Trwa ładowanie...

Urlop w Anglii

Anglia jest maleńkim państwem, idealnym na urlop z rodziną, ponieważ jest tak funkcjonalnie urządzone, że przy swojej niewielkiej powierzchni oferuje turystom znacznie więcej atrakcji niż niejedno państwo w Europie. Kraj ten obdarzony jest niepowtarzalnym historycznym dziedzictwem kulturowym, posiada ogromną ilość ciekawych budowli, które obowiązkowo trzeba zobaczyć na własne oczy. Należą do nich na pewno Parlament i Big Ben, który ma prawie 100 metrów wysokości oraz Buckingham Palace.

spis treści

1. Zwiedzanie Anglii

Myśląc o Anglii w kategoriach turystycznych, na pierwszy plan wysuwa się Londyn.
 Obok słynnej stolicy, Anglia przyciąga turystów także mistycznymi, wielkimi, ułożonymi w krąg kamieniami Stonehenge. Do dziś dzień budowla ta stanowi tajemnicę i nie ma jednoznacznej teorii jej powstania. Niektórzy twierdzą, iż jest to dzieło mieszkających tu niegdyś Rzymian, zaś inni, że jest to dzieło przybyszów z kosmosu. Nietypowy sposób ułożenia tych kamieni oraz ich tajemniczość bez wątpienia przyciąga tu wielu turystów chcących na swój sposób snuć teorię ich powstania.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Anglia wraz z licznymi słynnymi na całym świecie uniwersytetami stanowi jedno z czołowych państw o tak ważnym zapleczu naukowym. Słynne znajdujące się tu uniwersytety: Cambridge, Oxford, Birmingham, Bradford, Southampton oraz wiele innych kształcą wielkich tego świata oraz stanowią również ciekawe miejsca do zwiedzania w Anglii. Będąc w tym miejscu, warto również odwiedzić takie miasta jak Manchester, Plymouth, Nottingham oraz wiele mniejszych miast uniwersyteckich. Dużą atrakcją turystyczną są także liczne zamki, w tym jeden z najpiękniejszych – zamek w Windsorze, będący od wieków główną pozalondyńską rezydencją monarchów angielskich.

2. Zabytki w Londynie

Jeżeli zastanawiasz się – co zwiedzić w Anglii, z pewnością nie możesz ominąć Londynu. Jest bardzo ciekawym miastem, pełnym zabytków i muzeów. Całego bogactwa miasta nie sposób wymienić, jednak na szczególną uwagę zasługują następujące obiekty:

  • Tower of London – historia „Pałacu i Twierdzy Jej Królewskiej Mości” jest bardzo ciekawa. Od swojego powstania zdążyła być fortecą obronną, więzieniem i pałacem, a legenda mówi, że wyniesienie się kruków z Tower of London będzie oznaczać upadek Zjednoczonego Królestwa.
  • Big Ben – jest to znana powszechnie wieża zegarowa, sam dzwon ma wagę niebagatelną – 13,8 ton i jest największym zegarem, jakim może pochwalić się Anglia.
  • Trafalgar Square – jest to plac, który znajduje się w centralnym Londynie. Budowa została rozpoczęta w 1829 roku. 14 lat później na środku ustawiono 55-metrową Kolumnę Nelsona. Będąc na Trafalgar Square warto przyjrzeć się chociażby fontannom sir Lutyensa.
  • Hyde Park – rozciąga się na obszarze 2,5 kilometra kwadratowego. Powstał w 1536 roku. Jego założycielem jest Henryk VIII. Przed północno-wschodnim rogiem parku znajduje się przeniesiona w 1851 roku z Pałacu Buckingham brama.

Londyn jest dużym ośrodkiem kulturalnym: opera Covent Garden, słynne orkiestry (London Symphony Orchestra, BBC Orchestra i London Philharmonic Orchestra) oraz teatry (m.in. National Theatre). Znajdują się tu liczne muzea i galerie, które przyciągają turystów z całego świata. Najbardziej znane to British Museum, National Gallery, Tate Gallery, Muzeum Wiktorii i Alberta, Natural History Museum, London Museum, Science Muzeum i Imperial War Museum.

3. Miejsca do zwiedzania w Anglii

Będąc w Anglii, warto odwiedzić również Manchester – miasto z tysiącletnią tradycją jest bogate zabytki. Przede wszystkim znajduje się tu najstarsza dzielnica miasta Castlefield, a w niej wiele wiktoriańskich domów, liczne kanały, mostki i wiele terenów spacerowych z charakterystycznym klimatem. Kanały wciąż jeszcze pełne są barek transportowych. Zabytki w Anglii to np. najbardziej monumentalna budowla– XV-wieczna gotycka katedra, umiejscowiona jest przy jednej z głównych arterii miasta Deansgate. Przy katedrze działa centrum multimedialne dla gości. Deansgate w ogóle łączy dworzec kolejowy Victoria Station z dzielnicą Castlefield i przy niej znajduje się większość interesujących obiektów. Jednym z nich jest wiktoriański budynek biblioteki John Rylands Library, dalej w starej dzielnicy można odnaleźć pozostałości pierwotnego fortu, czyli bramę, fragmenty murów obronnych, stary spichlerz i koszary. Tu też znajduje się Museum of Science and Industry, zajmujące prawie 3 ha powierzchni i posiadające w swojej ofercie najstarszą stację kolejową świata.

Wybierając się na urlop do Europy, warto uwzględnić miasteczko historyczne Plymouth. Jego dzieje sięgają epoki brązu, dzięki dogodnym warunkom naturalnym miasto rozwijało się jako centrum handlowe, choć pierwotnie było osadą rybacką. W mieście na szeroką skalę rozkwita życie kulturalne. Jest tam wiele teatrów i muzeów. W Plymouth często odbywają się imprezy plenerowe i różnego rodzaju festyny, na które przybywają również obcokrajowcy. Do głównych zabytków Plymouth zaliczamy cytadelę obronną wybudowaną po angielskiej wojnie domowej, w 1666 roku, a także Smeaton’s Tower (latarnię morską z 1759 roku).

Zwiedzając miasto, natkniemy się również na wiele pomników wybudowanych ku czci poległych w trakcie pierwszej oraz drugiej wojny światowej, a także ku upamiętnieniu zwycięstwa floty brytyjskiej nad hiszpańską Wielką Armadą. Ciekawą atrakcją jest też National Marine Aquarium, w którym obejrzeć można ponad 400 gatunków zwierząt morskich.

Zanim zaplanujesz urlop we dwoje, warto zastanowić się, co tak naprawdę cię interesuje. Oprócz architektury, sztuki i innych kulturalnych bogactw, Anglia emanuje pięknem krajobrazu. Pejzaże wielu regionów Anglii wprawiają w zachwyt i na zawsze pozostają w pamięci turystów. Jak choćby Stonehenge – megalityczna budowla kamienna, pochodząca z epoki neolitu, skaliste klify, kwieciste łąki, wrzosowiska, dzikie lasy – to walory, które przyciągają do Anglii rzesze turystów i globtroterów.

Zwiedzanie Anglii może odbywać się przez cały rok, klimat jest tu dość łagodny – nie ma ani mroźnych zim, ani upalnego lata. Należy jednak brać pod uwagę możliwe opady deszczu, które niestety zdarzają się tu o każdej porze roku.

Urlop w Anglii
Urlop w Anglii
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.