Trwa ładowanie...

Urlop w Chorwacji

Urlop we dwoje warto zaplanować dużo wcześniej, by jak najlepiej spożytkować ten krótki czas odpoczynku. Dobrze jest zastanowić się, czy w czasie wakacji chcemy leżeć godzinami na plaży, czy zwiedzać i oglądać możliwie najwięcej zabytków. Jeśli jednak planujemy połączyć te dwie opcje, to koniecznie pomyśl o urlopie w Chorwacji. Jest to dobre miejsce na wakacje dla osób lubiących zróżnicowany sposób spędzania wolnego czasu, szczególnie jeśli nie mogą pozwolić sobie na drogi wypoczynek w tropikach.

1. Dlaczego warto spędzić urlop w Chorwacji?

Wakacje nad morzem
Wakacje nad morzem

Wczasy nad morzem to idealny sposób na spędzenie urlopu. Polacy, oprócz Bałtyku, preferują najczęściej

zobacz galerię

Chorwacja to kraj położony nad Morzem Adriatyckim i graniczący z następującymi państwami: Słowenią, Węgrami, Bośnią i Hercegowiną. Posiada wspaniałą linię brzegową, która liczy ponad 5800 km, z czego 4000 km to wyspy i klify. Wczasy w Chorwacji to gwarancja obcowania z dziką i naturalną przyrodą, o czym świadczy fakt, że tylko 50 spośród 1185 wysp jest zamieszkałych. Kraj położony jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego na wybrzeżu i umiarkowanego w głębi kraju. Średnia miesięczna temperatura w lipcu w nadmorskiej miejscowości Dubrownik wynosi 27°C.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Jedną z największych atrakcji turystycznych Chorwacji jest Park Narodowy Jeziora Plitwickie. Składa się on z 16 przepięknych jezior, a wypływające z nich strumienie piętrzą się na wodospadach o łącznej długości 8 km. Wyjazd na urlop do Parku Narodowego Jeziora Plitwickie gwarantuje zetknięcie z dziką przyrodą, ponieważ teren otoczony jest pierwotną puszczą, a poruszanie się w nim jest możliwe w dużym stopniu tylko dzięki drewnianym kładkom.

Zabytki Chorwacji

Chorwacja to nie tylko kraj piękny i słoneczny, ale także miejsce, w którym możemy odnaleźć unikalne zabytki, pochodzące w dużym stopniu jeszcze z czasów antycznych. Pod tym względem najciekawsze atrakcje w Chorwacji znajdują się w poszczególnych miastach.

  • Dubrownik – jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie, pomimo działań wojennych w 1991 roku Dubrownik nie uległ znacznemu zniszczeniu i nadal pozostaje perłą architektury nad Adriatykiem; zwiedzanie Chorwacji nie może odbyć się bez wizyty w tym mieście, szczególnie w Pałacu Sponzy (XIV-XV wiek), gotyckim klasztorze franciszkanów i dominikanów z XIV-XV wieku, najstarszej aptece w Europie (powstała w 1317 roku), Pałacu Rektora, powstałego w XV wieku, będącego siedzibą rządu Republiki Dubrownickiej w latach 1204-1806; każdy turysta będący w Dubrowniku powinien uwzględnić w swoich planach także obejrzenie starodawnego układu urbanistycznego miasta z murami miejskimi z ponad 20 bastionami i basztami z X-XV wieku.
  • Zadar – jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Chorwacji, musisz koniecznie udać się do Zadaru; jest to przepiękna miejscowość położona na archipelagu liczącym 24 wyspy oraz 300 mniejszych wysepek i skał; atrakcją tego miejsca są znajdujące się w pobliżu trzy parki przyrody i pięć parków narodowych; centrum Zadaru wciąż nosi ślady z czasów Cesarstwa Rzymskiego z I wieku n.e.
  • Pula – nie jest przesadą stwierdzenie, że najciekawsze zabytki w Chorwacji, a przynajmniej ich część, znajdują się właśnie w tym mieście; turyści przybywający do Puli zwiedzają starożytny rzymski amfiteatr powstały prawdopodobnie za czasów Wespazjana w I wieku n.e., ponadto oglądają tu także rzymskie świątynie, łuk triumfalny, trzy zachowane bramy miejskie oraz resztki murów obronnych z Bramą Herkulesa.

Urlop z dziecmi dobrze jest zaplanować trochę wcześniej i zarezerwować sobie miejsce w hotelu lub w jednym z pensjonatów, zanim zabraknie wolnych miejsc. Na szczęście na rynku coraz więcej biur turystycznych oferuje wczasy w Europie w ofercie last minute za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Urlop w Chorwacji
Urlop w Chorwacji
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.