Trwa ładowanie...

Urlop w Bułgarii

Urlop w Bułgarii to okazja do poopalania się nad pięknym, ciepłym Morzem Czarnym i poleniuchowania, ale równocześnie jest to miejsce pełne niesamowitych zabytków starożytności, które po prostu trzeba zobaczyć. Wakacje w Bułgarii to świetny pomysł na urlop dla osób lubiących aktywny wypoczynek – gwarantują im to dzikie, górskie i wyżynne tereny. Miłośnicy wspinaczki z pewnością z przyjemnością zdobędą szczyt Musała. Jest to najwyższa góra Półwyspu Bałkańskiego.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Zabytki w Bułgarii

Chronologicznie, rozpoczynając od najstarszych, zabytki w Bułgarii to wyjątkowe zabytki prehistoryczne, starożytne i średniowieczne.

  • Nekropolia w Warnie – datowana na 4700-4200 r.p.n.e., pozostałość po eneolitycznej kulturze warneńskiej. Warneńskie Muzeum Archeologiczne prezentuje bogate przedmioty odnalezione w miejscach pochówku.
  • Zabytki architektoniczne starożytnego Rzymu – amfiteatr wybudowany za cesarza Trajana w Plovdiv, stadion, ruiny agory czy akwedukty rzymskie to bez wątpienia atrakcje w Bułgarii, których nie można przegapić. Watro zwiedzić także Regionalne Muzeum Historyczne w Plovdiv. Stolica Bułgarii także ma do zaoferowania zabytki starożytności, takie jak np. rotunda (obecnie jest tam cerkiew i muzeum) i ruiny miasta, wybudowane przez starożytnych Rzymian.
  • Zabytki po starożytnych Trakach – tracki grobowiec z Kazanłyku z okresu hellenistycznego to część wielkiej nekropolii wpisanej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Zabytki bizantyjskie to m.in. kościół Konstantyna i Heleny, pochodzący z 337 roku. Obecnie, po wielu przebudowach, zniszczeniach i odbudowach, można tam obejrzeć słynne ikony, pisane przez najznamienitszych artystów oraz piękne freski.
  • Zabytki średniowiecza – najważniejszym zabytkiem średniowiecznym w Bułgarii jest niewątpliwie Jeździec z Madary – relief naskalny przedstawiający mężczyznę jadącego na koniu i biegnącego za nim psa. Inne ciekawe średniowieczne zabytki w Bułgarii to skalne cerkwie w Iwanowie – kościoły, kaplice i klasztory wykute w skale. Średniowieczna Cerkiew Bojarska w Sofii to miejsce, gdzie można obejrzeć freski pochodzące z 1259 roku.

2. Inne atrakcje w Bułgarii

Atrakcje w Bułgarii to nie tylko starożytne zabytki, ale także niesamowita przyroda. Na szczególną uwagę zasługuje Park Narodowy Pirinu, wpisany na Listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO, i rezerwat przyrody Srebyrna, słynący z wielu żyjących tam gatunków ptaków. Urlop można poświęcić także na zdobywanie szczytów Bułgarii i trekking po pagórkowatych terenach. Jednak wspinaczka górska to propozycja dla osób w bardzo dobrej kondycji fizycznej, które nie boją się nowych wyzwań. Urlop nad Morzem Czarnym to także okazja do popływania i opalania się, a także do profesjonalnego nurkowania. Każdy znajdzie w Bułgarii coś dla siebie, zarówno miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu, jak i ci, których uspokaja i relaksuje świadomość, że przez kilka najbliższych dni nie muszą nic robić.

Bułgaria to dobre miejsce na wakacje. Urlop tam spędzony na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń. Wystarczy zaplanować letni wypoczynek w Europie w taki sposób, by odpowiadał osobistym preferencjom. Jeśli lubisz zwiedzanie miejsc o znaczeniu historycznym, z pewnością najbardziej spodoba ci się oglądanie zabytkowych budowli i lokalnych atrakcji turystycznych. Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, odnajdą się w sportach takich jak pływanie i inne sporty wodne. Natomiast miłośnicy błogiego lenistwa najbardziej odpoczną na leżaku, popijając schłodzone napoje orzeźwiające.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.