Trwa ładowanie...

Urlop w Irlandii

Urlop w Irlandii to ciekawy pomysł na wakacje. Szmaragdowa wyspa nie należy do najpopularniejszych kierunków letnich wojaży, ale z każdym rokiem zyskuje coraz większe zainteresowanie. Letni wypoczynek zwykle kojarzy się z piaszczystymi plażami i palmami, ale dla urozmaicenia warto zdecydować się na coś innego. Wycieczka do Irlandii może być niezapomniana, zwłaszcza jeśli uprzednio się ją dobrze zaplanuje. Turyści najczęściej kierują się do stolicy, czyli Dublina. Jest to dobra decyzja, ponieważ zabytki Dublina, na przykład Zamek Dubliński i katedra św. Patryka, są faktycznie imponujące. Co warto zobaczyć w Irlandii?

spis treści

1. Urlop w Irlandii

Kiedy mówimy, że spędzimy urlop w Irlandii, mamy zwykle na myśli Republikę Irlandii, położoną na części wyspy o nazwie Irlandia (niewielka, północna część zajęta jest przez Irlandię Północną). Jest to niepodległe państwo, o dwóch językach oficjalnych – angielskim i irlandzkim. Nie zdziw się więc, kiedy zauważysz, że wszystkie nazwy ulic są zapisane po angielsku oraz w jakimś dziwnym alfabecie. Ale to niejedyna rzecz, która może cię zaskoczyć podczas wycieczki do Irlandii.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Irlandia to dobre miejsce na wakacje. W czasie jednej wycieczki można zwiedzić praktycznie całe państwo. Bazą wypadową może, ale nie musi być Dublin. Przyjazne dla turystów są także np. Killarney czy Cork. Co zwiedzić w Irlandii? Zabytki w Irlandii sięgają prehistorii – można tu zobaczyć megalityczne budowle, takie jak np. Newgrange. Ten prehistoryczny grób jest najprawdopodobniej jeszcze starszy niż słynne Stonehenge. Równie ciekawe zabytki w Irlandii to pozostałości po kulturze celtyckiej. Na pewno godne uwagi są także zamki w Irlandii. Po Normanach zachował się Zamek Dubliński. Wcześniej były tam fortyfikacje wybudowane przez wikingów. Obecnie zwiedzić tam można sale reprezentacyjne i kryptę.

Jeśli zwiedzanie Irlandii rozpoczynasz w Dublinie, nie zapomnij o zajrzeniu do chociaż jednej z wielu galerii sztuki i muzeów. Masz do wyboru między innymi:

  • Galerię Narodową,
  • Muzeum Narodowe Irlandii,
  • Muzeum Figur Woskowych,
  • Muzeum Historii Naturalnej,
  • Dublińskie Muzeum Pisarzy.

2. Inne atrakcje w Irlandii

Wycieczka do Irlandii zdecydowanie nie obejdzie się bez zobaczenia klifów Moher – są to malownicze, najwyższe na świecie klify. Zielona Irlandia oferuje także możliwość spędzenia czasu na łonie natury, będąc równocześnie w centrum miasta. Phoenix Park to narodowy park historyczny w Dublinie – największy park miejski w Europie. Na terenie parku znajdują się: zoo, tereny leśne, ogrody kwiatowe, zamek Ashtown, ścieżki spacerowe, ścieżki rowerowe, a także plac zabaw. Jest to wręcz wymarzone miejsce dla dzieci, które zwykle nudzą się podczas zwiedzania historycznych budowli. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu dobrze im zrobi. Atrakcją dla osób lubiących sport będzie obejrzenie meczu futbolu gaelickiego lub hurlingu, a smakosze ciemnego piwa mogą zwiedzić siedzibę browaru Guiness w Dublinie. W Dublinie warto zobaczyć także katedrę św. Patryka i katedrę Chrystusa.

Wycieczka do Irlandii to na pewno udany urlop. Kiedy już zwiedzisz interesujące cię atrakcje w Irlandii, nie zapomnij wieczorem wpaść do pubu na pint (półkwartę) ciemnego, tradycyjnego piwa.

Urlop w Irlandii
Urlop w Irlandii
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.