Trwa ładowanie...

Urlop na Mazurach

Wczasy to sposób na oderwanie się od szarości życia codziennego. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie – gdzie spędzić urlop w Polsce ? W naszym kraju jest wiele wspaniałych miejsc, gdzie można odpocząć. Jeśli myślisz o spokojnych wakacjach na jeziorem , to koniecznie musisz wybrać się na Pojezierze Mazurskie . Ten obszar słynie ze wspaniałych atrakcji, gdzie można popływać kajakiem lub żaglówką. Doskonałe trasy, niezwykłe widoki – to wszystko składa się na wyjątkowy urok Mazur.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Mazury w wakacje Mazury to region kojarzony z

żeglarstwem , jest równie atrakcyjny o każdej porze roku. Wiosna budzi do życia bogatą florę i faunę, które tworzą bajeczny mazurski krajobraz. Lato to raj dla miłośników sportów wodnych oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. Jesień to z kolei okres dla grzybiarzy i wędkarzy, zima natomiast to rozległe, utopione w śnieżnym puchu przestrzenie idealnie nadające się do uprawiania sportów zimowych oraz dla miłośników kuligów, biegów narciarskich. Odpoczynek na Mazurach to czas przebywania na łonie dzikiej przyrody. Mazury mają niski poziom uprzemysłowienia, dlatego nie brakuje tam świeżego powietrza.

W porównaniu z innymi sportami wodnymi, kajakarstwo jest stosunkowo tanim sportem, niewymagającym dużych nakładów finansowych. Mazurskie spływy kajakowe są dobrze znane nie tylko w Polsce. Malownicze krajobrazy, różnorodność spływu tworzą coś wspaniałego. Wczasy na Mazurach wiążą się również z żeglarstwem. Doskonale nadają się do tego okoliczne jeziora, jak np. Mamry i Jeziorak.

Na Mazurach jest też wiele wyjątkowych rzek, lecz te, które posiadają szczególne spływy to: Rospuda, Czarna Hańcza i Krutynia. Te trzy rzeki stanowią bazę kajakarstwa na Ziemi Mazurskiej. Odpoczynek na Mazurach wiąże się ściśle z łowieniem ryb. Dla miłośników wędkarstwa jest to istny raj na ziemi. Ponadto wielbiciele dwóch kółek mogą swobodnie uprawiać swój sport. Ścieżek rowerowych jest bardzo dużo, niektóre z nich prowadzą do ciekawych obiektów architektonicznych.

2. Gdzie pojechać na urlop?

Atrakcje turystyczne na Mazurach to Pola Grunwaldzkie, na których w 1410 r. wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków. Sieć kanałów wodnych łączących liczne jeziora jest atrakcją dla żeglarzy i wodniaków. Przez Mazury przebiega Kanał Elbląski, który z zespołem 5 naziemnych pochylni stanowi osobliwość na skalę europejską.

Najciekawsze miejsca na Mazurach:

 • most obrotowy w Giżycku,
 • Piękna Góra w Gołdapi,
 • Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie,
 • szlak kajakowy rzeki Krutyni,
 • wioska żeglarska w Mikołajkach,
 • wyciąg narciarski w Mrągowie,
 • Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni,
 • kwatera Hitlera koło Pozezdrza. Ciekawe obiekty architektoniczne to:

 • Katedra św. Wojciecha w Ełku,

 • Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku,
 • Muzeum Etnograficzne w Olsztynku,
 • Zamki krzyżackie w: Giżycku, Kętrzynie, Nidzicy, Rynie,
 • Kanał Elbląski,
 • Twierdza Boyen w Giżycku,
 • Mosty w Stańczykach.
 • Charakterystyczne dla krajobrazu jezior są pałace i dwory z pobliskimi parkami i ogrodami. Wczasy na Mazurach to doskonały sposób na odpoczynek na łonie przyrody. Pojezierze Mazurskie obejmuje rozległe, malowniczo połączone kompleksy leśne, jeziora, pagórki i doliny morenowe. Obszar ten jest bogaty w faunę. Natomiast jeziora obfitują w różnorodne gatunki ryb. Wszystko to razem sprawia, że tereny te są rajem dla wędkarzy, grzybiarzy, żeglarzy i miłośników długich wędrówek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.