Trwa ładowanie...

Urlop nad jeziorem

Urlop nad jeziorem to idealne rozwiązanie na wczasy dla całej rodziny. Wczasy nad wodą stwarzają bowiem możliwość aktywnego wypoczynku dla osób w różnym wieku – począwszy od kilkuletnich dzieci, poprzez nastolatków, a skończywszy na rodzicach. Atrakcje gwarantowane są nawet w czasie pochmurnego lata. Jeśli zatem zastanawiasz się, gdzie pojechać na urlop i nie wydać przy tym dużych sum pieniędzy, to wczasy nad jeziorem są dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.

1. Wakacje na Mazurach

Najpopularniejszym miejscem w Polsce, które kojarzone jest z urlopem nad jeziorem są oczywiście Mazury. Jest to wspólna nazwa dla Pojezierza Olsztyńskiego, Pojezierza Mrągowskiego, Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, Krainy Węgorapy, Wzgórza Szeskiego, Pojezierza Ełckiego oraz Równiny Mazurskiej. Spośród wymienionych formacji geograficznych najbardziej znana jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie znajdują się największe jeziora w naszym kraju: Śniardwy, Mamry, Niegocin, Orzysz, Jagodne i Tałty. Specyficzny mikroklimat tamtego rejonu Polski gwarantuje, że wczasy nad jeziorem będą wiązały się także z możliwością obcowania z niezwykłą florą i fauną, której nie można spotkać w żadnym innym rejonie Polski. Dziewicza przyroda Mazur i niski poziom uprzemysłowienia to gwarancja wakacji z dala od miejskiej cywilizacji.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Wczasy w miejscach wilgotnych, podmokłych z dużą ilością wody wiążą się niestety w pewnymi zagrożeniami. Jednym z nich jest niebezpieczeństwo rozwoju pleśni i roztoczy. Wczasy w takim rejonie mogą nie służyć dzieciom, które są uczulone na te alergeny. Wypoczynek nad jeziorem wiąże się także z dużą ilością komarów, które skutecznie mogą uprzykrzać upragniony urlop.

2. Tani urlop w Polsce

Wczasy na Mazurach to gwarancja taniego urlopu. Turyści przybywający do Krainy Wielkich Jezior nie muszą korzystać z usług drogich hoteli, ale mogą zatrzymać się w kameralnych pensjonatach czy gospodarstwach agroturystycznych, których, jak się szacuje, jest ok. 2000. Bazę noclegową uzupełniają także miejsca na polach kempingowych i domach letniskowych w pobliżu jezior, które cieszą się największą popularnością wśród turystów preferujących wczasy wypoczynkowe nad wodą.

Wakacje nad jeziorem stwarzają możliwość uprawiania wielu sportów wodnych i nie chodzi w tym przypadku wyłącznie o pływanie. W czasie takiego urlopu można bowiem zajmować się żeglarstwem, windsurfingiem, kitesurfingiem czy pływać kajakiem. Dla osób, które preferują statyczny wypoczynek nad jeziorem, poleca się wędkowanie z dala od zaludnionych i hałaśliwych plaż. Dla najmłodszych uczestników wakacji nie lada gratką jest gra piłką plażową w wodzie, zaś dla aktywnych pań tzw. auqa aerobik.

Wczasy nad jeziorem nie są jednoznaczne z wyjazdem wakacyjnym. Jeziora stwarzają bowiem tak wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, że można wypoczywać w ich rejonie od wiosny do jesieni.

Mgr Anna Bocheńska
Urlop nad jeziorem
Urlop nad jeziorem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.