zabezpieczenia się przed pokąsaniem możemy użyć szeroko dostępnych na naszym rynku repelentów bądź sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, tj. nasmarowanie ciała olejkiem cytrynowym (komary) czy waniliowym (meszki). Ponadto przed wycieczką warto pozażywać przez kilka dni kompleks witaminowy zawierający witaminy z grupy B. Udowodniono, że podczas jego zażywania organizm wydziela odstraszający dla owadów zapach.

Jak sobie natomiast radzić, gdy wszystkie metody ochronne zawiodą? Istnieje kilka sposobów, poczynając od zastosowania metod naturalnych, tj. przyłożenie zimnego okładu czy użycie wybielacza 1 miarka na 9 miarek wody.

2.2. Jadowita żmija

Jedynym jadowitym wężem występującym w naszym regionie geograficznym jest żmija zygzakowata. Po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą, na skórze pozostają dwa czerwone ślady. Po pewnym czasie dołączają się objawy, tj. ból, zaczerwienienie i obrzęk. Taką osobę należy niezwłocznie zawieźć do szpitala i najpóźniej do 6 godzin po ukąszeniu podać specjalnie przygotowaną surowicę. W drodze do szpitala należy zadbać o miejsce ukąszenia poprzez owinięcie go bandażem elastycznym i umieszczenie zranionej kończyny poniżej poziomu serca. Takie postępowanie ma zabezpieczyć przed zbyt szybkim szerzeniem się jadu po organizmie. Jad żmii jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci.

Wybierając się zatem na wycieczkę do lasu czy na łąkę, należy się odpowiednio ubrać, czyli włożyć spodnie z długimi nogawkami oraz buty, najlepiej za kostkę. Należy pamiętać, że w przypadku ukąszenia przez jad żmii, nie należy próbować usuwać go z rany przez wysysanie go ustami. Należy w miarę możliwości spowolnić pracę serca, aby jak najdłużej opóźniać dostanie się krwi z jadem do serca.

Po otrzymaniu surowicy należy pamiętać o właściwym zadbaniu miejsca po wkłuciu. Należy zabezpieczyć je przed nadkażeniem, które może skutkować rozszerzeniem się stanu zapalnego na otaczające tkanki.

2.3. Osa, pszczoła i szerszeń

Ukąszenie przez szerszenia jest niezwykle niebezpieczne. W przeciwieństwie do osy czy pszczoły, często owad ten atakuje bez powodu. Jad szerszenia rozprzestrzenia się poprzez krew i nierzadko atakuje mięśnie i prowadzi do uszkodzenia nerek. Oprócz zaczerwienienia skóry i obrzęku w miejscu ukłucia, pojawiają się objawy ogólne takie jak gorączka, dreszcze, duszność i ból w klatce piersiowej. Domową metodą jest przyłożenie okładu z roztworu octu.

Gdy ukłuje nas osa bądź pszczoła, podstawowym zachowaniem powinna być próba usunięcia żądła poprzez wyssanie go z rany. Po usunięciu żądła należy ranę przemyć i przesmarować kremem zmniejszającym uczucie świądu, pieczenia, redukującym odczyn pozapalny i zabezpieczającym przed szerzeniem się stanu zapalnego. Podobnie jak w przypadku komarów, uważa się, że przyjmowanie kompleksu witaminy B odstrasza pszczoły i osy.

W przeciwieństwie do pszczół, które zaraz po użądleniu giną, osy mogą ukłuć wielokrotnie, za każdym razem opróżniając wypełniony jadem zbiorniczek. Miejsce po ukłuciu boli, jest zaczerwienione i obrzęknięte, a w centralnej części rany pojawia się mały pęcherzyk. Jad osy zawiera w swym składzie substancję wyzwalającą rozpad krwinek czerwonych oraz drażniącą zakończenia nerwowe. W miejscu po ukąszeniu należy przykładać zimne okłady z wody bądź lodu w celu zmniejszenia obrzęku i zniwelowania uczucia świądu. Gdy świąd jest uporczywy, można przesmarować ranę maścią hydrokortyzonową, a następnie maścią antybiotykową w celu zabezpieczenia przed wtórnym nadkażeniem bakteryjnym. Jeśli osoba ukąszona ma silne objawy alergiczne, powinna zgłosić się do lekarza.

2.4. Kleszcz

W przeciwieństwie do pozostałych owadów, kleszcz, zanim wryje się w skórę, znieczula miejsce wkłucia, tak że często dopiero po dłuższym czasie stwierdzamy jego obecność. Dzięki szczękoczułkom chwyta skórę i wysysa krew. Kiedy już się naje, odpada od skóry. W ostatnich latach coraz głośniej jest o chorobach przenoszonych przez kleszcze. Należy do nich m.in. borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Po każdym powrocie z lasu należy rozebrać się do naga i dokładnie obejrzeć ciało. W przypadku stwierdzenia obecności kleszcza trzeba jak najprędzej go usunąć poprzez chwycenie jego główki pęsetą. Po usunięciu kleszcza miejsce po wkłuciu należy zdezynfekować. Jeśli usunięcie kleszcza w całości nie powiedzie się lub gdy po jego usunięciu utrzymuje się zaczerwienienie, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Tak jak w przypadku profilaktyki przed ukąszeniem żmii, podstawą jest odpowiedni ubiór. Długie spodnie i rękawy bluzy oraz czapka na głowie mogą skutecznie zabezpieczyć przed niechcianym gościem. Na rynku polskim dostępna jest także szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Już po drugiej jej dawce staje się skuteczna.

3. Domowe metody stosowane po ukąszeniach

Do domowych metod stosowanych na zmiany po ukąszeniach przez owady należy przykładanie zimnych okładów, cebuli, natarcie miejsca ukąszenia sokiem z cytryny, roztartą natką pietruszki. Ponadto skuteczny jest wyciśnięty sok ze świeżych liści babki lancetowatej czy szałwii oraz przykładanie rozgniecionego liścia białej kapusty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.