Trwa ładowanie...

Alpy - charakterystyka, urlop zimą, urlop latem

Urlop to bardzo cenny czas. Warto na niego czekać, a gdy przyjdzie – spędzić w wyjątkowy sposób. Jedną z propozycji wielu biur podróży jest wyjazd w Alpy - najwyższy łańcuch górski w Europie. Alpy sięgają od wybrzeża Morza Śródziemnego do doliny Dunaju, w pobliżu Wiednia. Alpy mają długość około 1200 km i zajmują powierzchnię blisko 220 tysięcy km². To doskonałe miejsce na zimowe szaleństwa na stoku, ale również cel wielu wycieczek wakacyjnych.

spis treści

1. Alpy - charakterystyka

Alpy należą do jednych z najbardziej znanych gór nie tylko w Europie, ale i na świecie. Wiele osób marzy, by chociaż raz w życiu wybrać się na wycieczkę w Alpy i zobaczyć fascynujące krajobrazy rozciągające się z alpejskich szczytów. Najchętniej odwiedzane przez turystów są Alpy austriackie, chociaż najwyższy szczyt gór – Mont Blanc – położony jest na granicy francusko-włoskiej. Pasmo Alp rozciąga się na terytorium kilku państw europejskich: Słowenii, Austrii, Włoch, Niemiec, Liechtensteinu, Szwajcarii i Francji.

Zobacz film: "Zachwycające ujęcia ze słoweńskich Alp Julijskich"

Sama nazwa tych gór nawiązuje prawdopodobnie do celtyckiego słowa „alb” oznaczającego wysokość. Inni są zdania, że określenie gór trzeba wywodzić od łacińskiego przymiotnika „albus” – biały, odnoszącego się zapewne do koloru szczytów prawie zawsze pokrytych śniegiem. Miłośnicy jazdy na nartach czują się w Alpach doskonale, ponieważ jest to biały raj dla wszystkich, którzy lubią poszaleć na stoku i oderwać się od codziennego życia.

Alpy dzielą się na kilka rodzajów i rozłożone są w różnych państwach. Wyróżnia się: wyższe Alpy Zachodnie i niższe od nich Alpy Wschodnie. Na ich granicy leży m.in. przełęcz Splügen. Na terenie Alp występuje wiele szczytów, jednak wśród najwyższych, zapisanych w rankingach światowych, znajduje się jedenaście. Najsławniejszym jest Mont Blanc mierzący niemal pięć tysięcy metrów n.p.m.

10 wskazówek na zdrowsze wakacje
10 wskazówek na zdrowsze wakacje [10 zdjęć]

To ważne, aby przed wyjazdem na wakacje dobrze sprawdzić miejsce i hotel, w którym będziemy przebywać

zobacz galerię

2. Alpy - urlop zimą

Wyjazd na narty w Alpy bardziej polecany jest osobom, które już wcześniej nabyły umiejętność jazdy i na stoku czują się dosyć pewnie. Alpejskie trasy zjazdowe są stosunkowo strome i trudne do pokonania. Osoba, która dopiero rozpoczyna swoją karierę z nartami, najpierw powinna raczej spróbować swoich sił na nieco mniej wymagających szlakach. Wiele osób uważa, że na narty można jeździć jedynie w okresie zimowym. Jednak stwierdzenie to całkowicie nie odnosi się do gór, jakimi są Alpy. Tam sezon narciarski trwa przez cały rok.

Ludzie przyjeżdżają w Alpy z całego niemal świata, aby móc rozkoszować się śnieżnymi szaleństwami nawet w okresie letnim. Oczywiście, nie wszystkie części Alp są latem zaśnieżone. Występują i takie, które się zielenią i zachwycają mnóstwem kwiatów. Alpy to góry kontrastów. Jeśli planujesz ciekawy urlop, warto wziąć pod uwagę Alpy austriackie albo szwajcarskie. To prawdziwy azyl, w którym możesz cudownie wypocząć, zrelaksować się i nabrać sił na następne kilka miesięcy.

3. Alpy - urlop latem

Alpy to nie tylko doskonałe miejsce na zimowe szaleństwa na śniegu. Latem alpejskie łąki zadziwiają bogactwem fauny i flory. Na górskich szlakach możesz spotkać kozicę górską, alpejskiego koziorożca, zająca bielaka, świstaka, orła, wrończyka, a nawet niedźwiedzia brunatnego. W celu ochrony unikatowej roślinności i ginących gatunków zwierząt na terenie Alp utworzono wiele parków i rezerwatów przyrody.

Podczas wycieczek górskimi szlakami należy uważać, by nie zdeptać rzadkich okazów roślin i chodzić wyłącznie wyznaczonymi ścieżkami. Nieprzestrzeganie zasad turystyki w alpejskich rezerwatach grozi wysokimi karami.

Letnie wczasy w Alpach nie muszą ograniczać się do chodzenia po górach i wspinaczki. Na szlakach alpejskich możesz napotkać niewielkie, naturalne zbiorniczki wodne i przemierzać przełęcze. Jedną z nich jest Mała Przełęcz św. Bernarda. Wyjazd w Alpy latem na pewno będzie niesamowitym wydarzeniem. Warto urozmaicić sobie urlop we dwoje i urządzić niewielki piknik rodzinny nad brzegiem górskiego jeziorka czy potoku. Oczywiście, po wypoczynku trzeba koniecznie pamiętać o posprzątaniu śmieci, ponieważ w Alpach są patrole czuwające nad czystością terenu.

Masz wolny czas i chcesz go wykorzystać w sposób niezwykły, niezapomniany? Nie zastanawiaj się dłużej i wraz z rodziną odwiedź Alpy. Na pewno znajdziesz tam dla siebie mnóstwo atrakcji, a wakacyjne przygody zachowasz w pamięci na długo.

Alpy - charakterystyka, urlop zimą, urlop latem
Alpy - charakterystyka, urlop zimą, urlop latem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.